Co musíte zažít v Athénách

Je 6 hodin ráno a my jsme přijeli nočním vlakem do Athén. Řekové ještě spí. Jeden starší Řek otevírá svou kavárnu a my se posadíme na terasu. Dáme si jednu kávu a dvakrát vodu. Účet je 7 eur. Musím to prodýchat. Athény se na první pohled zdají být dražší, špinavější a divočejší město než Soluň.

Ubytování jsme si našli přes airbnb, malý byteček asi 4 zastávky metrem k náměstí Syntagma. Horké slunce nás zbarvilo do červena, je čas pustit se do objevování chutí, vůní, atmosféry a zejména historie města. Athény byly mým snem z dob základní školy. Tolik historie se odehrálo na tomto malém kousku země. Bez plánu a bedekrů jsme naskočili na metro a vystoupili jsme na zastávce náměstí Syntagma. Znělo mi povědomě. První dojem z Athén se částečně potvrdil. Město bylo divočejší než sever Řecka. Mnoho turistů, pouliční umělci a taková ta nepořádnost a „špína“ jižanských zemí. Nechápejte mě ve špatném. Já ten chaos miluji.

Co v Athénách vidět

Z náměstí Syntagma to máte na skok k většině top památek. Projdete se k Akropoli a přilehlým nalezištím, starým chrámům, prvnímu olympijskému stadionu a muzeím. Nemusíte si plánovat žádný itinerář, ať zabočíte kamkoli, najdete staré archeologické naleziště. Lístek na Akropoli stál 12 eur, ale zároveň platil i na jiné lokality. Respektive jste na ten jeden lístek mohli vylézt na Akropoli i několikrát. Nebo dát lístek kamarádovi a prostřídat více lidí za tu jednu částku. Asi nepočítají se spekulanty. My jsme tu byli uprostřed srpna. Vedrem se nedalo téměř dýchat. Naštěstí jsou na Akropoli místa, kde vás ovane chladnější vánek a napijete se tam z fontánky. Na Akropoli se vám naskytne nádherný výhled na celé Athény. Chcete-li historickou přednášku, můžete si zaplatit za sluchátka. Ale docela stačí číst tabule nebo se přidružit k jiné skupince turistů. My jsme tak zjistili, proč všechny římské sloupy v Řecku popadaly a starší řecké stále drží. No, a já to prozradím vám, abyste je uměli lépe rozeznat. Ty řecké jsou postaveny z více válců a ve středu mají kovový sloup, který je podpírá. Ty římské jsou celistvé bez menších částí, a nemají vnitřní oporu.

Athény Akropole
Slunce na nás pražilo během celého výstupu nahoru. Na Akropoli si raději vyhraďte mírnější část dne, ne ostré polední slunce.

V bezprostřední blízkosti najdete Dionýsovo divadlo. Když ho přejdete, dostanete se i k Chrámu boha Héfaista a starověké agoře. No, a z opačné strany Akropole se přejde k Diovu chrámu a k prvnímu olympijskému stadionu. Historických památek je v Athénách mnohem více. My jsme však byli v Athénách jen pár dní a nestihli jsme je všechny obejít. Vstupné na památky není drahé a v řadě z nich platí zmíněný lístek. Další výhodou je, že asi každá památka má ve svém areálu čisté WC, které je zdarma. To nejeden turista ocení.

Athény Héfaistův chrám
Héfaistův chrám je asi nejzachovalejší ze všech. Dostanete se k němu přes vstup do starověké agory. Nachází se přímo pod Akropolí.

Kromě starověkých míst jsme se chtěli podívat i na něco z doby současné. A tak jsme se šli podívat na Olympijský stadion z roku 2004. Kolem obrovského opuštěného a zrezivělého komplexu se můžete projít. Na jedné straně víte, v jaké krizi se Řecko zmítá nyní. Na té druhé vidíte obrovský stadion, který stál neuvěřitelné peníze a byl postaven jen na jednu jedinou akci. Od té doby chátrá. Místo toho, aby byl využíván sportovními kluby.

Olympijský stadion v Athénách
Olympijský stadion rezaví a chřadne. Obrovská škoda nevyužitých sportovišť.

