Azory – skrytý poklad Evropy

Mnoho lidí ani neví, že Azorské ostrovy se nacházejí v Evropě. Leží v Atlantiku a to, že jsou lidmi často přehlíženy, pouze napomáhá zachování autenticity ostrovů. Toto jsou zajímavosti, které jste o ostrovech možná ani nevěděli.

Azory tvoří 9 hlavních ostrovů, které jsou zároveň vrcholy nejdelšího pohoří na Zemi ležícího pod hladinou Atlantiku. Ostrovy mají vulkanický původ, a kromě oficiálních názvů má každý z nich i své lidové pojmenování podle jedné konkrétní barvy. Ostrovy jsou součástí Portugalska, avšak jsou autonomním územím. Co to znamená? Ačkoli mají vlastního prezidenta, formálně spadají pod Portugalsko. Ostrovy byly objeveny v 15. století, jak jinak Portugalci, a do té doby jejich neobývali žádní domorodci, dokonce ani větší živočichové. Téměř vše, co na ostrovech dnes uvidíte, bylo přivezeno lidmi.

Evropská čajová plantáž

Ano, čajovou plantáž máme iv Evropě a to právě na Azorech. Nachází se pouze na ostrově São Miuguel a existuje již více než 200 let. Podnebí na pěstování čaje není příznivé jen tak kdekoliv. Takže, pokud jste milovníkem čaje a nechcete cestovat za plantážemi až do Asie, Azory jsou vašim kompromisem.

Už ste jedli pokrm, který se připravuje v zemi?

Jídlo, o kterém mluvíme se jmenuje cozido nas caldeiras. Je to směs více typů masa a různé zeleniny. Ptáte se jak se dá připravovat hlavní jídlo dne pod zemí? Jednoduše. Jižně od města Furnas, které leží na hlavním ostrově São Miuguel se v půdě nachází geotermální energie, kterou místní využívají již dlouhá léta. Potraviny se vaří pod zemí až 7 hodin a následně se servírují.

Přírodní lákadla

Většina lidí cestuje na Azory zejména za přírodními úkazy a scenérií, která je jako stvořená pro Instagram. Následující video vám ukáže krásy ukrývající se na ostrovech Středoatlantického hřbetu. Azory se však určitě nevyplatí navštívit jen kvůli pěkným fotkám.

Pozorování delfínů

V současnosti lze pozorovat delfíny skákající nad hladinu vody iz trajektu cestou na jeden z chorvatských ostrovů, avšak šance shlédnout jejich je výrazně nižší než na Azorách. Ty totiž patří mezi nejlepší místa na světě, umožňující pozorovat delfíny. Pokud se vám poštěstí, možná uvidíte i velrybu nebo jednoho z dvaceti jiných druhů savců, které si z tamních vod udělali svůj domov.

Jezero v sopečném kráteru

Sopku Sete Cidades najdete na zmíněném ostrově São Miuguel. Je označována za jedno z nejkrásnějších míst na Azorách. V kráteru sopky se nacházejí až dvě jezera, které se odlišují barevným odstínem. Jezero Lagoa Azul je naplněné modrou vodou, a naopak Lagoa Verde zelenou.

Wellness, který pořídila příroda

Napříč ostrovy se na více místech nacházejí termální prameny a geotermální energie. Domácí jejich již dlouhá léta využívají v co největší možné míře. Pramenů a vodopádů najdete na ostrovech nespočet. Nejznámějším termálním bazénem je Terra Nostra, ve kterém je až 40-stupňová voda. A přestože tento bazén není až tak vábivý na pohled, na ostrovech najdete i mnohem hezčí prameny.

Průzračně modrá laguna v sopečném kráteru

Mezi další výtvory přírody patří ostrov Vila Franca de Campo, který můžete vidět z pobřeží ostrova São Miuguel. Ostrov Vila Franca de Campo má sopečný původ a kráter sopky se proměnil na nedokončený kruhový záliv, do kterého přes malý kanál vtéká průzračná modrá voda, obklopená strmými svahy, kde se nacházejí různé endemity.

Nahlédněte do jeskyně vyhaslé sopky

Návštěva vnitřních prostor sopky patří mezi zážitky, na které nikdy nezapomenete. Na ostrově Terceira máte možnost vstoupit 100 metrů hluboko do lávové komnaty, podívat se na oblohu nad vámi a zažít až surreálný výhled. Geologie vulkánu ochránila tyto komnaty před přírodními elementy a zajistila vznik nové zelené fauny.

Kromě zmíněných atrakcí nabízejí Azory ještě mnohem více. Každý jeden z ostrovů je totiž něčím unikátní. Ať už se vyberete potápět, kochat se přírodou nebo dokonce i surfovat, Azory vám zaručí, že se ani na pár minut nebudete nudit.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Dovolená Europa Města Španělsko

Víkend v Barceloně – den druhý

0
Česká republika Slovensko Zahraničí

Hudební festivaly kolem nás

0
Cestování Novinky Zahraničí Zajímavosti

Strávili byste noc v těchto hotelech?

Navigácia

Magazíny