Niš, město Konstantina Velikého

Niš je staletí považován za bránu mezi východem a západem. Místo narození byzantského císaře Konstantina Velikého je jedním z nejstarších evropských měst vůbec. Zažilo Galů, Římanů, Slovanů i Turků. Římané dali Nisu půvab, Turci kus orientální kultury a Srbové temperament.

Niš se nachází v jižním Srbsku. Lidé jsou zde otevření, rádi se povídají, objímají se a hlavně se baví. Niš je mým druhým domovem, a když vám řeknu, že Srbové vždy najdou důvod k oslavě, tak mi to můžete věřit. Kavárny jsou vždy téměř plné a když je pěkné počasí, lidé tráví čas v parcích a ve městě.

Láska k Nišu prochází žaludkem

Asi každá země je pyšná na své tradiční jídla. Srbové posouvají lásku a pýchu k vlastnímu jídlu o několik levelů výš. Žádná oslava se neobejde bez plného stolu domácích specialit. Na svatbách neoficiální soupeříte ve třech disciplínách: v pojídání, dovádění se a pití. Pokud vás někdo pozve na srbskou svatbu, počítejte s tím, že bude před vás postaveno přibližně 20 různých chodů. Pohoštění se zde bere velmi seriózní. Jídlo neodmítejte, není to slušné a můžete urazit hostitele. V Srbsku existují i tradiční jídla, které se podávají na pohřbu přímo nad hrobem, abyste si tak uctili památku zesnulého. No a pak je ještě hostina po pohřbu. Jídlo se nechává i na hrobě nebožtíka, aby nezůstal hladový.

Tak už asi chápete, jak důležité je jídlo v srbské kultuře. V Niši se vám prakticky nemůže stát, že zůstanete hladoví. Doslova na každém rohu zde naleznete „rychlé“ občerstvení, pekárny a kafany, tradiční srbské restaurace s domácím jídlem. Niš je proslulý svým burek. Ten možná znáte iz turecké kuchyně. Burek je vysoce kalorické pečivo se sýrem, masem nebo špenátem uvnitř. Srbové ho jedí obvykle na snídani s jogurtem. Mimochodem srbský jogurt je řidší než náš a pije se.

Jídlo v této části Srbska je výrazné ovlivněno Turky, kteří po staletí okupovali toto území. A tak zde najdete turecké sladkosti, jako například ratluk, halva, baklava, tulumbe. Pochutnat si můžete na sarmě z vínových listů či musake. Určitě neodíďte ze Srbska aniž byste ochutnali pljeskavici, tradiční srbský burger, čevapi a roštilj. Milovníci masa najdou v Niši ráj. Jídlo zapijte domácí rakije.

Památníky historie

Svou polohou si Niš vysloužil skutečně turbulentní historii. V centru Balkánu se mísily národy a neustále vedli války. Římané zde po sobě zanechali pozůstatky infrastruktury města. Římské archeologické naleziště Mediana reprezentuje luxusní rezidenci s vyspělou ekonomikou. Archeologové zde našli pozůstatky římské vily, vodní věže a lázní. Snad nejznámějším rodákem Nisa je byzantský císař Konstantin Veliký.

Přibližně v 6. století začali oblast osidlovat Slované. Až do 9. století byl Niš součástí Byzantské říše, později patřil k Bulharům a od 12. století připadl Srbům. No a kromě Srbů si od 15. století na oblast nárokovala Ottomanova říše. Následující století byla poznamenána krvavými boji a povstáními.

Pevnost u řeky Nišava
Pohled na pevnost z břehu řeky Nišava.

Nejdůležitějšími památkami těchto dob je pevnost nad řekou Nišavou a Ćele Kula, věž postavená z lebek srbských povstalců proti Ottomanovej říši. K ní se váže příběh srbského hrdiny Stefana Sindelića, který bojoval se svým vojskem proti absolutní přesile Turků na hoře Čegar, která se nachází nedaleko Nišu. Když už byla situace beznadějná a hrozilo, že Turci nejen vyhrají ale zmocní se i celé munice, Stefan a jeho vojsko obětovalo své životy a vyhodili do vzduchu sebe i armádu Turků. Nišský paša tehdy nařídil, aby se srbským vojákům uřízli hlavy. Na výstrahu je později poskládali do věže, která v Niši stojí dodnes.