Co ochutnat

Na začátku jsem zmínila, že Athény jsou dražší než Soluň. Možná jen o trošku, pokud vůbec. Pod Akropolí se nachází Plaka. Najdete zde uličky s obchůdky a vynikajícími tavernami. My jsme se zastavili v jedné a pustili se do řeckých specialit. Jídlo bylo vynikající, a jako dva vegetariáni jsme se vešli se dvěma hlavními jídly a salátem do 20 euro. Co v Řecku musíte vyzkoušet je ouzo, řecký alkohol. Chutná mentolově. Jejich bílý chléb a olivový olej bych mohla jíst do konce života. A řecký salát nikde na světě nechutná tak, jako v Řecku.

Taverny obvykle nabízejí velký výběr mořských plodů a masových jídel. Asi všem jsou známé suvlaki, gyros, musaka. Hladoví neodejdou ani vegetariáni. Řekové mají vynikající zeleninová jídla. Mně velmi chutnaly lilkové dobroty od výmyslu světa či plněná rajčata. Vše máte zalité dokonalým olivovým olejem. Pokud máte menší rozpočet, tak stánky s rychlým občerstvením budou vaše volba. Gyros je docela levný. Samozřejmě platí, čím dál jdete od centra, tím levněji se najíte.

Co vidět v okolí Athén

Pokud jste si již Athény prošli celé, zajděte do cestovní kanceláře a zaplaťte si výlet. Můžete se samozřejmě vydat i sami autobusy nebo autem. Pokud vás to táhne k historii a kultuře, v nabídce najdete Delfi a kláštery Meteora. Rozhodně zvažte výlety lodí na okolní ostrovy. Hydra, Poros, Angistri nebo Aegina. Za jeden den můžete navštívit všechny ostrovy nebo si na delší dobu užít jeden. Je to jen na vás.

My jsme se po Athénách vydali na Kyklady, konkrétně na ostrov Milos, kde jsme zůstali na týden. Nejeli jsme přes žádnou agenturu, koupili jsme si jen lístek na loď. Mnohé athénské agentury nabízejí několik dní na ostrovech Santorini a Mykonos se vším, včetně ubytování. Tyto výlety na Kyklady přes agentury přeplatíte. Je výhodnější jet na vlastní pěst.

Dobrá rada na závěr

Po cestě z Milosu jsme se v Athénách zastavili ještě na jednu noc, než jsme nasedli na vlak směrem Soluň. Ubytování jsme řešili na poslední chvíli, protože jsme nepočítali s tím, že noční vlaky budou plné (noční vlaky jsou o polovinu levnější než denní, tedy v noci zaplatíte za trasu Athény – Thessaloniki cca 25 eur, přes den 50) kvůli uprchlické krizi. Ubytování jsme si našli tedy v samotném centru Athén s názvem Omonia. 15 minut pěšky k Syntagme, na skok do muzeí. Překvapilo nás množství policistů v okolí, kteří nás upozornili na kriminalitu. Přes booking jsem našla nejlevnější hostel v Athénách. Celkově byl bizarní, ale čistý a měli jsme i balkon, ze kterého jsme měli výhled na prostitutky čekající na klienty. Do centra jsme šli pěšky a potmě. Potkali jsme skupinku mladých Afričanů ležících na zemi u muzea se stříkačkami v žilách, ale jinak jsem nějak kriminalitu nevnímala.

Večer jsme si koupili červený meloun v milém indickém obchodu a ráno jsme si dali levný a vynikající falafel z malého arabského bistra. Hygiena sice nula bodů, ale chutnalo mi. Později doma jsem si četla strašidelné příběhy z Omonie a recenze na můj hostel, které byly sice katastrofické, ale mně se fakt líbilo. Voda byla teplá, koupelny opravdu směšné, ale čisté. No, a náš pokoj byl naprosto super. Pokud se vydáte do Omonie, buďte na pozoru o trochu víc. Krádeže jsou tam docela běžné. No, a pokud si chcete dát nejlevnější falafel ve městě, najdete ho právě tam. Každá mince má dvě strany.

Z Athén si každý odnese něco jiného. Někoho zajímá historie a někdo jiný se nechá strhnout chaosem města. Alespoň jednou za život je třeba Athény vidět a procítit.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestování Novinky Praktické informace Tipy

Plánujete cestu s domácím miláčkem? Na toto nezapomeňte!

0
Cestování Dovolená Historie a kultura

Londýn je více než je Big Ben a Royal Family

0
Česká republika Letní dovolená Novinky Tip na výlet

Poznejte krásy jižních Čech na trase Český Krumlov – Lipno

Navigácia

Magazíny