Ne všechny země se navzájem „kamarádí“. Vaše perfektní cestovatelské plány mohou narušit diplomatické vztahy mezi nimi. Některé komplikace přijdou neočekávaně, jako nejnovější konflikt mezi Katarem a zeměmi Blízkého východu – Egyptem, Saúdskou Arábií, SAE a Bahrajnem. Aerolinky zmíněných zemí prakticky stopl všechny lety do Dohá a země uzavřely hranice s Katarem. Na takové situace se připravit nedá. Ale jsou země, o jejichž problémech již víme dlouho.
Arménie vs. Ázerbájdžán
Konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem už trvá přibližně 100 let. Napětí vyvrcholilo v 90. letech během ozbrojeného konfliktu o Náhorní Karabach. Jde o část Ázerbájdžánu s většinovou arménskou populací pod kontrolou arménské armády. Náhorní karabašská republika vyhlásila nezávislost v roce 1991, ale nebyla zatím uznána žádným státem. Napětí mezi oběma zeměmi stále pokračuje.
Společná hranice těchto zemí je uzavřena a návštěvníci většinou musí projít přes třetí zemi, nejčastěji Gruzii. S arménským razítkem byste se měli dostat do Ázerbájdžánu, ale pokud jste dříve navštívili i Náhorní Karabach, do Ázerbájdžánu vás pustit nemusí. Pro klid na duši a citlivé vztahy mezi těmito zeměmi se vám proto určitě hodí druhý pas.
Írán, Libanon, Sýrie, Jemen, Saúdská Arábie, Súdán, Libye vs. Izrael
Izrael nemá nejpříznivější vztahy s mnoha arabskými a muslimskými zeměmi. Některé země vás mohou a nemusejí odmítnout, jiné jsou v tomto přísnější. Pokud se chystáte do Íránu, Libanonu, Sýrie, Jemenu, Saúdské Arábie, Súdánu či Libye a máte v pase razítko z Izraele, je opravdu velká šance, že vás do země nepustí. Řešením je druhý pas nebo stačí poprosit izraelskou hraniční kontrolu, aby vám do pasu razítko nedávala. Na letišti v Tel Avivu vám ale například vystaví kartičku namísto razítka, kterou si do pasu založíte a při odjezdu ze země vrátíte. Naopak, do Izraele vás pustí, i když budete mít v pase razítka ze zmíněných zemí.
USA vs. Kuba
Vzájemných razítek se bát nemusíte, ale pokud letíte na Kubu s přestupem v USA, můžete mít problém. Kubánská ambasáda v České republice vám sice vydá tzv. turistickou kartu, ale tu vám Američané neuznají a na letadlo vás nepustí. Nachystejte si proto dodatečných $ 100, které zaplatíte v USA za jejich turistickou kartu. Pamatujte také na to, že byť jenom přestupujte v USA, potřebujete vyplnit formulář ESTA.
USA vs. Írán, Irák, Sýrie, Somálsko, Libye, Jemen a Súdán
Do USA se sice s razítkem ze zmíněných zemí můžete dostat, ale registrace v ESTA vám už stačit nebude. Pokud jste Írán, Irák, Sýrii, Somálsko, Libyi, Jemen či Súdán navštívili po březnu 2011, budete muset požádat o víza do USA. Při letu do USA z vybraných letišť nemůžete mít s sebou na palubě zařízení větší než smartphone. Čili všechny čtečky elektronických knih, tablety, laptopy či fotoaparáty budete muset dát do podpalubního zavazadla.
K tomuto nesmyslnému nařízení se přidala i Velká Británie, která zakazuje elektroniku na všech letech z Turecka, Egypta, Libanonu, Jordánska, Tuniska a Saúdské Arábie. Elektroniku si sbalte do podpalubního zavazadla, pokud cestujete do USA z Egypta, Jordánska, Saúdské Arábie, Turecka, Kuvajtu, Maroka, Kataru a Spojených arabských emirátů.
Situace a podmínky vstupu se v jednotlivých zemích mohou změnit, nic však není nemožné. Před vycestováním si při přípravě svého cestovatelského plánu zjistěte aktuální informace týkající se zemí, které chcete navštívit. Dva pasy vám však určitě přijdou vždy vhod.