Poznejte krásy jižních Čech na trase Český Krumlov – Lipno

Nevoní vám ležení u moře? Chtěli byste se vyhnout dlouhé cestě autem či letadlem, ale zároveň toužíte po pestré dovolené, na níž se nebudete nudit? Potěšíme vás, protože i u nás se dá leccos zažít, zvláště, pokud, navštívíte malebnou oblast jižních Čech. Vyzkoušeli jsme takový výlet na vlastní kůži.

Jižní Čechy jsou proslulé nejen svým přírodním bohatstvím, ale také neuvěřitelně silnou koncentrací kulturních památek, které dýchají historií osvícených šlechtických rodů. Díky tomu zde můžete hravě skloubit návštěvu pamětihodností s turistikou, vodáctvím či pasivním odpočinkem u vody.

Na začátku však jedna dobrá rada – dobře si výlet do tohoto kraje naplánujte. Když si začnete detailně studovat nabídku všech oblastí, počínaje Českobudějovicko-Hlubockem, pokračujíc Píseckem, Šumavou či Třeboňskem, konče Krumlovskem i Českou Kanadou, budete možná trochu bezradní. Rozsah aktivit všech možných druhů je tak velký, že se dají těžko vtěsnat do týdenní či dvoutýdenní dovolené. I z toho důvodu jsme naše putování omezili na Krumlovsko a Lipensko.

Malý pivní ráj na úvod

My jsme si to namířili rovnou do Českého Krumlova, ale cestou jsme se zastavili i v mini osadě Svachova Lhotka, která patří k obci Mirkovice.

Svachova Lhotka
Největším lákadlem osady Svachova Lhotka je příjemný malý pivovar. foto Svachovka – Svachův dvůr

Naše země je proslulá svým pivem a právě v této osadě najdete velmi příjemný hostinský pivovar. Celoročně zde vyrábějí český ležák – světlou a polotmavou dvanáctku, ale i mnoho speciálů, například pivo s medem. Pokud nechcete být za padavku, dejte si rovnou načepovat „chlapskou míru“, což je pivo v litrovém kríglu. Kromě prohlídky s ochutnávkou či řízené degustace vám zde místní hotel v rámci wellness procedur dokonce nabídne pivní masáž či pivní lázeň, během které si můžete průběžně čepovat tento oblíbený mok. Který pivař by odolal, že? ?

Královské zážitky

Po takové pivní hostině, doplněné bohatou nadílkou místních specialit z uzeného masa či pstruhů, bylo načase přesunout se do Českého Krumlova, který je vzdálený jen asi 10 minut cesty autem. Město a zámek, které založila významná šlechtická rodina z Rožmberka a které dodnes působí, jakoby se v nich zastavil čas, jsou skvostem českého stavitelství dýchajícího pozůstatky italské renesance. Není divu, v tomto prostoru se v dávných dobách díky rozvinutým obchodním vztahům setkávala česká, rakouská, bavorská i severoitalského kultura.

Český Krumlov centrum
Český Krumlov není jen historickou raritou, ale i městem, kolem kterého se pozoruhodným způsobem ovíjejí meandry Vltavy.

Český Krumlov má na kontě množství superlativů. V jeho historickém centru se nachází až 300 památkově chráněných objektů a jeho hradní a zámecký komplex, zapsaný na seznamu památek UNESCO, je druhý největší v České republice. Pokud by vám to nestačilo, můžete si prohlédnout prostory nejstaršího barokního divadla na světě.

Zajímavostí je, že jedna z nejstarších a nejlépe zachovaných historických staveb v Českém Krumlově, která pochází až z 16. století a která původně sloužila jako klášter jezuitského řádu, dnes funguje jako vyhlášený pětihvězdičkový hotel. Pokud byste chtěli sáhnout hlouběji do peněženky a strávit noc v apartmánu, který kompletně dýchá historií a ve kterém se i na toaletě můžete cítit doslova jako „na trůnu“ (jelikož opravdu připomíná královský stolec), neváhejte to vyzkoušet.

Krumlov z různých perspektiv

Krumlov představuje překrásnou podívanou, stačí se projít romantickými zákoutími úzkých uliček či po historických můstcích nad Vltavou, která se obtáčí kolem centra v ukázkových meandrech. Pokud byste si chtěli město vychutnat z hladiny Vltavy, můžete podniknout dvouhodinovou plavbu – buď v kánoi pro 2 osoby, což vás vyjde 600 Kč nebo raftem pro 6 až 8 osob, což stojí 700 – 800 Kč.

