Helsinky za jeden den, aneb když nemáte „sisu“

Paříž má svoji Eiffelovku, New York Sochu svobody, Rio sochu Krista… Jaká stavba se vám však spojuje s Helsinkami? Po návštěvě hlavního města Finska ho můžeme klidně označit za město kostelů a chrámů různých architektonických stylů.

Hlavní město Finska je bohaté na památky a kulturu. Jeho architekturu bychom mohli jednak označit za severský chladnou a minimalistickou, na druhé straně zde najdeme krásné kostely v různých stylech jako pozůstatek nadvlády jiných zemí. Hlavní výhodou Helsinek je, že nepůsobí dojmem velkoměsta. K prohlídce nejdůležitějších památek vám stačí dva dny, to nejhlavnější se však dá vtěsnat i do jednoho dne. A to pěšky. V této metropoli severu máte pocit, že všechno je blízko.

Zelená tramvaj v Helsinkách
Tradiční zelené tramvaje a všudypřítomné kola nahrazují automobilovou dopravu.

Město plné zeleně a skal

Hlavní město se svou velikostí vymyká finským poměrem (k Helsinkám jsou přidružené města Vantaa, Kuaniainen a Espoo). Pomyslným středem města je hlavní náměstí Kuappatori přímo u jižního přístavu. Z něho jezdí trajekty do Švédska i Ruska. Atmosféra tržiště je dobarvena zápachem čerstvých ryb a na místních trzích koupíte ovoce, zeleninu i ryby levnější než v supermarketech. Metropole Finska, je městem bez výškových domů, které se ční k oblakům, za to však plná zeleně, stromů a skal. Domácí na přesun hojně využívají kola, které najdete nezamčené na každém kroku.

Tuomiokirkko – místo setkání

Finsko bylo kdysi součástí Ruska poté, co počátkem 19. století uzavřel císař Alexander I. dohodu s Napoleonem. Rusové tu byli vítáni, protože dali Finům větší rozhodovací pravomoci, než měli během švédské nadvlády (Finsko bylo staletí součástí Švédského království). Země zůstala ruskou až do roku 1917, kdy vyhlásila nezávislost. Sochu Alexandra I. najdeme uprostřed Senátního náměstí pod žulovými schody vedoucími k Helsinské katedrále.

Helsinská katedrála Tuomiokirkko
Katedrála Tuomiokirkko se sochou Alexandra I. v popředí.

Senátní náměstí (Senaatintori) je jedním z největších náměstí a nachází se v blízkosti rybího trhu. Ohraničují ho Vládní palác, Helsinská univerzita a Univerzitní knihovna. Dominantou náměstí je bílá katedrála evangelické církve Tuomiokirkko (můžeme se setkat i s názvem Suurkirkko), které si všimneme z dálky, protože náměstí leží na kopci a samotná katedrála je na vyvýšeném místě. Je to časté místo setkání místních, ze kterého je krásný výhled na moře. Autorem katedrály, tak jako většiny budov na náměstí, je německý architekt Johann Karl Ludwig Engel. V kontrastu s monumentálním exteriérem je její interiér strohý. Často se v ní konají koncerty vážné hudby.

Architektura s ruským vlivem

Nedaleko náměstí najdete další místní skvost – ruský pravoslavný kostel, který nese byzantské prvky. Svým vzhledem a cihlově červenou barvou vyčnívá mezi okolními budovami v empírovém stylu. Jeho autor Alexander Gornostajev se prý nechal inspirovat chrámem Hagia Sofia v Istanbulu. Chrám věčného spánku Panny Marie je známý také jako Uspenská katedrála a je to největší pravoslavný chrám západní a severní Evropy.

Moderní centrum, které nestihlo vzniknout

Mannerheimintie, nejrušnější cesta v Helsinkách, nás zavede k Hale Finlandia, která je obklopena parkem a jezerem. Jde o jednu z nejdůležitějších staveb města – je synonymem moderní finské architektury. Za jejím návrhem stojí známý finský architekt Alvar Aalto, hala bývá označována za jeden z vrcholů jeho tvůrčí aktivity. Původně měla být součástí komplexu nového centra Helsinek v zálivu Töölö, k jeho realizaci však nikdy nedošlo.

