Prodloužený víkend v Kodani pro milovníka historie

V dnešních časech levných letenek a nízkonákladových leteckých společností se krátkodobé cestování do blízkých destinaci stává pravidelnou aktivitou mnoha lidí. Dánská Kodaň je město, které vás nadchne svým minimalismem, ekologičností a pokrokovým myšlením. Najdete v ní však i historické památky a kulturu jako v každém království. V následujících odstavcích se dozvíte pár tipů, z nichž si můžete vybrat během pár denní návštěvy Kodaně.

Historické památky propojené s královskou krví

Palác Christiansborg s parlamentem

Toto místo dýchá více než 800 letou historií a mělo by být na seznamu top priorit každého milovníka dějin. V současnosti je sídlem parlamentu, premiéra a soudu. Některé části paláce jsou stále využívány královskou rodinou, ale většina z nich je zpřístupněna veřejnosti. Palác je situován na malém ostrůvku Slotsholmen.

Palác Amalienborg s královskou rodinou

Pokud se chcete dozvědět něco více o královské rodině, nevynechejte Amalienborg. Tento palác je do dnešního dne obývaný Dánskou královskou rodinou. Palác sestává ze 4 budov, které jsou otočené na sebe a uprostřed vytvářejí náměstí, po kterém se pravidelně prochází Královská stráž v jejich ikonických černo-modrých unifomrách s vysokými černými čepicemi. Pokud nechcete promeškat střídání stráží, dostavte se na nádvoří přesně na polední poledne. Královská rodina se přestěhovala do tohoto paláce poté, co v roce 1794 vyhořel jejich původní palác, Christiansborg.

Věž Rundetårn, v níž nabíral inspiraci i Hans Christian Andersen

Tato 36 metrů vysoká věž byla vybudována jako observatoř v roce 1642. Po zaplacení vstupného se dostanete na vrchol věže fascinujícím spirálovým chodníčkem. Z věže budete mít výhled na historické centrum Kodaně. Novou atrakcí věže je průhledná podlaha ve výšce 25 metrů nad zemí. Z věže můžete pokračovat na krátkou procházku starým městem na nákupní ulici Strøget nebo náměstí s barevnými budovami  – Gråbrødretorv.

Věž Rundetårn v Kodani
Věž byla vybudována jako observatoř a je z ní výhled na centrum Kodaně.

Palác Rosenborg

Méně než 10 minut od věže se nachází palác, ve kterém jsou ukryty kulturní poklady Dánska. Původně byl postaven Christian IV jako dům potěšení, ale od roku 1838 v něm najdete muzeum s korunovačními klenoty, královským trůnem, slavnými tapistériami a pokoje zařízené ve více architektonických slozích. Palác je obklopen zelení a ani když si nekoupíte vstup do muzea, odnesete si z něj příjemný zážitek.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený VisitCopenhagen (@visitcopenhagen),

Radniční náměstí Rådhuspladsen

Dominantou tohoto rušného náměstí je budova Kodaňské radnice. Byla vybudována mezi lety 1892 a 1905 a je kombinací italské renesance a středověké dánské architektury. Na náměstí najdete i takzvanou Dračí fontánu a sochu jednoho z nejznámějších rozprávkarů, Hanse Christiana Andersena. Náměstí je vstupem do historického centra Kodaně a v jeho blízkosti najdete také Hard Rock Cafe a světoznámý zábavní park Tivoli.

Kam za odpočinkem v Kodani

Zahrada nebo spíše park Frederiksberg

Je považován za jedno z nejromantičtějších míst v Kodani. V parku najdete jezera, kanály, stromy a obrovské prostranství na piknik. Zajímavou atrakcí v parku je suttetræet, který je lidově nazýván cmúlající strom. Je to více než 250 let starý strom, který je ověšený dětskými dudlík na stuhách. Podle legendy, by měli rodiče ve třech letech dítěte odebrat jeho dudlík a pověsit ho na strom spolu s listem na počest batolete, které ho žádá aby se o dudlík dobře staral.

Kodaňská botanická zahrada

V centru Kodaně můžete navštívit botanickou zahradu, která pokrývá více než 10 hektarů území. Je známá hlavně svým masivním komplexem skleníků, jejichž vznik se datuje již v roce 1874.

Hřbitov významných osobností

Pokud patříte k lidem, kteří vyhledávají i alternativnější místa, můžete navštívit hřbitov Assistens Kirkegård, na kterém jsou pohřbeny slavné a vznešené osobnosti dánská. Na hřbitově najdete tabule vyprávějící příběhy osobností.

Plážový park Amager

Park vybudován lidmi se nachází na ostrově Amager a nabízí 4,6 kilometrů pláží. Na jižní straně ostrovu je dlouhá promenáda a několik sportovních hřišť. V parku se setkáte s vyhledávači slunečních paprsků, běžci, skejťákma, kajakářmi ale i s rodinami s dětmi. Z parku dokonce uvidíte i světoznámý most Most přes Øresundsbroen, který spojuje Dánsko a Švédsko.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený VisitCopenhagen (@visitcopenhagen),

Malá mořská panna

Více než 100 letá bronzová socha je jednoznačně nejznámější turistickou atrakcí Kodaně. Je toto místo ale zasloužené? Socha sama o sobě je hezké umělecké dílo. Je vytvořena z bronzu a její námět je inspirován pohádkou Hanse Christiana Andersena. Ale! Zapomeňte na to, že socha bude majestátní a bude se tyčit a vynikat nad mořem. Socha není velmi velká a za téměř každé hodiny během dne ji obklopuje hlouček turistů, kteří si ji přišli pouze vyfotit a odfajknúť tak tuto položku ve svém seznamu. Socha byla několikrát obětí vandalismu a na chvíli se ocitla bez hlavy, ruky nebo pomalovaná. Ano, pokud se ocitnete v Kodani, sochu se vyplatí vidět, ale pouze jako krátké vyplnění času bez velkých očekávání. Od sochy se víte pěšky dostat do krásné moderní obývané části Kodaně, kde najdete domy postavené přímo v moři.

Malá mořská panna v Kodani
Malá mořská panna v Kodani inspirovaná Hansem Christianem Andersenem.

Kodaň je město plné protikladů. Spojuje historickou architekturu, královskou rodinu s moderním životním stylem a progresivním myšlením jejích obyvatel. Věděli jste například, že ne Amsterdam je cyklistickou dominantou ale je jí právě Kodaň? Město je plně vybavené cyklistickými cestami a na kolo nasedají mladí, staří, studenti i pracující.

  • Komentáře
  • Podobné články
0
Cestování Exotika Island Novinky

Chcete vidět velryby? Známe top místa na jejich pozorování

0
Cestování Exotika

Srí Lanka – země exotiky, nádherných pláží a čaje

0
Zajímavosti Zimní dovolená

Top 5 míst, na kterých jsou nejkouzelnější vánoční trhy

Navigácia

Magazíny