Free walking tour – co to je a proč se na ni vyplatí jít

Už jste se někdy během cestování setkali s termínem free walking tour? Pokud, ano víte co se pod tímto pojmem skrývá? V tomto článku si uděláme takovou free talking tour a řekneme si něco o tom, co je free walking tour a jaké jsou její výhody a nevýhody.

Co se skrývá pod tímto termínem?

Tento termín je ve světě zažitý v anglické podobě a velmi vzácně ho najdete použitý v jiném jazyce. Důvod je jednoduchý. Je to prohlídka města, která je připravena zejména pro turisty. No a jakým jazykem se turisté dorozumívají v zahraničních zemích? Ano, správná odpověď byla angličtina. Tato prohlídka bývá téměř vždy v anglickém jazyce, ale v některých městech natrefíte i na jiné celosvětově rozšířené jazyky. Například v Amsterdamu se provádí free walking tour iv španělštině.

Jak již bylo zmíněno, free walking tour je prohlídka města (nebo i místa) se zaučení průvodcem, který mluví na více zastávkách odborný výklad o tom, kde jste, co se tam stalo v minulosti, co se tam děje teď a co ještě můžete navštívit . Tyto prohlídky mají většinou pouze jednoho průvodce, a proto je i počet účastníků omezen. Pointou je, aby si každý jeden člověk, který se této přehlídky zúčastní odnesl nové poznatky o městě. A to není možné, pokud by na ulici stálo 200 lidí, kteří průvodce nejen že neslyší, ale ani nevidí.

Kde je najdete?

Téměř v každém hlavním městě se pořádají takové prohlídky. Jak se však dozvědět, zda je potřeba se na ni zaregistrovat a kam se v jakou hodinu dostavit? Vše, co budete muset pro to udělat, je naťukat do Googlu město, ve kterém chcete prohlídku absolvovat spolu s heslem free walking tour. Každá taková společnost má svou webovou stránku, případně Facebook kde jsou veškeré informace o tom jak se zaregistrovat, v jakých časech se prohlídky začínají a kde je tzv. meeting point.

Jak najít free walking tour
Meeting point je většinou u jedné z nejvýznamnějších památek, aby nikdo neměl problém tam trefit.

Je free walking tour opravdu zdarma?

Ano i ne. Na těchto prohlídkách to funguje následovně. Prohlídka se vám líbila? Výborně! Dáte průvodci takovou finanční odměnu, jaká si myslíte, že je adekvátní za jeho služby. Prohlídka se vám nelíbila? Škoda. Průvodci nejste povinen na konci dát žádné peníze, pokud jste vůbec nebyli spokojeni s jeho službami. Tento typ prohlídky však netřeba zneužívat a odejít bez zaplacení i z dobré prohlídky. Jak vám i sami jistě řeknou, průvodci od společnosti, která free walking tour organizuje, nejsou placený a jejich jediný příjem je přímo od vás. Běžná cena, kterou je vhodné po dobré prohlídce dát je okolo 10 € za osobu.

Rady, tipy, triky před absolvováním free walking tour

Před tím, než se na nějakou prohlídku vyberete, přečtěte si na internetu recenze na společnost, která v daném městě tyto prohlídky organizuje. V případě, že existuje více společností v jednom městě (což je v metropolích běžné) zvažte, která je pro vás nejvhodnější. Free walking tour nemusí být pouze o hlavních historických památkách. Prohlídky se často člení i podle toho, na co se v daném městě zaměřují. V Berlíně například můžete kromě klasické prohlídky, která spojuje historii, architekturu a také umění absolvovat prohlídku, které se zaměřují na Berlín v čase nacismu nebo na alternativní uměleckou stránku Berlína.

Na free walking tour se nejvíce vyplatí jít hned v první den, který strávíte ve městě. Důvod je jednoduchý. Za tři hodiny prohlídky získáte jako-takový přehled kde co ve městě je a později se můžete na místa, která vás nejvíce zaujaly vrátit a prozkoumat jejich podrobněji. Pokud se vám i stane, že tour nebude zdařilá, zorientujete se ve městě a později si můžete udělat tour po svém.

Na tour přijďte s mírným časovým předstihem, protože pokud nepřijdete na čas, může se stát, že přijdete na místo setkání a vaše skupina bude již na první zastávce. Jak jste se asi již dovtípili z názvu těchto prohlídek, během celé tour se budete pohybovat pouze pěšky. Připravte se tedy na přibližně 3 hodiny chození a postávání na místě. Pokud nejste v nejlepší fyzické kondici zvažte, zda takovou prohlídku chcete absolvovat.

Prohlídka města zdarma
Na free walking tour se budete přesouvat pouze nohama.

Výhody free walking tour

 • Dozvíte se o městě informace přímo od člověka, který tam žije.
 • Informace se lépe přijímají když je slyšíte přímo na místě, kterého se týkají jako byste si je tam měli číst z bedekry.
 • Průvodci jsou většinou mladí lidé, kteří mluví zajímavě a poutavě.
 • Můžete se ptát tolik otázek, kolik jen budete chtít.
 • Vezmou vás na místa, kam byste se jako běžný turista nedostali.

Nevýhody free walking tour

 • Celý dojem z prohlídky záleží od průvodce. Pokud vám nesedne, prohlídka se vám nemusí líbit.
 • Průvodce vás může vzít na místa, která jste již viděli nebo pro vás nejsou až tak zajímavé.
 • Špatné počasí umí prohlídku pořádně znepříjemnit.
 • Tour není vhodná pro lidi, kteří rádi poznávají a objevují místa sami a také necestují proto, aby viděli hlavní turistické památky, ale aby také poznali život lidí, kteří ve městě žijí.

 

Byli jste už na takové prohlídce? Jaké jsou vaše zkušenosti? Pokud ne, vyzkoušíte ji absolvovat? Napište nám v komentářích.

 • Komentáre
 • Podobné články
0
Cestování Exotika Novinky Praktické informace Zahraničí

Novodobý fenomén – pomalé cestování

0
Dovolená Europa

Azory – skrytý poklad Evropy

0
Balkán Cestování Europa Novinky Srbsko Výlet

Bělehrad, temperament Balkánu a styl západu

Navigácia

Magazíny