São Paulo – betonová džungle plná chutí

Od návštěvy São Paula nás odrazovali lidé, kteří v této metropoli sami žijí a které jsme potkali v klidném koloniálním městečku, které se nachází pár hodin od São Paula. Upozorňovali nás, že je to džungle plná chaosu a přirovnali ho k peklu. My však rádi navštěvujeme místa, která jsou „jiná“ a těšíme se z jejich skrytého kouzla. A São Paulo nám svoje kouzlo odhalilo mnohokrát. Pokud máte rádi velkoměsta, São Paulo si připište na seznam míst, která musíte navštívit.

Ulice Sao Paula
Hustota obyvatelstva v São Paulu je téměř osminásobně větší než v Praze. Ulice této brazilské metropole umí být řádně přeplněné.

Dech beroucí betonová džungle

Největší a nejlidnatější město Severní, Střední a Jižní Ameriky má 12 milionů obyvatel a největší hustotu osídlení v širokém okolí. Při pozorování města z výšky, uvidíte nekonečnou betonovou džungli. Tak jako vám dokáže vyrazit dech nádherná přírodní scenérie, to samé s vámi udělá São Paulo. Na vrcholu budovy, odkud se vydáte pozorovat město, získáte nadhled a čas zamyslet se nad tím, co právě vidíte. Pro nás to byl místy děsivý, místy ohromující zážitek.

Vyhlídku na město nabízí více budov, bary a hotely. Některé z nich jsou zdarma, jinde si zaplatíte. Předem si ověřte čas a místo vyhlídek. Nám se podařilo vyvézt se na 30. poschodí nejstaršího mrakodrapu v Jižní Americe – budovu Martinelli. Tato krásná historická budova z 20. let minulého století je příjemným architektonickým úkazem, ale momentálně je pro návštěvníky uzavřena. Výhled na město můžete zažít ze střechy brazilské verze Empire state building – Banespa. Vstup je zdarma, budete však potřebovat doklad totožnosti.

Přes obrovské množství lidí, kteří v São Paulu žijí, nás příjemně překvapila organizovanost a městská doprava ve městě. Stále jsme v Jižní Americe, proto to nelze porovnávat s německou či švýcarskou přesností, ale při vzpomínce na chaos a dopravu v Riu, se dá São Paulo označit za organizované. A tady se dostáváme ke klasickému vzájemnému dobírání dvou velkoměst v rámci jedné země.

Paulistas versus Cariocas

Rio, je bláznivé, živé, barevné, tropické, neorganizované město s usměvavými srdečnými lidmi. São Paulo je naopak ekonomickým a obchodním centrem Jižní Ameriky, je uspořádané, kosmopolitní, přelidněné, plné betonu, kultury a chutí téměř všech kuchyní světa. Každé z nich má něco do sebe a je skvělé, pokud můžete navštívit obě a sami porovnat, které z nich vás okouzlí víc.

Paulistas, obyvatelé São Paula, přirozeně brání svoje město a nazývají ho kulturním a intelektuálním centrem přičemž obyvatelé Rio de Janeira, jsou pro ně nespolehliví, lehkovážní a neustále se bavící Cariocas. V São Paulu žije jedna z největších židovských komunit na světě. Najdete zde i velkou komunitu Arabů, Japonců, či Italů, a i proto se říká, že nejlepší pizzu najdete právě v São Paulu.

Výhled z budovy Martinelli
Pohled na São Paulo z budovy Martinelli. Z každé strany na vás hledí další a další budovy, které jsou sem-tam protkány zeleným parkem.

Umění a chutě světa

V São Paulu najdete skvělé muzeum umění MASP (Museu de Arte de São Paulo), ve kterém si můžete prohlédnout známá díla Goyi, El Greca, Gogha, Picassa, ale i místních umělců Rivera, Almeida Juniora, Portinariho. Naproti muzeu se nachází kousek zeleného parku, ideálního na odpočinek (pokud v něm najdete volné místo).

Milovníci sportu by měli určitě navštívit interaktivní Muzeum fotbalu vybavené moderní technologií, které zachytává všechny důležité okamžiky v historii tohoto sportu. Museu Afro-Brasil je historické, umělecké a etnografické muzeum, které zaznamenává velmi důležitou část historie této země – migraci Afričanů do Brazílie.

Muzeum umění Sao Paulo
V Muzeu umění São Paulo (MASP) najdete nejlepší sbírku evropských děl v celé Latinské Americe.

Něco dobrého na zub

Směs různých kultur se projevuje i v různorodosti jídel a kuchyní, které můžete v mekce gastronomie ochutnat. Nemusíte procestovat celý svět, abyste ochutnali nejlepší dobroty japonské, korejské, židovské, arabské, italské, brazilské, africké, karibské a mnoha jiných kuchyní. Stačí přijet do São Paula, objevovat a ochutnávat. Najdete zde jedny z nejlepších restaurací na světě – D.O.M., Maní, Skye, ale i výborné pouliční jídlo. Z množství různých kuchyní a rozmanité nabídky si ani nebudete umět vybrat. Určitě však zajděte na místní trh Mercado Municipal a potěšte svoje gurmánské oko pestrou nabídkou exotického ovoce, ryb, mořských živočichů, či sladkých dobrot.

