Vyplatí se navštívit řecké město Soluň?

Soluň (Thessaloniki) je druhé největší město Řecka. Známé rodiště Cyrila a Metoděje v sobě ukrývá množství historických památek, nespočet muzeí, námořní přístav a tradiční kavárny s živou řeckou hudbou. Přesvědčte se o tom, že město na pobřeží Egejského moře může být ideálním místem pro vaši letní dovolenou.

Jak se do Soluně dopravit?

Bratislava má díky Ryanair přímé spojení s Řeckem, letecky se dostanete až do Soluně. Poletíte necelé dvě hodiny. Cena letenek je nejnižší dva až tři měsíce před odletem, za letenku tam i zpět zaplatíte v tomto čase 30 až 40 eur. Lety z Vídně jsou cenově podobné těm z Prahy. Z letiště v Soluni se do centra přepravíte autobusem nebo taxíkem (cena za taxi je obvykle 20 až 25 eur).

Doprava ve městě

Autobusy jsou jediná forma veřejné dopravy ve městě, nikdy však přesně nevíte, kdy se k vaší zastávce dostanou. Přesné odjezdy MHD je třeba sledovat přes aplikaci OASTH Bus. Pronájem auta se vyplatí pouze v případě, že chcete vycestovat do okrajových částí města nebo blízkých regionů. Dobrou zprávou je, že většina zajímavých míst v centru leží blízko sebe, takže vám postačí pěší přeprava.

Kdy do Soluně vycestovat?

V zimě se počasí v Soluni vyznačuje vysokou vlhkostí. Srážky mohou být sněhové, ale bílá pokrývka se na zemi udrží pouze několik dní. Památky budou stejně krásné i v tomto období, vycestováním v zimě se vyhnete turistické vlně a můžete stihnout obrovské výprodeje, které trvají od poloviny ledna do konce února.

Jarní měsíce jsou známé prudkým nárůstem teploty. Už v dubnu se teploměr vyšplhá na 21 stupňů. V květnu město rozkvétá, množství deště klesá na minimum a od června nastupuje suchá letní sezóna. Během hlavní letní sezóny mohou teploty překročit 40 ° C. Přes léto je nejvhodnější zkoumat město brzy ráno nebo podvečer.

Podzim je známá silnými větry. Pokud vás nástup období dešťů neodradí, můžete v Soluni zažít zajímavé festivaly. Standardní turistická sezóna začíná v dubnu a končí v říjnu. Poslední měsíc koupací sezóny se nazývá i sametová sezóna, Egejské moře má v tomto čase teplotu 23 ° C a prudké slunce začíná ustupovat.

Thessaloniki
Během sametové sezóny ustupují vysoké teploty, moře je však stále dost teplé ke koupání.

Město poznáte během víkendu

Máte na výlet pouze prodloužený víkend? Žádný problém, určitě nic nezmeškáte. Někteří cestovatelé dokonce říkají, že Thessaloniki je jednodenní záležitost – všechny památky se nacházejí v centru města. Pokud si však chcete užít krásné pláže, zažít jednu z mnoha kulturních událostí nebo objevovat místa, o kterých vědí jen domácí, nudit se nebudete ani na 5-7 denní dovolené.

Největší poklady města Soluň

Co se během výletu vyplatí vidět? Město je plné historických památek, zajímavé architektury a monumentů.

Bílá věž

Typickou Soluňské památku, šestipatrový Bílou věž najdete na každé magnetky a pohlednici. Nachází se v ní muzeum byzantské kultury. Po výstupu na věž (zpoplatněný, 3 eura) uvidíte panoramatický výhled na celé město.

Bílá věž
Výstava Bílá věž je věnována městu a jeho historii, exhibici organizuje Muzeum byzantské kultury.

Archeologické muzeum

Archeologické muzeum stojí kousek od centra města. Nacházejí se zde nálezy z jónského chrámu, rekonstrukci makedonské hrobky, artefakty z období od pravěku až po konec doby bronzové. Muzeum je během hlavní sezóny otevřeno každý den. Vstupenka stojí 8 eur, studenti a senioři nad 65 let mají vstup zdarma.

Archeologické muzeum v Soluni
Archeologické muzeum v Soluni má vynikající sbírku artefaktů z mnoha historických období.

Galeriův oblouk

Vítězný oblouk vás ohromí velikostí hlavního portálu, který dosahuje výšky 12 metrů. Historické mramorové panely se na památce nedochovaly, ale zbylé reliéfy poskytují dostatek detailů o tehdejším umění. Zachycují císaře Galerius bojujícího s nepřáteli, ale i vyobrazení velbloudů a slonů.

Galeriův oblouk
Galeriův oblouk je památka ze začátku 4. století.

Aristotelovo náměstí

Ideální místo na začátek pěší prohlídky Soluně. Konají se zde téměř všechny veřejné oslavy, kulturní události a shromáždění. Náměstí lemují kavárny s terasami a útulné obchůdky.

Aristotelovo náměstí
Náměstí Aristoteles (nebo Aristotelovo náměstí) je nejznámější a nejoblíbenější náměstí v Soluni.

Ladadika

Historickou čtvrť Ladadika najdete za trajektovým přístavem, jen kousek od Aristotelova náměstí. Barevně malované domy a dlážděné ulice tvoří kouzelnou atmosféru. Pokud si chcete užít pravý soluňský noční život, zamiřte do této části města. Najdete zde přebytek barů, mezinárodních i řeckých restaurací a také tradiční „Ouzeri“ – taverny.

Ladadika
Úzké uličky ve čtvrti Ladadika zdobí barevné fasády obchodů, restaurací a barů.

Nenechte si ujít ani další tipy:

 • Muzeum vědy a technologie,
 • Park Alexandra Velikého,
 • Rotunda,
 • Hrad Eptapyrgio,
 • Hagia Sophia,
 • Památník věnovaný Alexandrovi Velikému Makedonii,
 • Římské fórum,
 • Bazilika sv. Demetria,
 • Kostel Panagia Chalkeon.

Co v Thessaloniki zažít?

Kromě památek můžete v Soluni navštívit zajímavé akce a kulturní události.

Výlet lodí

V přístavu při Bílé věži můžete nastoupit do jedné z mnoha žánrových výletních lodí a prohlédnout si celé město z pohledu od moře. Okružní plavba trvá zhruba 30 minut. Vstupné se obvykle neplatí, podmínkou však je, abyste si na palubě něco zakoupili. Počítejte s tím, že pivo nebo kola bude stát 5-6 eur.

Soluňský food festival

Nikoho nepřekvapí, že v hlavním kulinářském městě Řecka je očekávanou událostí festival jídla. Zapojuje se do něj několik restaurací, které nabízejí speciální akce. Stánky se street food prezentují místní výrobky, netradiční recepty. Festival se koná v polovině května.

Městský piknikový festival

Archeologické naleziště Římské Agory vás přivítá na unikátním veřejném pikniku. Koná se poslední srpnový víkend. Sedněte si na deku, otevřete piknikový koš a vychutnejte si řadu koncertů či filmů pod širým nebem.

No a na závěr, nezapomeňte během návštěvy ochutnat tradiční řecký preclík :).


 • Komentáre
 • Podobné články
0
Asie Exotika Novinky Praktické informace Tipy

Všechno, co potřebujete vědět před cestou do Bangladéše

0
Dovolená Europa Města Španělsko

Víkend v Barceloně – den druhý

0
Zajímavosti

5 typů lidí, se kterými nechcete cestovat

Navigácia

Magazíny