Hala Finlandia od Alvara Aalta
Hala Finlandia je synonymem moderní finské architektury. Mramor na fasádě dostává v drsných severských podmínkách zabrat.

Čelní stěna stavby je z bílého kararského mramoru, který ji značně odlišuje od okolí. Mramor najdeme také v interiéru. Pro Aalta byl důležitou spojnicí se středomořskou kulturou, kterou se snažil přenést do severské země. Drsné severské podmínky však nejsou pro tento materiál vhodné a fasáda již v minulosti prošla rekonstrukcí, protože mramor se zkroutil. Propracovaný koncept budovy vytvořil unikátní místo, na kterém se konají koncerty, kongresy a jiné kulturní akce.

Tiché místo uprostřed rušné tepny

Dřevěná Kaple ticha Kamppi je kostel, který se nespojuje s žádným náboženstvím. Najdete ho jen pár kroků od hlavní třídy Mannerheimintie, na jižní straně rušného náměstí Narinkka v centru Helsinek. Nevelká dřevěná stavba vás přenese z hlučné části severské metropole do světa absolutního ticha. Za jejím návrhem stojí architekti z K2S Architects. Stavba byla dokonce nominována na prestižní Cenu Evropské unie za současnou architekturu – Mies van der Rohe Award.

Kaple ticha Kamppi
Dřevěná stavba je místem odpočinku a rozjímání v tichu.

Unikátní kostel ve skále

Kamenný kostel Temppeliaukio vytesaný do velké žulové skály je jedním z míst, které byste v Helsinkách neměli minout. První plány stavby se objevily ještě před druhou světovou válkou, ale s tvrdou žulou si nevěděli rady celá desetiletí. Za jeho aktuální podobu může dvojice architektů – bratři Timo a Tuomo Suomaleinen. Namísto budovy na skále se rozhodli udělat kostel přímo v ní. Se stavbou začali v roce 1968, o rok později už byl kostel otevřen pro veřejnost. Vstup do něj je zdarma (jako do každého jiného místního kostela), jen se v něm právě nesmí konat bohoslužba, jako turistu vás dovnitř fotit nepustí.

Kamenný kostel Temppeliaukio
Kamenný kostel Temppeliaukio je vytesán přímo do žulové skály.

Interiér chrámu je zasazen do žulové skály, stěny jsou vysoké 5 až 8 metrů a tvoří je jen nahrubo opracovaná skála. Sluneční svit dovnitř proudí přes kupolovitou mosaznou střechu se 180 okny. Díky jedinečné akustice se v něm konají i koncerty hudebníků a zpěváků. Kamenný kostel je výjimečný i v celosvětovém měřítku, podobné sakrální památky bychom našli na světě asi jen tři.

Cesta za designem a architekturou

Pokud jste fanouškem dobrého designu, a speciálně severského designu, při návštěvě helsinských obchodů se bude cítit jako ryba ve vodě. Nedonést si suvenýr v podobě šálku, talířku nebo jiné dekorace finské značky littala by bylo doslova hříchem. Historie designové značky sahá do roku 1881, kdy byla v jižním Finsku založena sklárna littala. Dnes je tato společnost díky kombinaci funkčnosti a estetiky jednou z ikon skandinávského designu.

Vázy kultovní značky littala
Při nákupu suvenýrů nemůžete vynechat obchůdky littala, tato značka je jednou z ikon skandinávského designu.

S Helsinkami se úzce spojuje jméno architekta Alvara Aalta, od zmiňované Haly Finlandia až po kultovní nábytek designové značky Artek, kterou založil. Jeho dům nalezneme v rezidenční čtvrti Munkkiniemi, přibližně půl hodinu cesty městskou dopravou z centra. Dům byl zároveň i jeho ateliérem a žil v něm až do své smrti v roce 1976. Budovu od poloviny 90. let vlastní Nadace Alvara Aalta a odkaz jejího autora jev ní cítit i desítky let po jeho smrti. Za 45minutovou prohlídku domu zaplatíte 18 eur.