Pokud chcete ochutnat místní kuchyni, vyzkoušejte feijoadu – což je sytá fazolovo-masová omáčka, která se podává s různými přílohami. Podle Anthony Bourdaina najdete nejlepší feijoadu v restauraci Feijoada da Lana ve čtvrti Vila Madalena. Ochutnejte též pão de queijo – malé chlebíčky z tapiokové mouky a sýru, pastéis – plněné smažené těstíčko s převážně slanou náplní, virado à paulista – syté jídlo s vajíčkem, rýží, kapustou, vepřovým masem a fazolovou omáčkou nebo zajděte do pravé brazilské churrascarie, kde vám místní nabídnou různé druhy grilovaného masa.

Ze sladkých dobrot byste se měli zakousnout do nejoblíbenější brazilské dobroty brigadeiro, což je delší dobu vařené salko s kakaem obalené v kouscích čokolády (skutečně je to tak sladké jak to zní), dát si zázrak Amazonského pralesa açaí – nejčastěji podávaného ve formě zmrzliny nebo quindim – typický pro bahijskou kuchyni. Nejlepší pistáciovou zmrzlinu jakou jsem kdy měla, byla právě ze São Paula. Pokud máte slabost pro zmrzlinu, hledejte zmrzlinárnu Bacio di Latte.

Brazilské ovoce na místním trhu
Vyzkoušejte chutné exotické ovoce – guávu, čerstvé kešu, kakao, mango, papáju, jabuticabu, marakuju, jack fruit, které najdete na trhu a v obchodech.

Bezpečnost

V São Paulu nás přivítal náš hostitel, couchsurfer Jonas, kterého den před naším příjezdem přepadli dva ozbrojení muži, když vystupoval z auta. Vzali mu mobil a peníze. Jonasův obličej, tričko a chování byly důkazem jeho slov, a tak nám nezůstalo nic jiného než dát na jeho doporučení a být maximálně opatrní. První noc nás vzal užít si trochu nočního života v nejrušnější čtvrti Vila Madalena, ve které jsme bydleli, přičemž nás nezapomněl pravidelně upozorňovat na všechna možná rizika.

Přehnaná opatrnost nás po čase začala omezovat a tak jsme si řekli, že stačí mít jen zdravý seský rozum, nepoutat na sebe pozornost a vyhýbat se místům, která nevypadají důvěryhodně. A to je i nejdůležitější doporučení, nenoste s sebou šperky a nevystavujte drahou elektroniku na odiv místním. Ideální je, pokud cestujete aspoň dva a umíte se navzájem kontrolovat.

Nejdůležitější rada, kterou jsme před cestou do Jižní Ameriky dostali, byla, abychom vždy měli u sebe aspoň 50 dolarů, které v případě přepadení „odevzdáme“ bez protestů. Naštěstí jsme ji nikdy nemuseli využít v praxi, ale byli jsme připraveni. Rozhodně neriskujte a nesnažte se zloděje přesvědčit, že nic nemáte. Odevzdejte jim raději všechno, co máte. Pokud je na blízku policie, oslovte je a je možné, že vaše odcizené věci a peníze ještě uvidíte.

Park Aclimação v Sao Paulu
Přes množství budov se ve městě dají najít zelené oázy, které dokáží být hlavně během víkendu přeplněné. Jeden z nejoblíbenějších a nejkrásnějších parků v São Paulu je park Aclimação.

Nejlepší caipirinha

Pokud máte více času, určitě si odskočte do malého koloniálního městečka Paraty, které se nachází na půl cesty mezi Rio de Janeiro a São Paulo. Sem unikají před ruchem města Brazilci z obou velkoměst. Do Paraty se dostanete z obou měst autobusovou dopravou, kterou mají v Brazílii velmi dobře propracovanou. Vybrat si můžete od nejluxusnějších po nejlevnější přepravní společnosti. Cesta z Paraty do São Paula nám trvala více než 6 hodin i s přestávkou na oběd. Autem dokážete jet určitě rychleji, ale připravíte se o nádherné výhledy na pobřeží Atlantiku.

Paraty je poklidné tropické město s nádhernými barevnými budovami a klidnými mělkými plážemi, ideálními pro děti. Tady jsme zažili výjev jako z romantických filmů, když se na pláži u nás najednou začali honit pes a kůň. Občas se zde konají různé slavnosti a festivaly, a tehdy se toto poklidné městečko změní na rušné tancující živé místo. Domácí sem však nejezdí jen za odpočinkem, ale i za cachaçou – alkoholem vyrobeným ze šťávy z cukrové třtiny, která je základem známého koktejlu caipirinha. Právě maličké městečko Paraty je jedním z hlavních výrobců kvalitní brazilské cachaçy a skvělým místem na nákup dárků.

V São Paulu jsme strávili čtyři intenzivní dny, které uběhly velice rychle. Odtud jsme se vydali směrem k brazilsko-argentinským hranicím a jeli objevovat krásy vodopádů Iguazu. Cesta tam byla jedna z nejhorších, jakou jsme kdy zažili. Ale to už je jiný příběh.

Brazilské městečko Paraty
Příjemné koloniální městečko s krutou historií dnes slouží jako klidná oáza odpočinku, ve které najdete nejlepší cachaçu.
  • Komentáre
  • Podobné články
0
Tipy Zajímavosti

Tipy na cestovatelské knihy pro každého dobrodruha

0
Praktické informace

Vše, co potřebujete vědět o cestě do Velké Británie po brexitu

0
Rozhovor

Rozhovor s Kateřinou Karáskovou o její pouti v zemích, kde vládnou ženy

Navigácia

Magazíny