Ulice Českého Krumlova
Český Krumlov ve svých uličkách ukrývá až 300 památkově chráněných objektů.

Město si dokonce můžete prohlédnout i z „ptačí perspektivy“, a přitom si nemusíte objednávat vrtulník. Stačí zajít do Regionálního muzea, kde se nachází raritní model historického jádra Krumlova v podobě, jakou mělo město v roce 1800. Vše v měřítku 1:1200. Na základě sáhodlouhých výzkumů „vybudovali“ městečko architekt Petr Pešek a keramička Jana Pešková. Použili při tom nevšední technologický postup a budovy vymodelovali z kolorované pálené hlíny. Veřejnosti ho poprvé představili v roce 1985.

Otáčivé hlediště v Českém Krumlově
Unikátní otáčivé hlediště činí z Českého Krumlova významnou evropskou open-air scénu.

Moderní raritou Krumlova je zase jedinečné otáčivé hlediště, díky kterému se řadí mezi přední evropské „open-air“ scény. Architekt a scénograf Joan Brehms, který hlediště navrhl v roce 1958, ho zasadil do okolní přírody a díky obousměrnému otáčení kolem vlastní osy umožnil divákům vnímat děj panoramaticky, a to v hracím prostoru o rozloze jednoho hektaru. V první polovině srpna si tu můžete vychutnat například operu Rusalka.

Stopy nedávné historie

Pokud se raději zabýváte skutečnými životními dramaty, navštivte místní secesní synagogu – stavbu s velmi pohnutým osudem, kterou se podařilo zrekonstruovat a znovu otevřít v roce 2013. Její hlavní loď zdobí více než tři kilometry zlatých linek. Nejenže hezky dokumentuje novodobou historii, a zvláště dějiny židovské komunity Krumlovska, ale slouží také jako centrum pro místní regionální kulturu. Pořádají se zde výstavy, workshopy, ale i svatby, zahradní slavnosti či koncerty. V bývalém rabínském bytě s unikátním secesním květinovým motivem na stěnách dnes přebývá kavárna s přívětivou atmosférou, kde si můžete dát chutný koláč, kávu, dobré vínko či jednoduchý „snack“.

Synagoga Český Krumlov
Nedávno zrekonstruovaná Krumlovská synagoga dnes funguje jako kulturní centrum se stálou expozicí. foto Český Krumlov Tourism

Za návštěvu však určitě stojí i Museum Fotoateliér Seidel, které se také řadí k světovým unikátům. Toto místo je příběhem o počátcích fotografie a zároveň o dvou generacích fotografů z rodiny Seidelů, Josefa a Františka. Nachází se zde vše, co vám dokonale přiblíží život této profese v období Rakousko-Uherska, světových válek i první republiky – původní zasklený ateliér se zázemím fotografických laboratoří a funkčními starými fotoaparáty, ale i přijímací kancelář či čekárna pro zákazníky.

Lipno – bašta rekreantů

Český Krumlov se nám opouští velmi těžko, zároveň se však těšíme na Lipno – velkou přehradu vltavské kaskády, kterou začali budovat již v roce 1952. Po délce má až 48 km a zabírá plochu téměř pět tisíc hektarů. Dnes je jednou z nejnavštěvovanějších rekreačních oblastí u nás, která získala označení „jihočeské moře“.

Přehrada Lipno
Přehrada Lipno se právem nazývá jihočeské moře, je možné zde aktivně odpočívat od jara do podzimu.

Můžete zde sportovat, věnovat se windsurfingu, kite-surfingu, SUP (stand up paddlingu) či plachtění, rybařit nebo se kulturně vyžít. Výhodou je i poměrně velká nadmořská výška, která přehradě dává charakter horského jezera. V zimě se tu dá bruslit nebo brázdit lyžařské sjezdovky v areálu Lipna nad Vltavou, který se v létě využívá jako bikepark. V období od 19. do 27. srpna 2017 se zde dokonce uskuteční oblíbený Lipno Sport Fest.

Procházka korunami stromů

Největší atrakcí Lipna je nepochybně Stezka korunami stromů – první naučná stezka v České republice, která je zavěšena na okolních stromech jako točitá lávka s délkou 675 metrů, stoupající až do výšky 40 metrů. Trasa se totiž plynule napojuje na vyhlídkovou věž, ze které se dá spustit 52 metrů dlouhým suchým tobogánem. Chodník má několik naučných interaktivních či adrenalinových zastávek, které bez problémů absolvují i děti.

