Jak navštívit Hong Kong a nezruinovat svoji peněženku?

Horký a vlhký vzduch, rušné ulice a chaos. I takový je Hong Kong, jedno z nejdražších míst světa. Pokud však máte nižší rozpočet, nemusíte hned utíkat do Thajska. Hong Kong je třeba zažít a ano, je o mnoho dražší než Chiang Mai. My vám však přinášíme několik tipů, jak si užít město naplno a zároveň nezbankrotovat. Vyzkoušeno na vlastní kůži.

Z letiště do města

První výdaj si na vás počká přímo na letišti. Namísto taxíku máte v dispozici linku vlaku, která vás za 24 minut zaveze přímo do centra. Cena lístku se pohybuje v přepočtu kolem 12 €. Pokud cestujete alespoň dva, nekupujte si lístek z automatu na letišti. Napočítá vám plnou sumu za všechny pasažéry. Namísto toho se prosím informujte přímo u prodejců, můžete získat množstevní slevu a snížit si tak cenu lístku.

Doprava v Hong Kongu

Metro vás doveze téměř všude velmi rychle a pohodlně. Naopak, pokud si chcete město užít a zpomalit, využijte autobusy nebo loď. Ty jsou o něco levnější. Všude vám platí takzvaná Octopus karta, kterou si koupíte a nabijete v automatu v kterékoliv stanici metra. Jízdné vás díky ní vyjde levněji a můžete ji použít na všechny linky metra, autobusy, Star Ferry loď a dokonce i tramvaje na Victoria Peak. Kartu koupíte s depozitem 6 €, který dostanete zpět po jejím vrácení.

Bonusový tip: Pokud cestujete mezi Hong Kong City a Kowloon použijte na přepravu loď, cesta bude sice trvat trochu déle, ale je levnější a hlavně si užijete pohled na Hong Kong přímo z mořské hladiny.

Ľoď Hong Kong
Můžete se povozit i na tradiční “junk boat.”

Kde se v Hong Kongu ubytovat?

Na tuto otázku asi nebude existovat jednoduchá odpověď. Někomu je opravdu jedno, kam složí hlavu. Jiní mají zase o něco vyšší požadavky. Nejlevnější není vždy to nejlepší řešení. Přes airbnb najdete privátní pokoj pro dva již od 25 – 30 € na noc. Hostely také nabízejí dobré ceny, podívejte se vždy i na hodnocení. Obecně platí, že levnější ubytování naleznete v části Kowloon.

Větší pokoje pro více než dva lidí se nehledají snadno. Přece jen jde o zalidněné město, s prostorem se šetří.

Kde se najím dobře a levně?

Jídlo v Hong Kongu najdete od pár drobných až po pořádné pálky. V restauraci na úrovni se dobře najíte za přibližně 10 €. Což je celkem férová cena. Samozřejmě jsou i levnější alternativy. Například síť Café de Coral nabízí chutné a mimořádně levné jídlo. Funguje však více jako jídelna, což znamená i pořádný nával v době oběda. Všímejte si i nápisů jako „food stalls“ nebo „cooked food market.“

Nejlepší je jít tam, kam chodí i místní. Super na Hong Kongu je i to, že je to mezinárodní město, a tedy nejste odkázáni jen na čínskou kuchyni. Dim sum místa najdete na každém rohu. Je tu však i mnoho indických, vietnamských, indonéských, malajských a jiných asijských, ale i světových, restaurací.

Horší to mají jen vegetariáni a vegani. Číňané totiž rádi do všeho přidají vepřové maso. Je třeba se vždy ptát. Případně jít na jistotu a najít přes Trip Advisor vegetariánské restaurace. Indické restaurace mají vždy i vegetariánskou nabídku.

Co určitě zažít v Hong Kongu?

Věřím, že pokud se do Hong Kongu chystáte, plány už zřejmě nějaké máte. Co však určitě nesmíte vynechat?

Hong Kong noční výhled
Výhled na noční Hong Kong je v skutku nezapomenutelný.

Podívejte se na Hong Kong z Victoria Peak

Pohled z Victoria Peak na Hong Kong city, Victoria Harbour a Kowloon je nezapomenutelný. Nahoru vás vyveze tramvaj, nenechte se však zbytečně nalákat na kombinované lístky s muzeem voskových figurín a 360° vyhlídkovou terasou, samozřejmě pokud tam nechcete opravdu jít. Perfektní výhled máte i bez těchto extra atrakcí a rozhodně hodně ušetříte.

Bonusový tip: Pokud chcete ušetřit na lísku za tramvaj, jednoduše jeďte autobusem přímo na vrchol. Cesta trvá déle, ale je levnější.

Navštivte pouliční trhy

Najdete zde tržiště se zbožím, které známe z našich čínských obchodů, ale i skvělá tržiště s exotickým ovocem či rybami. Lidé z jihovýchodní Asie jsou mimořádně pyšní na durian, který nazývají králem ovoce. Říká se, že smrdí jako peklo a chutná jako nebe. Bohužel pro mě, i mnoho Evropanů, také chutná jako peklo a jeho pachuť vám v ústech zůstane i několik hodin. Durian nesmíte nosit do metra ani do hotelu.

Projděte se k Tian Tan Buddhovi

Na nedalekém ostrově Lantau v kopcovitém terénu se nachází obrovská bronzová socha Buddhy. Je to jedna z největších atrakcí města. Vyvézt se k soše můžete lanovkou nebo autobusem. Asi tušíte, která možnost potěší vaši peněženku více. Výhled na pohoří z lanovky však potěší vaši duši. Nezapomeňte navštívit nedaleký buddhistický klášter.

Rodiny s dětmi si to mohou namířit i do Disneylandu nebo Ocean parku. No cestovatelé, kteří si chtějí užít skutečnou atmosféru tohoto neskutečně rychlého města, by neměli vynechat pouliční stánky s jídlem, zažít noční atmosféru v Lan Kwai Fong či nakoupit na nočním bleším trhu na Temple Street.

Kolik mě bude stát den v Hong Kongu?

Vše závisí na vás, ale pokud se bavíme o minimálních nákladech, počítejte alespoň 20 € za jídlo, 30 € na ubytování (samozřejmě, pokud jste dva a seženete pokoj za tuto cenu, ušetříte) a přibližně 5 € na dopravu (může být i mnohem méně). Bez suvenýrů a atrakcí počítejte s rozpočtem přibližně 50 – 55 € na den. Samozřejmě můžete se uskromnit i mnohem více. Každý člověk má jiný cestovatelský styl.

  • Komentáře
  • Podobné články
0
Novinky Praktické informace Tipy Zahraničí

Když vztahy mezi zeměmi komplikují cestování

0
Balkán Cestování Novinky Praktické informace

Přemýšlíte o cestě na Balkán? Bosna vás nadchne!

0
Novinky Tipy

Jak přežít noc na letišti?

Navigácia

Magazíny