Zrušení letenek, jízdenek a ubytování kvůli koronaviru. Poradíme vám, jak na to

18.3.2020: Rozhodli jste se kvůli hrozbě koronaviru zrušit svou plánovanou dovolenou nebo pracovní cestu? Bezpečnost je v tomto případě prvořadá, uvědomují si to i dopravci. Rušení letů a ubytování se v současnosti týká velkého počtu lidí. Jak postupovat v případě, že chcete zrušit naplánovanou cestu do zahraničí?

Zavření letišť a rušení letů – máte nárok na vrácení peněz?

Storno letenek
Postup při stornování letenek se liší v závislosti na tom, zda let zrušila letecká společnost nebo vy sami.

Zrušení letu společností

Pokud byl váš let zrušen v posledních 14 dnech před odletem, letecká společnost vám musí vrátit peníze za letenku a zajistit finanční kompenzaci za zrušení letu. Platné „doložky o vyšší moci“ ale osvobozují dopravců od vyplácení náhrad za zpoždění nebo zrušení spojů, pokud jsou způsobeny mimořádnými okolnostmi – tedy i v případě koronaviru. Pokud byl let zrušen kvůli státním opatřením, máte nárok na vrácení celé částky letenky, avšak bez kompenzace za zrušení letu.

Každý případ je individuální, zvláštní podmínky zrušení letenky / letu je třeba vyhledat na stránce dopravce. O dalších krocích ohledně změny termínů letů, případně refundace letenek je třeba kontaktovat letecké společnosti nebo cestovní kanceláře.

Zrušení letu z vlastní iniciativy

Pokud je váš let naplánován na pozdější období v tomto roce, ale chcete ho zrušit z vlastní iniciativy, možnosti refundace naleznete ve smluvních podmínkách svého dopravce. Pokud máte pojištění storna na předem zrušenou letenku, peníze vám budou vráceny. V případě, že pojištění nemáte, můžete letenku vrátit podle podmínek dopravce (budete mít nárok pouze na určité procento zaplacené částky), nebo počkat na změnu situace, případně na zrušení letu ze strany dopravce.

Stornovací poplatek je u většiny přepravců levnější v čase 2 a více týdnů před plánovaným letem. Poplatky za letenky stornovány méně než 2 týdny před letem jsou vyšší a nemusejí zahrnovat refundaci všech služeb.

Zrušení dovolené zakoupené v cestovní kanceláři

Pokud jste si dovolenou nebo zájezd naplánovali prostřednictvím cestovní kanceláře, můžete ji požádat o odstoupení od smlouvy bez zaplacení storno poplatků. V tomto případě máte právo na vrácení všech plateb, které jste cestovní kanceláři zaplatili.

Vrácení jízdenek do zahraničí

V současnosti je zastavena jakákoliv veřejná mezistátní vlaková doprava z a do České republiky na všech hraničních přechodech se všemi sousedními zeměmi. Pokud jste si zakoupili jízdenku do zahraničí, můžete jej vrátit s nárokem na vrácení plné částky zakoupeného jízdenky.

Vlaky a autobusy RegioJet

Vlakový a autobusový dopravce RegioJet přerušuje prodej a provoz svých mezinárodních vlakových a autobusových spojů, zatím do 5. dubna. Cestujícím, kteří mají rezervace na spoje s odjezdy v termínu do 5. dubna, budou automaticky vráceny peníze za lístky bez stornovacího poplatku.

Mezistátní autobusová doprava

Autobusoví dopravci reagují na cestovní omezení a přistupují k zvláštním podmínkám zrušení cest do zahraničí. O stornování cesty a nároku na vrácení peněz se informujte na stránce svého dopravce.

Zrušení ubytování

Kvůli zrušenému letu ze strany dopravce je možné požádat o bezplatné zrušení ubytování. Pokud vaše ubytování neposkytuje storno zdarma, spojte se přímo s hotelem a získejte informace o možnostech zrušení ubytování. Pokud vám peníze za ubytování stáhly z platební předem, kontaktujte svůj hotel a informujte se o možnostech vrácení peněz.

hotel
Hotely nabízejí možnost bezplatného storna ubytování.

Zrušení ubytování přes booking.com

Ubytování můžete zrušit přímo přes zprávu rezervace. Bude vám však stržen poplatek za zrušení rezervace, a to bez ohledu na zrušení letů nebo stupně ohrožení v dané zemi.

Zrušení ubytování přes Airbnb

Pokud máte rezervované ubytování přes Airbnb v zemi postižené nebo ohrožené koronavirus, máte právo na jeho bezplatné zrušení. Zásady uplatnění polehčujících okolností v souvislosti s koronavirus najdete v centru pomoci Airbnb. Pokud vaše rezervované ubytování splňuje tyto podmínky, Airbnb vás o této skutečnosti informuje automaticky.

Zrušení ubytování v hotelích v Česku

Přestože doprava na území Česka je jen částečně omezena, vláda vyzvala lidi, aby zrušily plánované pobyty v lyžařských střediscích a wellness centrech. S tím spojené storno ubytování můžete provést prostřednictvím bookingu (pokud jste ho využili na rezervaci hotelu) nebo přímo po kontaktování vašeho hotelu. V závislosti na období, ve kterém svůj pobyt stornujete (24 nebo 48 hodin předem), budete mít nárok na vrácení plné částky / storno rezervace bez poplatku.


  • Komentáře
  • Podobné články
0
Dovolená v zimě

Hledáte útěk před zimou? Toto jsou nejlepší tipy na dovolenou v lednu

0
Cestování Tipy

Jak se sbalit na roadtrip

0
Novinky Praktické informace Tipy Zahraničí

Když vztahy mezi zeměmi komplikují cestování

Navigácia

Magazíny