Jak zmírnit jet lag?

Sedíte v letadle, díváte se na filmy, z okna sledujete oblohu, sem-tam něco prohodíte se spolusedícím a pokoušíte se usnout. Dlouhý let se dá zvládnout poměrně v pohodě. Horší je to, když se po hodinách letu ocitnete ve své destinaci. Můžete totiž zažít jet lag nebo, česky řečeno, pásmovou nemoc.

Co je to pásmová nemoc a jak se projevuje?

Naše těla mají svůj biorytmus. Náš organismus přesně ví, kdy se má vzbudit, kdy usnout, kdy vykonávat potřeby a i kdy se ohlásí hlad. I když nemáte úplně přesný harmonogram, vaše tělo ví, co se přibližně bude odehrávat v průběhu 24 hodin. Změna časového pásma s vámi může celkem zamávat. Intenzita, projevy i trvání pásmové nemoci jsou velmi individuální. Všeobecně platí, že vaše tělo se adaptuje snáze, když letíte na západ, a naopak hůře, když cestujete na východ. Jinými slovy, naše těla se adaptují snadněji na delší den než na kratší. Podle vědeckých studií trvá až jeden celý den vyrovnat se s jedním časovým pásmem, které jste přeletěli.

Spánek před cestou

Jak se tedy jet lag projevuje a jak mu předejít?

Několik hodin až dní po přistání se můžete cítit unaveně a mít závratě, běžné jsou problémy s koncentrací či s pamětí. A v neposlední řadě můžete mít zažívací těžkosti a trpět průjmy nebo, naopak, zácpou. Každý člověk je jiný, a zatímco někdo se opravdu rychle adaptuje na změnu časového pásma, jiný první dny proleží v posteli. Naštěstí, existuje několik triků, díky kterým se vás jet lag dotkne jen minimálně, pokud vůbec.

Bez kávy a bez alkoholu

Dát si skleničku vína nebo jiného alkoholu během dlouhého letu nezní jako špatný nápad. Naneštěstí je to jedna z nejhorších věcí, které můžete svému organismu udělat. Budete více unavení a riskujete dehydrataci. To samé platí o kávě, která vám během dlouhého letu nedovolí spát. Vynechte i kolové nápoje a energetické drinky. Kofein i alkohol mohou projevy pásmové nemoci nejen zhoršit, ale i prodloužit. Místo toho pijte hodně vody. Pokud jste nadšenci ajurvédy nebo staré moudrosti Indů důvěřujete, pijte během celé doby letu teplou vodu. Nebojte se jí, i v Asii se běžně podává k jídlu teplá voda. Pomůže vašemu trávení.

Probiotika mějte vždy po ruce

Když už zmiňujeme trávení, mikroorganismy ve vašich střevech nejsou právě nadšené z dlouhých letů. Udržení zdravé střevní flóry by mělo být pro vás jednou z priorit. Nakonec, nikdo nechce prožít první dny dovolené se zácpou či průjmem. Probiotika užívejte preventivně před letem, během něho i po letu. Pokud cestujete do exotiky, tito pomocníci se vám mohou hodit i při podráždění trávicí soustavy z místních jídel.

Hýbejte se

Dlouhé lety s sebou přinášejí několik rizik, hlavně pro lidi se zvýšeným rizikem trombózy. I když ve vaší rodině nikdo trombózou netrpí, nekouříte, nejste těhotná, neberete antikoncepci, nemáte srdeční těžkosti, nejste po operaci, ani obézní a nemáte více než 40 let, hýbat byste se přece jen měli. No, a pokud přece patříte do některé ze skupin uvedených výše, cvičení na palubě letadla jsou pro vás přímo povinností. Jednak se můžete jednoduše projít po letadle, jednak existuje několik cvičení, která můžete dělat přímo na svém místě:

  • uvolněte krční páteř a otáčejte krk dopředu a dozadu, nejdříve aspoň 10 opakování do jednej strany a následně do druhé,
  • kotníky rozhýbete, když zvednete nohy trochu od země a budete otáčet prsty dokola. Jednou nohou ve směru hodinových ručiček a druhou opačně,
  • zvedejte chodidla na špičky a následně je položte celou plochou na zem, udělejte aspoň 20 opakování s oběma nohama,
  • zvedněte ruce nad hlavu a pořádně se protáhněte, levou rukou chyťte pravý loket a na aspoň 15 sekund se natáhněte směrem doprava, následně ruce vyměňte a natáhněte se na pravou stranu.

Vybírejte lety, u kterých přiletíte přes den

Jet lag zvládnete lépe, pokud přiletíte během dne než v noci. Ale i navzdory únavě nechoďte spát před setměním. Raději počkejte do večera, ať si vaše tělo rychleji zvykne na nový režim. Při výběru letu se můžete podívat i typ letadla,  plán sedadel, a pokud je to ve vašich možnostech, zakupte si vyšší komfort. Vaše tělo vám bude vděčné.

Prevence před pásmovou nemocí začíná doma

Už na samotný dlouhý let byste měli přijít vyspaní. Nadšení i stres vás mohou o spánek obrat, ale přesto si zkuste odpočinout ještě doma. Pokud cestujete na západ, jděte spát o něco později než obvykle. Naopak, při cestách na východ usínejte přibližně o dvě hodiny dříve než normálně. Toto praktikujte několik dní před samotným odletem. Během letu si zkuste zdřímnout. I 30 minut spánku vám zmírní jet lag.

Uzemnění

Uzemnění v nové destinaci

Někteří cestovatelé doporučují uzemnění (v anglických blozích – earthing). Princip je jednoduchý, jakmile vyjdete z letiště, nebo se dostanete ke svému hotelu, vyzujte si boty a ideálně 30 minut stůjte bosí na zemi. Nadšenci uzemňování vyprávějí o mírně negativním náboji země, který má mít pozitivní účinky na lidský organizmus. Zda je to opravdu tak, nebo to spíše funguje jako placebo, s určitostí nevíme. Chodit bosýma nohama po pláži či po trávě však určitě příjemné je a jsme si celkem jisti, že to neublíží.

Jak se s pásmovou nemocí vyrovnáváte vy? Podělte se s dalšími cestovateli v komentářích.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Česká republika Letní dovolená Novinky Tip na výlet

Poznejte krásy jižních Čech na trase Český Krumlov – Lipno

0
Cestování Novinky Zahraničí Zajímavosti

Strávili byste noc v těchto hotelech?

0
Cestování Novinky

8 tipů, jak zvládnout dlouhý let v pohodě a ve zdraví

Navigácia

Magazíny