8 způsobů, jak ušetřit při koupi letenky

Každou ušetřenou korunu na letenkách můžete utratit za zážitky, další cesty, jídlo, suvenýry, prakticky cokoliv. Tak proč přeplácet letenky, když můžete cestovat levněji? Vybrali jsme pro vás několik triků, díky nimž ušetříte stovky až tisíce korun.

Jak koupit levné letenky

Vyhledávejte letenky v inkognito okně

Zdá se vám, že ceny letenek každým vaším vyhledáváním rostou? Mohou za tím být i cookies, malé soubory, díky kterým si stránka pamatuje vaše návštěvy a vyhledávání. Zvyšováním cen letenek vás chce motivovat k rychlé koupi, dokud ceny nenarostou ještě více. Vy ale už o tomto triku víte, takže předtím, než začnete vyhledávat letenky, zapněte si ve vyhledávači Inkognito okno nebo v Safari private browsing.

Letenky hledejte na několika vyhledávačích

Stránky jako kiwi.com, skyscanner.com, kayak.com, momondo.com či expedia.com, jsou výbornými vyhledávači letenek, které pro vás najdou nejlevnější nabídky od různých prodejců. Letecké společnosti a prodejci letenek naproti tomu většinou nabízejí jen kombinované lety aerolinek, které vzájemně spolupracují. Některé vyhledávače, jako Skyscanner a Kiwi, skombinují váš let i s nízkonákladovkami.

Vyhledávače levných letenek
Vyhledávače letenek zobrazí nejlepší nabídky od různých prodejců.

U takových spojení berte v úvahu, že letecká společnost nemá povinnost změnit váš let, pokud se ten předchozí opozdil. Například cestujete z Prahy do Londýna, odtud do Los Angeles. Pokud vám let z Prahy do Londýna byl výrazně zpožděn, nebo byl zrušen, let do Los Angeles nestihnete. Pokud byste si koupili letenky u aerolinky nebo prodejce, letecká společnost vám zprostředkuje nový let. Naopak, pokud si letenky koupíte separátně od různých leteckých společností, máte smůlu. Kiwi však nabízí svou garanci, která pokrývá zrušení nebo zpoždění letu. Buď vám zajistí nový let, nebo vrátí peníze.

Podívejte se po okolních letištích

V okolí velkého letiště můžete najít menší, na která létají nízkonákladové aerolinky. Například, pro cestující, kteří mají zájem o Vídeň, je někdy výhodnější letět do Prahy a podobně. Přes kiwi.com si můžete zvolit cílovou destinaci a prohlédnout si i lety v okolí. Nepřiletíte sice přímo do cílového města, ale za úsporu tolika peněz to stojí. Zejména, pokud jsou obě města propojena autobusem nebo vlakem a přesun vám zabere minimum času a pár drobných.

Levné letenky nízkonákladové aerolinky
V tomto případě mě zajímají lety do Bilbaa z Bratislavy nebo Vídně. Je však možné, že okolní letiště nabízí výhodnější ceny.

Někdy jsou letenky levnější v jiné měně

Stává se, že letenky stojí v původní měně aerolinky méně než ve vaší lokální měně. Například se někdy vyplatí kupovat letenky ve WizzAir v maďarských forintech než v eurech. Pohrajte si proto se zobrazováním cen v různých měnách, můžete pár korun ušetřit.

Nechte lovce letenek najít vaši letenku

Na internetu najdete hned několik webů, které se věnují vyhledávání mimořádně levných letů. Tato možnost je ideální zejména pro impulzivní cestovatele nebo pro lidi, kteří se chystají v určitém období na dovolenou, ale ještě netuší kam. Levné letenky do Karibiku nebo Indonésie však rozhodnou. Pro Čechy mohou být zajímavé například fly4free.com, kadetade.com, letenkyzababku.sk či zaletsi.cz.

V tomto případě je však třeba brát ohled na to, že mnoho nalezených letenek jsou tzv. error fares, tedy nízká cena vznikla nějakou chybou v systému. Může se stát, že aerolinka vám letenku zruší a vrátí peníze. No v mnoha případech nechce riskovat negativní PR a letenky za zlomkovou cenu vám nechá.

Udělejte z jednoho výletu dva

Při výběru letenek si často můžete vybrat čas přestupu. Pokud letíte přes zajímavé destinace, můžete svůj původní plán ozvláštnit. Někdy stačí i letenka s přestupem jeden den. Já jsem takto například letěla z Vídně do Bilbaa přes Paříž, ve kterém jsem měla přestup 24 hodin. A zpáteční let z Bilbaa do Vídně přes Amsterdam, kde jsem měla přestup 12 hodin během dne.

V některých případech se dokonce vyplatí více kupovat delší lety separátně. Tedy pokud víte, že máte přestup přes Dubaj, můžete najít levnější samostatnou letenku do Dubaje, tam strávit pár dní a odtud letět do vaší cílové destinace.

Kupte si let s přestupem ve vaší cílové destinaci

Například letíte do Bangkoku, ale letenka do Hong Kongu vám vychází levněji. Přičemž právě v Bangkoku máte přestup. Koupíte si tedy levnější letenku do Hong Kongu, ale na let z Bangkoku nenastoupíte. Tuto taktiku aerolinky pochopitelně rády nemají. Vyjde vám to, jen pokud kupujete jednosměrnou letenku s touto společností a nemáte zavazadla v podpalubí. Ta totiž letí až do cílové destinace.

Zpáteční letenky jsou levnější než jednosměrné

Pokud cestujete do daleké destinace a neplánujete se tak brzy vrátit zpět, kupte si raději zpáteční letenku. Ty jsou většinou mnohem levnější než jednosměrné. To samozřejmě neplatí u nízkonákladových aeroliniích.
Chcete-li ušetřit co nejvíce, musíte být flexibilní. Některé dny jsou levnější, jiné dražší. Stejně je to i s letišti. Máte i vy nějaký tip, jak ušetřit při koupi letenek? Napište nám v komentářích.

 

 

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestování Dovolená Dovolená v zimě Slovensko Tip na výlet Tipy Zimní dovolená

Tatry nejsou v zimě pouze pro lyžaře. Toto je 5 tipů na zimní aktivity v Tatrách.

0
Cestování Novinky Praktické informace

Solo Female Travel – když je žena sama na cestách

0
Asie Exotika Novinky Praktické informace Tipy

Všechno, co potřebujete vědět před cestou do Bangladéše

Navigácia

Magazíny