Chcete vidět velryby? Známe top místa na jejich pozorování

Každý člověk má svůj „Bucket list“, tedy seznam všeho, co by chtěl vidět či zažít ještě před smrtí. Nemusíte ho mít napsaný na papíře, v mysli ale určitě nosíte cesty a dobrodružství, na které se jednou určitě vydáte. Na samotném vrchu toho mého seznamu je pozorování velryb. Pokud vás tito obrovští mořští živočichové uchvacují také, pokračujte ve čtení. Podívali jsme se na top místa na světě, kde můžete sledovat velryby. Na plavby lodí za velrybami si nachystejte 30 – 130 € na osobu v závislosti na lokalitě. Některé turistické agentury kromě plavby nabízejí i šnorchlování či potápění s velrybami, nebo dokonce výlet na kajaku.

Panama

Perlové ostrovy se nacházejí v Tichém oceánu a z hlavního města Panamy se k nim dostanete buď vyhlídkovou lodí nebo trajektem. V této oblasti se vyskytují zejména keporkaci, kteří se zde rozmnožují. Každoročně jich připluje kolem 500 a vidět je můžete od června do října, některé turistické agentury dokonce garantují setkání s velrybou během hlavní sezóny od července do září. Velryby můžete zažít i v prosinci nebo během jarních měsíců, jde však o mnohem menší migrace. V hlavní sezóně je až 99% šance, že velrybu uvidíte. No a kromě velryb se můžete těšit i na delfíny, rejnoky a možná spatříte i žraloka. plejtvak Panama

Kanada

Ostrov Vancouver v Britské Kolumbii je rozhodně ráj pro fanoušky filmové série Zachraňte Williho! Přibližně 80 kosatek žije ve vodách na jihu ostrova a až 250 v severní části. Na severu máte možnost zahlédnout keporkaky, plejtváky štikovité i plejtvákovce šedé. Sezóna na pozorování velryb závisí na druhu. Kosatky uvidíte od poloviny června do konce října z Johnstone Strait a poloostrova Broughton. V období od února do října si zase můžete vychutnat výhled na plejtvákovce šedé z Clayoqout a Barkley sounds. No a od poloviny března do poloviny dubna zase migrují tichomořské velryby z oblastí Mexika kolem Vancouveru na sever.

Kosatka
Na pobřeží Kanady můžete vidět i kosatky. Pokud je pro vás Kanada daleko, kosatky můžete pozorovat a dokonce se s nimi potápět v Norsku.

Island

Island je pravděpodobně nejdostupnější destinace na tomto seznamu. Za velrybami můžete vyrazit z Reykjavíku a několika dalších míst ve dvou sezónách – v letní (1. duben – 30. říjen) a v zimní (1. listopad – 31. březen). Liší se počasím, výhledy i druhy velryb a jiných mořských savců. V islandských vodách nejčastěji uvidíte tyto druhy: plejtváky malé, delfíny bělonosé a sviňuchy tuponosé. No můžete mít štěstí a vidět i keporkaky, kosatky, plejtváky myšok či plejtváky obrovské.

Husavik Island
Sopky, gejzíry i velryby. Na výlet na Island určitě nikdy nezapomenete.

Jihoafrická republika

V Jihoafrické republice nepotřebujete ani nasednout na loď, stačí si najít vyhlídkové místo, posadit se a užívat si výhled. Město Hermanus je vzdáleno 1,5 hodiny od Kapského města a je známé i jako hlavní velrybí město Jihoafrické republiky. Každý rok se zde pořádá Hermanus Whale Festival, kdy se slaví příchod velryb. Pokud se ocitnete ve městě Hermanus určitě si sedněte na místo s výhledem na Walker Bay.

Možná se vám poštěstí a uvidíte i miminko velrybku. Walker Bay totiž slouží i jako oblíbená velrybí porodnice. Tyto úžasné živočichy uvidíte z více míst, jako například Wild Coast, Southern Cape, Eastern Cape, vydejte se také na výlet lodí a užijte si výhled na velryby z blízka. Sezóna velryb trvá od srpna do konce listopadu s vrcholem mezi červencem a srpnem. Kromě plejtváků se vám možná poštěstí uvidět i strašáka všech surfařů žraloka modrého (great white shark).

Hermanus Jihoafrická republika
Hermanus je hlavním městem velryb v Jihoafrické republice.

Dominikánská republika

Top lokalitou pro pozorování velryb v Dominikánské republice je okolí Samany, která se označuje i za „nejlépe ochráněné tajemství“ Dominikánské republiky. Neuvěřitelná biodiverzita, panenské pláže, křišťálové moře a k tomu kytovci, kteří se sem připlouvají množit a rodit svá mláďata. Sezóna velryb je zde však kratší než v jiných destinacích, a to od 15. ledna do 31. března.

Delfíni
Na cestě za velrybami velmi často narazíte i na skupiny delfínů.

Nový Zéland

Top místem na pozorování velryb na Novém Zélandu je malé přímořské město Kaikoura na Jižním ostrově. Neexistuje zde jedna sezóna velryb, ty zde můžete totiž vidět po celý rok. Je úplně jedno, kdy přijedete, je velmi velká šance, že se domů vrátíte s fotkami vorvaně obrovského. Tato velryba měří 18 metrů, váží 60 tun a žije až 60 let. Během zimních měsíců se zde vyskytují i keporkaci. Mezi ostatní druhy, které se zde občas vyskytnou, patří i plejtvák obrovský či kulohlavec černý.

Na Severním ostrově velryby oblibují vody kolem Bay of islands. Zde se během celého roku vyskytují delfíni, ale můžete spatřit také plejtváky dlouhoploutvé, kosatky a jiné druhy velryb během migrace mezi březnem a srpnem.

Místa na pozorování velryb v Evropě

Na to, abyste si splnili sen, nepotřebujete cestovat na druhý konec zeměkoule. Různé druhy velryb od plejtváků přes kosatky až po delfíny můžete zažít i v Evropě, například zde:

 • Disko Bay, Grónsko
 • Země Františka Josefa, Rusko
 • Ostrov Mull, Skotsko
 • Biskajský záliv, Španělsko a Francie
 • Svalbard, Norsko
 • Shetlandy, Skotsko
 • Cardigan bay, Wales
 • Azory a Algarve, Portugalsko
 • Ostrovy Lofoten a Vesterålen, Tysfjord, Norsko
 • Kanárské ostrovy
 • Irsko

Co byste měli vědět před tím, než se vydáte za velrybami?

 • Oblečte si plavky nebo pláštěnky, kde jsou velryby, tam je přece voda. Povinnou výbavou je také opalovací krém s vyšším UV faktorem a sluneční brýle.
 • Nezapomeňte si fotoaparát nebo GoPro, tyto zážitky si určitě chcete zvěčnit.
 • V některých zemích je povinné vzít si s sebou i originál pasu.
 • Na plavbu si vyberte jen ověřenou společnost, která se chová odpovědně vůči životnímu prostředí, neohrožuje tedy velryby a ani vás.
 • Vyhněte se hluku, velryby jsou na to citlivé.

Pro pasažéry je ideálnější počasí se slabším až žádným větrem, ale velryby více dovádějí a skáčou ve větrnější počasí.

 • Komentáre
 • Podobné články
0
Historie Novinky Zahraničí Zajímavosti

Jak se slaví Velikonoce ve světě

0
Cestování Novinky Zahraničí Zajímavosti

Strávili byste noc v těchto hotelech?

0
Rozhovor

Rozhovor s Kateřinou Karáskovou o její pouti v zemích, kde vládnou ženy

Navigácia

Magazíny