Ćele Kula
Kaple Ćele kula, uvnitř se nachází věž z lebek srbských vojáků.

V 20. století Niš poznamenala první a druhá světová válka. Srbsko se postavilo proti nacistickému Německu, což vyvrcholilo v tisících mrtvých Srbů. V Niši se nachází koncentrační tábor Crveni krst a památník ve tvaru tří pěstí na vrchu Bubanj, kde bylo brutálně zastřeleno 10 000 nevinných lidí.

Další zdrcující ranou pro Niš bylo bombardování vojsky NATO v 90-tých letech. V centru města, nedaleko pevnosti, se nachází kaple se jmény obyvatel Nišu, kteří zemřeli při bombardování.

Po staletí měli Srbové image odolných bojovníků. Když se podíváte na jejich historii, není se čemu divit. Na tomto kousku země nebyl klid asi nikdy. Přesto jsou zde lidé laskaví, hovorní a vždy ochotni pomoci.

Příjemné místa k odpočinku

Kromě monumentů dějin zde naleznete i příjemné místa, kde si můžete vychutnat jižanskou atmosféru Nisu. Můžete se projít kolem řeky Nišavy. V pevnosti se nachází park a vnější kavárničky, které se v letní večery změní na kluby. Pokud se v Niši ocitnete v Augustě, můžete zažít jazzový festival Nishville s mezinárodními umělci.

Nišavski Kej
Procházka po Nišavském Keji uklidňuje, během letních večerů se mění na párty místo.

Letní večery jsou jako stvořené pro Nišavski Kej, tedy oblast kolem řeky Nišavy. Mladí lidé sedí u řeky, popíjejí pivo, rakije, hrají na kytaru. Pokud máte rádi parky, tak se můžete zastavit v Čair. Nachází se tam hřiště a prolézačky pro děti. Lavičky, ale i cesty pro skateboard nebo brusle.

Známý je i Park Sveti Sava, kde najdete velký pravoslavný kostel. V parku je mnoho milých kavárniček, kde si můžete posedět.

Park Sveti Sava a pravoslavný kostel
Park Sveti Sava a pravoslavný kostel zasvěcený svatému Savovi. V okolí najdete množství malých kaváren.

10 km od Nisu se nachází Niška Banja, lázně. Během léta si můžete smočit nohy v termálním prameni a ve fontánách, vychutnat si pohled na Niš a projít se po lese. Pokud jste fanouškem adrenalinu, tak z vrchu nad Niska Banja můžete zkusit paragliding.

Oblíbeným místem asi všech obyvatel Nisu a turistů je Kazandžijsko, malá ulička v centru města se starým kamenným chodníkem s kavárničkami po obou stranách.

Turisty do Srbska lákají zejména párty, kvalitní a silný alkohol, výborné jídlo, nízké ceny a krásné ženy. Já si osobně myslím, že Srbsko může nabídnout ještě o velký kus více. Pokud Nišom jen přecházíte na cestě do Bulharska, Makedonie nebo Řecka, určitě se zastavte aspoň na chvilku. Opravdu stojí za to.

Plánujete výlet do Srbska? Přečtěte si také náš článek o městě Bělehrad

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Zajímavosti

Který z těchto 10 typů cestovatele jste vy?

0
Cestování Dovolená Dovolená v zimě Europa Města Tip na výlet Tipy Výlet Zahraničí Zajímavosti

Alternativní místa v Kodani, na které se stihnete podívat i za prodloužený víkend

0
Cestování Novinky Praktické informace Tip na výlet Zahraničí

Objevte neopakovatelné kouzlo cestování vlakem

Navigácia

Magazíny