Turecko pro nováčky – co vidět, ochutnat a zažít v zemi půlměsíce

Turecko je jedinečná země, jejíž hlavní město leží na pomezí evropské kultury a orientu. Istanbul se nachází přímo na rozhraní Asie a Evropy a je hned po Moskvě druhou nejlidnatější metropolí. Turecko se pyšní bohatou historií. Celá země je poseta historickými památkami a přírodními zajímavostmi.

V Turecku můžete okusit jinou kulturu a zvyky. Tato země je pro turisty a cestovatele stále zajímavější a pravidelně se objevuje v žebříčcích nejnavštěvovanějších zemí světa. Vybrali jsme pro vás pár tipů z toho nejlepšího a nejkrásnějšího, co můžete v zemi půlměsíce zažít.

Nevynechejte nejkrásnější místa a památky

Pamukkale a Hierapolis 

Pamukkale nebo Bavlněný hrad, je jedním z nejnavštěvovanějších míst v Turecku. Je to oblast tektonického zlomu, ze kterého vytékají minerální prameny bohaté na vápnik.V průběhu tisíců let se z minerální vody stali travertinové usazeniny, které vytvořily nádherné kaskády, terasy a jezírka.

Už 250 let před naším letopočtem zde byly založeny lázně, nad kterými bylo vybudováno lázeňské městečko Hierapolis. Kamenné zříceniny města i dnes najdete nad travertinovými kaskádami. Obě památky jsou zařazeny do seznamu světového dědictví UNESCO.

Travertinové usazeniny vytvářejí přírodní bazény s modře zbarvenou vodou.

Při návštěvě se nezapomeňte zout, protože kvůli ochraně památky musí být všichni návštěvníci bosí. Vstupné na Pamukkale a Hierapolis vás bude stát přibližně 640 Kč.

Green Canyon  

Na jihu Turecka se nachází národní park Green Canyon. V parku je přehrada, jejíž vybudováním vzniklo hluboké jezero. Zalitím dvou kaňonů vzniklo mnoho malých potůčků. Při vstupu do kaňonu můžete vidět pozůstatky římského akvaduktu.

Po jezeře vás převeze loďka, ale počet návštěvníků je přísně limitován. Doporučujeme vám proto Green Canyon navštívit v rámci fakultativního výletu, abyste měli jistotu, že se na prohlídku dostanete. Za takovýto výlet zaplatíte přibližně 1152 Kč.

Safranbolu

Safranbolu je historické město na severu Turecka. V minulosti bylo významným cestovním uzlem mezi západem a východem světa. Názvem města je odvozen od šafránu, protože v Safranbolu bylo významné místo, kde se s ním obchodovalo.

Při návštěvě vás okouzlí historická osmanská architektura. V historické části města najdete množství památek, jako jsou skalní hrobky, mešity, historické domy, lázně či fontány. Safranbolu je díky své architektuře také zapsáno v seznamu světového dědictví UNESCO.

Mohlo by vás zajímat: Kam se vyplatí v roce 2019 cestovat.

Mešita sultána Ahmeda v Istanbulu

Mešita sultána Ahmeda je jeden z nejznámějších symbolů hlavního města. Byla postavena v roce 1617 pro sultána Ahmeda a představuje vrchol osmanské architektury. Díky obložení stěn modrými fajánsovými dlaždicemi dostává často přívlastek modrá.

Interiér mešity tvoří čtyři pilíře, množství modlitebních koberečku a krásně barevné okna. Když už bude tady, přímo naproti najdete i byzantský chrám Boží moudrosti Hagia Sofia. Nedaleko se nachází také mauzoleum sultána Ahmeda I.

Mešita sultána Ahmeda je impozantní.

Extra tipy, co zažít

  • Turecké lázně hamman
  • Procházku po orientálních bazarech
  • Nákup tureckých koření
  • Pláž Iztuzu, kde se líhnou mořské želvy

Nezapomeňte ochutnat

Sladkosti

Když přijedete do Turecka, určitě ochutnejte baklavu. Tento tradiční dezert osmanské kuchyně tvoří několik vrstev tenkého těsta s náplní z vlašských ořechů. Lokum se podobá marshmallow a vyrábí se z cukru a škrobu. Sladkost prý vznikla pro sultána, který žil v 18. století a měl tak zkažené zuby, že nemohl jíst žádné jiné sladkosti.

Další populární sladkostí je turecký rýžový pudink s názvem Sűtlaç. Najdete ho v nabídce téměř každé restaurace, protože je to oblíbená pamlsek turistů i domácích. Pokud chcete něco netradičnější, zkuste dýni na sladko Kabak tatlisi.

Hlavní jídla

Byl by hřích neochutnat pravý turecký kebab. Tradičně se prodává na ulici, jako u nás, ale v Turecku existuje více než 40 různých druhů. V stáncích můžete najít i masové špízy opékané na rožni. Tureckou specialitou je Menemen, omeleta s kořením, cibulí a česnekem. Domácí mají i vlastní verzi masových kuliček s názvem Köfte.

Pokud chcete ochutnat pravé turecké jídlo za dobré ceny, sledujte, kam se chodí najíst domácí obyvatelé. Restaurace na hlavních turistických místech bývají často přeplněné a jídlo má občas i horší kvalitu.

Nápoje

V Turecku určitě ochutnejte kávu. Podstatnou součástí kultury je i čaj, kteří turci pijí neustále. Buďte ale připraven na to, že bude mít jen málo společného s čaji u nás. Ty turecké jsou mnohem silnější a s plnější chutí.

Tradičními tureckými nápoji jsou i Boza a Sahlep. Boza se vyrábí z kvašeného bulguru a běžně ji najdete v supermarketech. Sahlep je horký nápoj vyráběný z mléka, kořene orchideje a cukru.

Pití čajů v čajovnách je v Turecku oblíbenou společenskou aktivitou.

V Turecku je velmi rozmanité podnebí, protože se země dělí na několik klimatických pásem. Pro každé z nich je na návštěvu vhodný jiný čas. Pokud se tedy rozhodne vycestovat, dopředu si ověřte, jaké počasí vás čeká. Navštívili jste už někdy Turecko nebo se tam chystáte? Podělte se s námi o vaše zážitky z cestování.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Česká republika Cestování Europa Historie a kultura

Jižní Morava – wellness, historie a krásná příroda

0
Cestování Europa Města Novinky

Berlín – extravagantní, uvolněný a jednoduše „cool“

0
Jižní Amerika Tip na výlet Zahraničí

Poznávejte Peru: to nejkrásnější z hlavního města lima

Navigácia

Magazíny