Transsibiřská magistrála

Transsibiřská magistrála patří k nejzajímavějším železničním tratím a je spojovníkem mezi Ruskem a dalšími asijskými zeměmi. V současnosti je o něco jednodušší a dostupnější projet se na této ikonické trati, jako v minulosti, kdy bylo problém získat víza.

Čísla a fakta na začátek

Transsibiřská magistrála má přes 9 tisíc kilometrů a vede z Moskvy do Vladivostoku, který se nachází na pobřeží Tichého oceánu. Stavba železniční trati začala v roce 1891 a trvala více než 100 let.

Moskva
Transsibiřská magistrála vede z Moskvy do Vladivostoku.

Trať prochází tundru, tajgu a stepní oblasti. Protíná 16 velkých řek, jako jsou například Volga, Vjatce, Kamu a podobně.

Vlak se během celé jízdy řídí moskevským časem, díky čemuž nevzniká chaos, protože vlak prochází hned několika časovými pásmy. Délka času, který stráví vlak na zastávce se liší od pár minut až po hodinu. Vlak ze zastávek odchází přesně, nečeká na své pasažéry a ani nedělá kontrolu, zda jsou všichni na palubě.

Co dělat během 6 dní ve vlaku?

Hlavně se dívat ven z okna! Cesta transsibiřské magistrálou vám poskytne pohled na krásy Ruska, které byste jinak jen těžko poznávali. Trasa z Moskvy do Vladivostoku trvá něco přes 6 dní, takže si nezapomeňte zabalit knížku nebo společenské hry.

Který vlak a které místo si vybrat?

Na této železniční trati platí, že čím nižší číslo vlaku, tím lepší a modernějších vlak. Nejoblíbenější je vlak číslo 2, který jde z Vladivostoku do Moskvy a vlak číslo 1, který jde z Moskvy do Vladivostoku. Vlaky, jejichž čísla se pohybují nad 50 jsou starší a opotřebovaněji, ale jejich ceny jsou levnější. Nicméně, při cestě vlakem, která trvá 6 dní, je třeba zvážit, jaký komfort potřebujete a raději investovat do modernějšího vlaku s klimatizací.

Ve vlaku se nacházejí 3 třídy sedadel a lůžek. V 1. třídě najdete uzamykatelné kupé se dvěma lůžky. Ve 2. třídě máte k dispozici uzamykatelné kupé pro 4 lidi, které je ideální pro skupinku kamarádů. Ve 3. třídě je otevřeno kupé, kde jsou lůžka i v rozšířené uličce. Sice ušetříte, ale musíte se dělit o otevřené kupé s dalšími lidmi, z nichž může kdokoliv chrápat, nebo celý týden jíst pouze česnek. Sdílení kupé s více cizími lidmi vám dokáže výrazně ubrat ze zážitku a pokazit cestu.

Sprchování je možné pouze v 1. třídě, a to pouze ve vlaku číslo 1 a 2. V ostatních případech je možné osprchovat se po delší zastávky na stanici, kde za sprchu zaplatíte poplatek.

Nemusíte týden jíst tvrdé pečivo a paštiky

V každém vlaku se nachází restaurační vůz, ve kterém se platí ruské rubly. Vybrat si můžete z několika jídel. Kromě toho se můžete najíst na stanicích, kde domácí prodávají jídlo.

Už jen koupit lístek

Lístek si můžete koupit na oficiální stránce magistrály nebo i na hlavní nádraží v bratislave. Tam však prodávají lístky pouze na určitá čísla vlaků. Tak už jen koupit lístek a vydat se objevovat zákoutí Ruska!

  • Komentáře
  • Podobné články
0
Cestování Europa Itálie Novinky Výlet

10 top věcí, co dělat v Benátkách

0
Balkán Cestování Europa Novinky Srbsko Výlet

Bělehrad, temperament Balkánu a styl západu

0
Cestování Novinky

8 tipů, jak zvládnout dlouhý let v pohodě a ve zdraví

Navigácia

Magazíny