Jak se připravit na dlouhý let s miminkem?

Létání je pro mnohé poměrně stresující záležitost i bez dětí. Je potřebné přijít včas, projít všechny kontroly a strávit několik hodin v oblacích. Představte si však celý tento proces s maličkým pasažérem. Dětičky umí nadělat vrásky na čelech nejen ostatním cestujícím, ale hlavně svým rodičům.

Rachel Brathen, nebo Yoga Girl, je známé jméno ve světě jógy. Tato mladá trenérka začátkem roku porodila svoji první dcerku Leu Lunu a o vtipné i těžké momenty mateřství se pravidelně dělí na sociálních sítích. O letu se svojí šestiměsíční dcerkou ze Švédska na Arubu, kde momentálně žijí, dokonce nahrála celý podcast. S malým děťátkem i s pejskem na palubě letadla se může stát cokoliv. V jejím případě 20 minut ticha bez pláče během 10 hodinového letu byl opravdu nejmenší problém. Malá Lea si totiž při přebalování počurala celé tělo a po převlečení dostala obrovský průjem, který se jí přes záda dostal až do vlásků. Dvakrát. Ke spoušti se přidal i pejsek Ringo s průjmem, dvakrát, a pozdějším zvracením. Opravdu. Díky Rachel tedy víme, jaké nejhorší scénáře vás mohou potkat. Naštěstí, toto všechno se běžně nestává. Aspoň ne najednou.

Letiště batole
Na let s miminkem se dopředu dobře připravte.

Co si s sebou vzít do letadla?

Zatímco my jsme se už naučili balit do letadla minimalisticky, s dětmi to jednoduše nepůjde. Abyste si let s miminkem užili v co největší pohodě, nezapomeňte si přibalit i toto:

  • neokoukané hračky a barevné knížky,
  • kojeneckou vodu, čaje, výživy či jiné pokrmy pro děti,
  • Náhradní i teplé oblečení (i pro maminku), zavinovací pleny a ideálně dvě deky pro miminko (v letadle je totiž chladno, a pokud váš andílek jednu deku zašpiní, zůstane mu ještě jedna).
  • dudlíky a láhve,
  • pleny, vlhčené ubrousky, dětskou kosmetiku a hygienické papírové podložky na přebalování.

Do letadla běžně nemůžete vzít tekutiny ve větších baleních než 100 ml a v celkovém objemu více než 1 liter. U letů s miminkem však tato omezení neplatí. Tedy minimálně na tekutiny pro dítě. Personál letadla vám dokonce na požádání tekutiny a pokrmy pro miminko ohřeje.

Děti do dvou let mají letenky obvykle zadarmo, nebo jen za minimální cenu. Aerolinky vám obvykle poskytnou tzv. baby bassinet, který se bezpečně zavěsí na stěnu před vámi. Pokud máte dítě starší než 6 měsíců, můžete mu zakoupit vlastní sedadlo a posadit ho do vlastní autosedačky, pokud je certifikovaná leteckou společností nebo využít autosedačku, kterou vám poskytne aerolinka, obvykle bez poplatku. O těchto možnostech se ideálně informujte u letecké společnosti ještě při rezervovaní letenky.

V neposlední řadě máte nárok přinést si do letadla i dětský kočárek. Můžete s ním projít až k bráně, personál vám kočárek vrátí po přistání. Dnes na trhu najdete i kočárky, které jsou speciálně vyrobené pro cesty s letadlem. Jsou lehké a dají se snadno složit. V e-shopu a galerii Lulubee najdete například kočárek Babyzen Yoyo, který po složení splňuje velikost standardního příručního zavazadla.

Kojení letadlo miminko
Kojení pomáhá při zalehnutí oušek.

Před tím než se vydáte na letiště

Příprava na let s miminkem obvykle začíná už při rezervaci letenky. Nejlepší je zavolat přímo do zákaznického centra nebo využít možnost online chatu, kde máte možnost na všechno se zeptat. Při koupi letenky byste měli vědět, jaké služby aerolinka poskytuje a jaké jsou naopak omezení. Pokud vás čeká dlouhý let, cestujte raději v noci, existuje totiž větší šance, že ji vaše ratolest prospí.

Před samotným odchodem na letiště zkontrolujte zpoždění letu na webové stránce letiště nebo tam přímo zavolejte. Ušetříte si množství stresů. Na druhé straně, o zpožděné letu vždy předem nemusí vědět. Pro jistotu si s sebou vezměte více plen a dětských pokrmů.

Užitečné tipy do letadla

Letadlo může malá miminka vylekat. Neznámé prostředí, množství lidí, jiný vzduch, zvuky motoru a změny tlaku nejmenší děti opravdu nemusí. Proti zalehnutí oušek při vzlétání a přistávání pomáhá kojení, dudlík nebo krmení z láhve. Kojení konec konců uklidňuje téměř vždy.

Pleny vyměňujte na WC a používejte hygienickou papírovou podložku. Tato rada sice zní jako absolutní samozřejmost, ale letušky viděly už opravdu kdeco. Vhod vám přijdou i jednorázové vlhčené ubrousky a dětská kosmetika. Během letů, a hlavně noci, dítě oblečte teple a přikryjte dekou. Díky klimatizaci a chladnému vzduchu totiž může v letadle i na letišti prochladnout.

Pevně věříme, že váš let se nebude podobat tomu, který zažila Rachel Brathen. Ale náhradní oblečení celkem určitě přijde vhod. Nezapomínejte, že je to jen let a spolu jich ještě zvládnete několik. Přinejhorším budete mít vtipné příběhy.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestování Europa Novinky Výlet

Podzimní Bruggy – čokoláda, pivo a Colin Farell

0
Cestování Indie Novinky

Novinky v indických vízech: E-visa už na 60 dní!

0
Austrálie Cestování Novinky

Studium v Austrálii – kde začít?

Navigácia

Magazíny