Ideální dobou na prohlídku města pro milovníky designu a architektury je září. Konkrétně 7. až 17. září 2017 se bude opět konat Helsinki Design Week. Multidisciplinární festival je největším skandinávským festivalem tohoto druhu a propojuje módu, design, architekturu a městskou kulturu. Program se odehrává na více místech, od muzeí, tržišť, po butiky a přednáškové síně.

Specifická chuť Finska má původ ve slaných lécích

Finsko je nejen zemí tisíců jezer, ale i chutí. Jednou specifickou, se kterou se nesetkáme asi nikde jinde, jsou slané bonbony s příchutí lékořice zvané Salmiakki. Jejich hlavní přísadou je salmiak – chlorid amonný. Finové je milují a jedí ve velkých množstvích. Tato závislost je však typická asi jen pro ně, při mém průzkumu chutnaly malé tmavé sladko-slané bonbony jen jednomu z naší patnáctičlenné skupiny degustátorů.

Bonbóny Salmiakki
Specifická sladko-slaná chuť bonbonů Salmiakki cizince příliš neokouzlí.

Finové jsou na jejich chuť zvyklí možná i proto, že salmiak se u nich v minulosti přidával do některých léků, aby lépe chutnaly a z nepochopitelného důvodu se slané léky ujaly. V lékárnách se dala dokonce koupit směs salmiaku a sladkého dřívka, kterou začali později péct. A tak se specifická chuť přenesla z farmaceutického průmyslu do potravinářského – do žvýkaček, bonbonů, čokolády a dokonce i vodky.

Zajímavosti o Helsinkách/Finsku:

  • Nejnavštěvovanější destinací Helsinek je Suomenlinna, nejstarší zachovaná námořní pevnost v Evropě. Je zapsána do dědictví UNESCO a nachází se na 8 ostrovech.
  • Nejvyšším bodem Helsinek je 72 m vysoká věž Olympijského stadionu, olympijské hry se zde konaly v roce 1952.
  • Helsinky mají šest univerzit a více než 80 muzeí a galerií, mezi nimi jsou například muzeum města, tramvají, historie žurnalistiky a tiskařských technik, designu, pošty…
  • Pokud chcete být v hlavním městě ubytováni blízko centra, volte čtvrt Punavuori. Pokud si chcete vychutnat noční život, potom Kallio.
  • Finské léto trvá 100 dní a domácí si tyto tři měsíce slunečného počasí užívají díky akcím a festivalům. Během dlouhých dní není tma ani v noci.
  • Finská zima má dvě fáze – temnou a světlou. Temná část trvá od října do února a je během ní deprimující tma. V Helsinkách s ní bojují výzdobou náměstí.
  • Součástí finské kultury jsou Mumíci, pohádkové postavičky připomínající hrochy, ve skutečnosti jsou to skřítci. Najdete je na mnoha suvenýrech.
  • Pití kávy je ve Finskou společenskou aktivitou, odejít od stolu, dokud nemají všichni dopitou kávu, je dokonce neslušné. Káva se skoro vždy servíruje s koláčem, Finové na to mají dokonce vymyšlené speciální slovo kakkukahvi, v překladu káva a koláč. Proslulou helsinskou kavárnou je Karl Fazer, sídlí na ulici Kluuvikatu.
  • Fini mají prý více saun v zemi než automobilů. Běžný Fin chodí do sauny alespoň jednou za týden. Sauny jsou součástí každé domácnosti. Je to pro ně místo na relax, ale i místo, kde se dohaduje byznys a kam se zvou státní návštěvy. Takové pozvání do sauny je projevem důvěry.
  • Správný Fin má „sisu“ – schopnost přežít extrémní podmínky jako chlad, tmu a osamocenost.
  • Komentáre
  • Podobné články
0
Gastro Novinky Zajímavosti

Za chlebem okolo světa

0
Balkán Cestování Novinky Praktické informace

Přemýšlíte o cestě na Balkán? Bosna vás nadchne!

0
Asie Dovolená

5 důvodů, proč si zamilujete jaře v Japonsku

Navigácia

Magazíny