Bizardní republika uprostřed města – to je Vilnius

Znáte hlavní město Litvy? Vilnius se nachází něco přes 1 000 kilometrů od hlavního města Slovenska, Bratislavy. Tato destinace nepatří mezi nejnavštěvovanější, ale to však neznamená, že nemá co nabídnout.

Proč právě Vilnius?

Asi největší výhodou cestování na méně známá místa je to, že nejsou přeplněné turisty a nečeká vás na každém kroku nějaká tourist trap (past na turisty). V těchto destinacích dokážete i během krátké návštěvy poznat město a život lidí v něm tak, jak se vám to v turisticky atraktivnějším městě, které si vymýšlí jednu atrakci za druhou, nepodaří. Vilnius je město, které se vyplatí navštívit v každém ročním období. A když už jste tam, proč si neudělat roadtrip po celém Pobaltí?

Centrum starého města patří pod UNESCO

Centrum Vilniusu patří do Světového dědictví UNESCO. Je jedním z největších lákadel pro turisty. Náměstí, knihovny, muzea, kostely – toto vše tvoří jedno velké bludiště historických staveb, které tvoří centrum. Oproti ostatním pobaltským městům je docela velké, ale dá se celé přejít na nohách. Ztratit se ve spleti středověkých staveb se vám podaří jednou dva. Mezi tzv. must see jednoznačně patří Katedrála, která se nachází na náměstí. Budova katedrály je sama o sobě majestátní a v současnosti je sídlem nejvýznamnějšího kostela ve městě. Na náměstí se nacházejí ještě dvě další významné budovy. Tou první je vysoká zvonice, která je situována pár metrů před vstupem do Katedrály. Druhou důležitou stavbou je St. Anne Church. Tento kostel je postavený z červených cihel a mnohým svou konstrukcí může připomínat pařížský Notre Dame.

Katedrála Vilnius
Katedrála ve Vilniusu působí velmi jemně.

Výhledy z kopce se třemi kříži

V Kalnu Parku se nachází kopec, na kterém jsou postaveny tři bílé kříže. Podle legendy sem byly 3 kříže umístěny 3 mnichy v 17. století na památku jiných tří mnichů, kteří zde byli zabiti ještě v 15. století. Kříže, které můžete vidět v současnosti jsou však repliky, protože 3 originály byly v 50-tých letech 20. století zničeno sovětskými leteckými silami. Jejich pozůstatky jsou stále viditelné pod replikami. Z kopce se vám naskytne výhled, který z jiného místa ve městě neuvidíte. Výhled je krásný během celého dne, ale nejideálnější je sem jít těsně před západem slunce. O tomto čase budete moci pozorovat pastelově-růžovou oblohu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa @malenkovaanna,

Bronzový anděl v čtvrti Užupis

Čtvrť Užupis z velké části leží ve starém centru Vilniusu. Slovo Užupis v překladu znamená na druhé straně řeky. Tato čtvrť města je považována za bohémskou a uměleckou. Čtvrť Užupis byla dokonce v roce 1997 prohlášena za samostatnou bizardní republiku. Za její prezidenta se vyhlásil filmový režisér. Samozřejmě, republika nebyla oficiálně uznána.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Alessio Lanza (@lanzinogram),


Pokud hledáte dobré podniky s alkoholem nebo jste fanoušek gastronomie, toto je to místo, kam musíte zavítat. Najdete zde různé puby se skvělým pivem, hipsterské kavárničky a také streetfoodové stánky a výdejní okénka. Během procházky úzkými uličkami narazíte sloup s bronzovým andělem, který hraje na trubce.

Streetfood ve Vilniusu
Na streetfoode najdete jídlo od výmyslu světa.

Vilnius má co nabídnout

Pokud hledáte město, které se nehemží turisty, jdete správným směrem. Ve Vilnius si najde to své mnoho lidí. Milovníky historie a architektury ohromí staré město a zejména St. Anne Church a Katedrální náměstí. Lidem, kteří mají rádi alternatívnosť a jsou tzv. free spirits se bude líbit v čtvrti Užupis. A najde se něco i pro lidi, kteří mají rádi přírodu. V okolí města se nacházejí různé jezera, městem protéká řeka a nachází se v něm poměrně hodně zeleně vzhledem k tomu, že je to hlavní město.

  • Komentáře
  • Podobné články
0
Cestování Gastro Historie Historie a kultura Letní dovolená Města Novinky Řecko Tip na výlet

Co musíte zažít v Athénách

0
Novinky Tipy

Jak přežít noc na letišti?

0
Cestování Indie Města Tipy Zahraničí Zajímavosti

Barevná města, o kterých jste možná neslyšeli

Navigácia

Magazíny