Zchátralé, vybrakované a občas možná trochu strašidelné – opuštěné budovy jsou to pravé pro všechny lidi s dobrodružnou duší a odvážným srdcem. Pokud se za atmosférou těchto míst nebojíte vycestovat, máme pro vás zajímavé tipy na evropské unikáty, které jsou navzdory svému smutnému osudu veřejně přístupné. Tentokrát na vlastní riziko navštívíme Rumunsko, Chorvatsko, Slovensko i Maďarsko.
Synagóna v Constantě
Velká synagoga v nejstarším osídleném rumunském městě Constanta začala chátrat s poklesem židovského obyvatelstva v 90. letech. Během druhé světové války využívána jako sklad střeliva, dnes se v ruinách do výšky propadlé střechy sápe vegetace.
Letecká základna Željava
Známá také jako Bihać nebo Objekt 505, letecká základna v obci Plitvička Jezera v Chorvatsku ukrývá 25 budov. Komplex byl sestaven tak, aby odolal přímému zásahu jaderné bomby. Kromě rozvinutého podzemního komplexu zde najdeme i fascinující vraky vojenských letadel.
(Částečně) opuštěná elektrárna
Kdysi nejmodernější elektrárna v Evropě leží v sousedním Maďarsku. Dodnes dodává energii okolním městům, některé části jsou však opuštěné. Za zmínku stojí stoletá Chátrající kontrolní místnost s unikátním art-deco stropem.
Léčebný dům Machnáč
Léčebný dům byl postaven v Trenčianských Teplicích v 30. letech minulého století. Přestože se toto architektonické dílo stalo v roce 1996 národní kulturní památkou, byl léčebný dům o pět let na to zavřený.
Opuštěná italská vesnička
Po několika sesuvech půdy a zemětřeseních byly obyvatelé vesničky Craco v Itálii nuceni přesunout se kvůli bezpečnosti na jiné místo. Toto „město duchů“ je v současnosti velmi oblíbené mezi turisty i filmaři.
Železniční stanice Canfranc
Hlavní nádraží na trati, která spojovala Francie a Španělsko, byla během války používána k přepravě zlata. Když vykolejení způsobilo pád mostu na Francouzské straně hranice, železnice spolu se stanicí čelili nevyhnutelnému zániku. Pod novou střechou budovy najdete pouze opuštěné, chátrající místnosti.
Hornická fabrika
Útroby staré továrny skrývají zachované dílo německých inženýrů. Turbíny elektrárny sušičky a lisy dnes tvoří jádro hornického muzea v Lausitz s možností oficiální prohlídky.
Institut J. Lemaire
Sanatorium pro pacienty s tuberkulózou ve městě Tombeek, v Belgii, byl během svého provozu přeměněn na vojenskou nemocnici a později i psychiatrickou léčebnu. Jeho jedinečná architektura je vzdálena od jiných staromódních koridorových nemocnic postavených na počátku století.
Hotel Belverde
Chorvatský hotel Belvedere byl kdysi symbolem luxusu s neuvěřitelným výhledem na šumivé Jaderské moře a smaragdový ostrov Lokrum. Bohužel, bývalý špičkový hotel v Dubrovníku, kdysi jeden z nejluxusnějších na jadranském pobřeží, se stal obětí bombardování a z tohoto útoku se nikdy nezotavil.
Pokud se některé z těchto míst vypravíte, myslete na rizika a buďte opatrní. Adrenalinový zážitek či pokus o krásnou fotografii může skončit nešťastně. Ať vaše kroky povedou kamkoli, ujistěte se, že jste v bezpečí a neděláte nic nelegální.