Bavorsko – dokonalost Alp a Hitlerův pach

Impozantní Bavorské Alpy, pohádkově čisté jezero Königsee, nádherné výhledy a Hitler. Zdá se vám to jako zvláštní kombinace?

Nejraději podnikám takové cesty, při kterých budu jásat nad přírodou a zároveň si doplním historické pozadí znalostí. Je úžasné když na vlastní oči vidím věci, o kterých jsem četla nebo jsem se o nich učila. Přesně tak jsme namíchali i tento Ausflug nach Deutschland. Pokud máte před sebou volný víkend a nevíte, co s časem, zkuste se inspirovat. Z Prahy se do Bavorska dostanete za takových pět hodinek. A krása se začíná…

Berchtesgaden v Bavorsku
Budete mít Alpy přímo před očima, a i tak tomu nebudete věřit.

Berchtesgaden

V úplně spodní části, na jihu Německa, se nachází svobodný stát Bavorsko, který je nejen největší ze všech ostatních spolkových zemí Německa, ale je také nejbohatší. Sídlí zde automobilky BMW, Audi, ale i Adiddas a Puma, takže je vám to jasné. 🙂 No, Bavorsko je bohaté i po jiné stránce. Čím jste k němu blíž, tím větší problém máte řídit, protože scenérie, která se vám odehrává před očima, vypadá jako nekonečně dlouhá tapeta. To přece nemůže být realita!

První naše zastávka byla Národní park Berchtesgaden a Berchtesgadener Land. Oblast, ze které máte na skok do Salcburku, vám nabídne pohled na jejich typické, dřevěné domky, které zdobily muškáty nejrůznějších barev. Všechny ty zamilované filmy z německého prostředí od Rosamunde Pilcher se neodehrávaly ve smyšlené kulise. Berchtesgaden je přesně takový, jaký ho máte možnost vidět ve filmech. Typická alpská architektura vám polechtá smysly.

Bavorské Alpy
Alpská scenérie zaručeně nakrmí vaši duši.

Orlí hnízdo bez orla

Příroda je v této oblasti krásná, to je jasné. No a právě zde stojí Hitlerova chata, ve které spřádal svoje zvěrstva a vyvražďovací plány? Ok, pojďme tam! Byla by škoda spokojit se pouze s přírodou, když jsme u zdroje. Kehlsteinhaus (Orlí hnízdo) je známé Hitlerovo sídlo. Dostal ho ke svým 50. narozeninám a řeknu vám, že takový dárek bych neodmítla. Když se dostanete až nahoru, vidíte do vzdálenosti 200 km, takže máte Německo jako na dlani. Vyvezli jsme se k němu speciálně upravenými turistickými autobusy, protože cesta je opravdu klikatá. (Samozřejmě, dá se jít i pěšky. Trvá to však tři hodiny a je to náročná túra se stoupáním jako hrom.)

Pokud dosáhnete výšku 1 834 metrů nad mořem, jste na místě. Přesouváte se do výtahu, který tvořila sedadla se zelenou kůží a stěny ze zrcadlové mosazi. Do výtahu tlačí velmi mnoho turistů, je to nechutné, dotýkáme se jeden druhého různými částmi našeho těla a nekompromisní Němec bez úsměvu volá na další se slovy: „Noch, noch!“ (Ještě, ještě… pozn. redakce). V mysli jsem se dostala do období plynových komor a chtěla jsem utéct.

Německo
Z Orlího hnízda máte Německo jako na dlani.

Po 124 metrech z výtahu vystoupíte. Dýcháte svěží vzduch a kocháte se výhledem. Wau. Hitler se musel v hrobě obracet, když viděl, jak si na místě, které patřilo jen jemu a jeho vyvoleným, dopřávají Arabové, Japonci, dokonce i černošky kávu a bavorskou klobásu. A dobře mu tak! Tento mužíček z historie však Orlí hnízdo navštívil asi jen 10 krát. Trpěl závratěmi, rozuměj, bál se výšky, a tak se setkával se svými kumpány v Obersalzbergu, ze kterého startovaly zmíněné turistické autobusy. Když si vyřešíte vnitřní monology ohledně obrovských čísel nesmyslných obětí a znechuceně zakroutíte hlavou nad vyvyšováním jedné rasy nad druhou, dáte krásné krajině opět šanci.

Kehlsteinhaus
Kehlsteinhaus v Bavorských Alpách.

Pohádkové jezero a Bavorské Alpy

Museli jsme velmi poslouchat, když jsme si zasloužili takový výhled. Jezero Königsee má smaragdovou barvu a je jedno z nejčistších jezer v celé Evropě. Podobá se norským fjordům, a aby zůstalo i nadále takové průzračně čisté, je na něm dovolena jen plavba loděmi s elektromotorem, s vesly nebo s pedály. Doporučujeme zakoupit si okružní plavbu po jezeře, stojí to za to. Zvolit si můžete malý nebo velký okruh a ten velký nás stál přibližně 17 €. Během jízdy se vám o program stará Kapitánova pravá ruka – avšak, o historii jezera vypráví německy. To bylo pro mě nepochopitelné, vzhledem k tomu, že Němců bylo na lodi minimum. Posádku tvořil samý Slovák, Čech, Španěl, Arab, Číňan či Japonec, kteří z přednášky neměli nic. Možná bych volila anglický jazyk nebo sluchátka s překladem podle potřeby.

konigsee
Plavit se po jednom z nejčistších jezer v Evropě je také skvělý zážitek.

Ale co si budeme říkat. Bavorské Alpy spolu se vším, co nám nabízejí, prostě nemůžete na své cestě za zážitky ignorovat.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestování Tip na výlet

Bizardní republika uprostřed města – to je Vilnius

0
Cestování Dovolená Tipy

Vyhněte se trapasům a přečtete si o tom, jaké jsou zvyky v dávání spropitného ve světe

0
Cestování Indie Města Tipy Zahraničí Zajímavosti

Barevná města, o kterých jste možná neslyšeli

Navigácia

Magazíny