Lyžování v Les Portes du Soleil

Les Portes du Soleil je největší lyžařská oblast na světě a rozkládá se na samotné střeše Evropy mezi Mont Blancem a Ženevským jezerem. Chcete-li zažít majestátní francouzské a švýcarské Alpy a užívat si pohodu v šarmantních lyžařských střediscích, zvažte letos zimní dovolenou v některém z lyžařských středisek Les Portes du Soleil.

Co vás v Les Portes du Soleil čeká?

650 km označených sjezdovek, 24 horských oblastí, 50 vrcholů a dokonce i výhled na Mont Blanc. Všechny sjezdovky jsou propojeny lanovkami a na všech 12 resortů Les Portes du Soleil vám stačí jeden ski pass.

Lyžování francouzské Alpy Avoriaz
Výhled z lyžařského svahu na středisko Avoriaz.

Hlavní okruh zabírá většinu švýcarských středisek a jen pár francouzských. Můžete ho lyžovat ve směru hodinových ručiček nebo naopak. Pokud se rozhodnete jít naopak, připravte se na jednu z nejtěžších sjezdovek vůbec. La Chavanette, jinak nazývaná i „Mur Suisse“ nebo Švýcarska stěna. Nachází se a hranici se Švýcarskem a je to nejstrmější a nejnebezpečnější sjezdovka. Pokud si na ni netroufáte, můžete použít lanovku dolů nebo zvolit alternativní cestu. K La Chavanette se dostanete z francouzského Avoriaz nebo ze švýcarských Les Crosets či Champéry.

Jak se do střediska dostanete?

Z letiště v Ženevě si můžete objednat odvoz přímo do vašeho lyžařského střediska. Odvozy se dají rezervovat i online. Stejně to platí i v opačném směru. Auta jezdí několikrát denně a platíte podle počtu osob. Pokud je vaše středisko Avoriaz, auto vás odveze do Morzine, konkrétně do stanice Prodain Teleferique, ze které vás lanovka vyveze do Avoriaz. A abyste se dostali ke svému ubytování, budete muset použít ještě výtah.

Lyžařské resorty

V Les Portes du Soleil se nachází 12 resortů, z toho 5 je ve Švýcarsku a 7 ve Francii. Většina resortů vznikla z vesniček v těchto dolinách. Výjimkou je Avoriaz, Les Crosets a Torgon, ty byly vybudovány uměle.

Les Portes du Soleil středisko Avoriaz
Lyžařské hřiště pro děti ve středisku Avoriaz.

Avoriaz

K nejoblíbenějším střediskům areálu Les Portes Du Soleil patří resort Avoriaz. Tato lyžařská vesnice vypadá jako zimní pohádka. I samotné ulice jsou vlastně svahy, auta v rámci resortu Avoriaz povolena nejsou. Ke svému ubytování však hravě slyžujete nebo se můžete odvézt na saních tažených koňmi. V Avoriaz si přijdou na své mladí, kteří milují zábavu na svahu a noční život, ale i rodiny s malými dětmi i zamilované páry.

Za zmínku určitě stojí snowpark „The Stash,“ který je rájem pro snowboardisty a freestyleové lyžaře. Snowpark je vytvořen z přírodních materiálů a nabízí spoustu adrenalinu a zážitků. Pro děti je zase vytvořena vesnička Annie Famosa, kde se děti naučí lyžovat a užijí si spoustu zábavy. Pro lyžaře začátečníky je tu speciálně vyhrazená oblast Softski, skipas pro tyto sjezdovky je zlevněný.

Morzine

Morzine je největší středisko v Les Portes du Soleil, nachází se ve výšce 950 metrů nad mořem a má skvělou dostupnost do Avoriaz a Pleney. Navzdory velkému množství lyžařů, desítkám hotelů, barů a restaurací si Morzine stále zachovává své tradiční kouzlo.

Champéry

Champéry je lyžařské středisko ve Švýcarsku, přibližně 1,5 hodiny jízdy od Ženevy. V minulosti patřilo k prvním zakládajícím resortům Les Portes du Soleil. Dnes ho spojuje lanovka s vrcholem Planachaux, kde si přijdou na své zkušení lyžaři. Ti zběhlejší lyžaři se mohou vydat na červenou trasu na Grand Paradis.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Dovolená Dovolená v zimě Tip na výlet Tipy Zahraničí Zimní dovolená

Chcete zažít zimní pohádku? Navštivte tato místa

0
Cestování Tipy Zajímavosti

Jaké jsou rozměry zavazadel v různých leteckých společnostech?

0
Cestování Dovolená Europa Města Novinky Řecko Tip na výlet Výlet Zahraničí

Vyplatí se navštívit řecké město Soluň?

Navigácia

Magazíny