Vše, co potřebujete vědět o cestě do Velké Británie po brexitu

Předseda vlády Spojeného království Boris Johnson trvá na odchodu z Evropské unie koncem října. Podepsaný zákon Benn Act ale posune konečný termín na 31.1.2020. V případě, že Velká Británie odejde z EU bez společné dohody, občané Evropské unie budou nuceni připravit se na změny. Ty se týkají pasů, víz, zdravotního pojištění i přepravy zboží přes hranice.

Budeme potřebovat biometrický pas nebo víza?

Při cestě do Velké Británie byla dosud postačující identifikační karta (občanský průkaz). To se v případě tvrdého brexitu změní. „Británie avizuje, že po odchodu z EU přestane akceptovat jako doklady totožnosti cestujících občanské průkazy a bude akceptovat už jen biometrické pasy.“ Řekl Peter Harach, vedoucí celního oddělení společnosti Gefco pro www.investujeme.sk. „Návštěvníci Británie by si je proto měli pořídit co nejdříve. Velká Británie však ještě neuvedla přesné datum, od kterého bude akceptovat pouze biometrické pasy.

Informační materiály vypracované Evropskou komisí uvádějí že i kdyby Velká Británie odešla z Evropské unie bez společné dohody, občané Evropské unie by měli mít možnost cestovat do země na dobu nepřesahující tři měsíce bez víz. Při vstupu do země bude možné použít pas. Je však více než pravděpodobné, že iv případě brexitu nastoupí několikaměsíční přechodné období, kdy budou stále platit občanské průkazy.

Zdravotní péče ve Spojeném království po brexitu

V případě vystoupení Spojeného království z Evropské unie bez dohody nebudou mít občané EU možnost zajistit si zdravotní péči prostřednictvím evropského průkazu zdravotního pojištění. Zkontrolujte u své pojišťovny, zda jsou nezbytné zdravotní výdaje v zemích mimo Evropskou unii hrazeny. Pokud ne, zvažte při cestě do Británie vybavení cestovního pojištění.

Komunikační služby ve Spojeném království

Za zmínku stojí i fakt, že v případě odchodu z Británie bez dohody nebude země vázána evropskými pravidly o komunikačních službách. Mobilní operátoři si tak mohou při využívání hovorů, SMS zpráv nebo mobilních dat účtovat zvýšené poplatky. Před cestou do Británie doporučujeme ověření těchto informací u vašeho operátora.

Celní kontroly, přeprava zboží a zavazadel

Specifické změny týkající se přepravy zavazadel, zboží či dokonce zvířat zatím nejsou vyhrazena. Je možné, že tvrdý brexit s sebou přinese nové cla, omezení a dokonce i zákazy. Platí to v obchodní výměně, ale i v běžném cestování. Předpokládá se, že limitován bude i obnos finanční hotovosti, se kterou můžete do Anglie vycestovat.

Přečtěte si, jaké cestovní doklady potřebujete do ostatních zemí světa.

  • Komentáře
  • Podobné články
0
Cestování Dovolená Historie a kultura

Londýn je více než je Big Ben a Royal Family

0
Cestování cestování pěšky hiking Island Itálie Katalog ubytování Novinky Slovensko Španělsko Tip na výlet Zahraničí

8 nejkrásnějších turistických tras v Evropě

0
Česká republika Cestování Europa Historie a kultura

Jižní Morava – wellness, historie a krásná příroda

Navigácia

Magazíny