Stezka korunami stromů
Bezbariérová Stezka korunami stromů vznikla podle vzoru podobných staveb, které se ve světě těší velké popularitě.

Nenechte se odradit ani tehdy, pokud máte strach z výšek. Je to neopakovatelný zážitek procházet se mezi stromy ve výšce jejich vrcholků. Navíc, díky 2,5 metrové šířce dřevěného chodníku a bezbariérovému konceptu je pohodlná a bezpečná i pro hendikepované lidi či maminky s kočárky. Z Lipna nad Vltavou se sem dostanete lanovkou či takzvaným Stezkabusem, případně pěšky po turistické trase či cyklostezce. Cestu samotnou Stezkou dolů si můžete zpestřit jízdou na terénní koloběžce.

Prohlídka Lipna z paluby lodi

Za zkoušku určitě stojí i plavba lodí na Lipně. Plavby obvykle trvají 1 – 2 hodiny a můžete si během nich prohlédnout téměř celé pobřeží jezera. Ceny a časy odjezdů si snadno zjistíte na stránce lipno-line.com. 110 minutový výlet aktuálně stojí 330 Kč na osobu, pěkným zážitkem je však i večerní tříhodinová plavba na okruhu Frymburk – Lipno a zpět. Během hlavní sezóny v červenci a srpnu jezdí lodě lipenské flotily častěji, v ostatních měsících od dubna do listopadu se plavby uskutečňují v závislosti na počasí.

Frymburk
Většina původní obce Frymburk dnes leží pod vodou přehrady Lipno foto Hotel Maxant

Frymburk, nacházející se na poloostrově levého břehu jezera, je mekkou cyklistů a inline bruslařů, hosté zde mají k dispozici obrovský wellness park, ale i písečnou pláž. Přestože místní si vysloužili žertovnou přezdívku „frymburani“, jsou velmi pohostinní a milí. Frymburk se dokonce považuje za nejkrásnější městečko Lipenska. Přestože při napouštění přehrady velká část obce zmizela z povrchu zemského, historická část s gotickým kostelem sv. Bartoloměje, morovým sloupem a pranýřem zůstala zachována.

Lákadla pro milovníky historie

Přibližně 15 minut cesty od Lipna nad Vltavou leží město Vyšší Brod, které byste určitě neměli obejít. Jeho největším klenotem je obrovský cisterciácký klášter, který ukrývá knihovnu s neuvěřitelnými 70 tisíci svazků, včetně 400 prvotisků pocházejících ještě z doby před rokem 1500, vzácný obraz Vyšebrodské madony ze začátku 15. století, ale i relikviář zdobený drahokamy a perlami přezdívaný Závišův kříž. Je opravdovým evropským skvostem zlatnického umění a cení se podobně jako korunovační klenoty.

Vyšší Brod
Klášter ve Vyšším Brodě ukrývá knihovnu s úctyhodnou sbírkou 70 000 svazků.

Pokud vás v době smartphonů a satelitního spojení ještě napadne přemýšlet nad tím, jak lidé mezi sebou komunikovali v dávných dobách, klidně se zastavte i v místním Poštovním muzeu, které mapuje dějiny pošty od 16. století až po současnost. Když vás to pro změnu zláká do přírody, Vyšší Brod vás rovněž potěší, nabízí totiž množství pěkných turistických stezek. Zároveň je také výchozím bodem vodáckých výletů po Vltavě. V okolí Vyššího Brodu můžete navštívit například vodopády sv. Wolfganga nebo známou přírodní rezervaci Čertova stěna.

Šumavská kulajda
K místním pochoutkám patří šumavská kulajda se ztraceným vejcem. © Fotobanka Jihočeského kraje

Chutná tečka na závěr

Kromě piva, které jsme zmiňovali na začátku, je česká kuchyně vyhlášena několika svými gurmánskými specialitami. V jižních Čechách můžete ochutnat množství skvělých pokrmů, od tradičního „knedla, vepřa, zela“, přes tvarohové knedlíky s borůvkami, až po vynikající paštiky, například houbovou s tymiánem. Nejvíce nám však chutnala tradiční kulajda, což je vlastně krémová bramborová polévka s houbami a koprem. Pokud se v jižních Čechách náhodou ocitnete během sychravém podzimu, tato dobrota vás zasytí i zahřeje.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestování Dovolená

Dovolená na Maltě – co se vyplatí navštívit?

0
Zajímavosti

Kávové kultury ve světě a jak si objednat kávu

0
Rozhovor

Rozhovor s Kateřinou Karáskovou o její pouti v zemích, kde vládnou ženy

Navigácia

Magazíny