Zapomenuté hrady a zámky Slovenska, na kterých nebývá rušno

Slovensko se pyšní pozoruhodným počtem hradů a zámků, které najdeme v každém kraji. Některé z nich zná každý Slovák, ale najdou se i takové, o kterých mnoho lidí (možná) neslyšelo. Během letní dovolené na Slovensku můžete zavítat na některé z těchto krásných historických měst i vy.

Ľupčiansky hrad

Ľupčiansky hrad
Hrad nad obcí Slovenská Ľupča pochází z 13. století.

Ľupčiansky hrad stojí na Horehroní, přímo nad obcí Slovenská Ľupča, asi 10 km východně od Banské Bystrice. Zachován a od středověku neustále obydlen hradní komplex sestává z horního a dolního hradu. Horní hrad byl vybudován v první polovině 13. století jako gotická stavba. Později zde vznikla dvoupodlažní stavba s obdélníkovým půdorysem, uprostřed níž je malé nádvoří. Prohlídky hradu lze absolvovat během víkendů.

Fiľakovský hrad

Fiľakovský hrad
Zřícenina Fiľakovský hradu se nachází přímo v centru města Fiľakovo.

Zřícenina Fiľakovský hradu je situována na nízkém sopečném brale přímo ve městě Fiľakovo. Pozůstatkem tureckých válek je kamenná dělová koule vborená do obvodového zdiva tzv. Bubekovej bašty. Kromě této koule dnes lze v Bubekovej baště obdivovat i poutavou historickou expozici Hradního muzea ve Fiľakovo.

Haličský zámok

Haličský zámek
Haličský zámek dnes funguje jako hotel.

Haličský zámek pocházející z roku 1612 je dominantou obce Halič. Je situován na osamělém zalesněném kopci. V současnosti je znovu otevřen jako zámecký hotel. Prohlídku je třeba dohodnout osobně, během ní mohou návštěvníci vidět župní síň s původní výzdobou z roku 1762, která nemá na území Slovenska konkurenci, rokokové kachlová kamna zdobené zlatým ornamentem a štukovou výzdobu stropů.

Levický hrad

Levický hrad
Levický hrad tvoří zakonzervované zříceniny gotického hradu nacházející se nedaleko Levic.

Levický hrad tvoří zachovalé zříceniny gotického hradu nacházející se nedaleko Levic. V rámci památkové záchrany byly některé objekty hradu opraveny. Plně zachována zůstala gotická kruhová bašta, v níž se v současnosti nachází útulnou čajovna s romantickým výhledem na hrad. Turisticky atraktivní je zejména nedaleký kapitánský dům, ve kterém sídlí Tekovské muzeum v Levicích. Stálé expozice tohoto muzea seznámí návštěvníky s historií hradu, a také se společenským životem, řemesly a lidovou kulturou Levic.

Vígľašský zámok

Vígľašský zámek
Vígľašský zámek se nachází nad řekou Slatina u obce Vígľaš.

Vígľašský zámek se nachází nad řekou Slatina u obce Vígľaš v okrese Detva, 13 km od města Zvolen. Zámek byl postaven v 14. století. Rozsáhlá rekonstrukce, která trvala do roku 2013 zahrnovala obnovu hradního opevnění, bašt a celého objektu. V současnosti je v prostorách zámečku čtyřhvězdičkový hotel Grand Vígľaš, no část zámku – první nádvoří – je přístupné i široké veřejnosti. Na vstupním nádvoří mohou návštěvníci posedět v kavárně či cukrárně.

Hrad Zborov

hrad Zborov
Lokalita hradu Zborov patří mezi nejstarší chráněné oblasti na Slovensku.

Nedaleko Bardejova na severovýchodním Slovensku se nachází zřícenina hradu Zborov, nazývaného také Makovica. Gotický hrad postavili na přelomu 13. a 14. století. K hradu vede i trasa přes alej prastarých dubů. Hradní zřícenina byla během 1. světové války značně poškozena. Hradní kopec byl již v r. 1926 prohlášen za chráněnou oblast a jeho ochrana byla rozšířena v r. 1950 prohlášením za státní přírodní rezervaci, což ho řadí mezi nejstarší chráněná území na Slovensku.

Podívejte se také na další tipy na dovolenou na Slovensku a užijte si léto naplno.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Dovolená v zimě

Hledáte útěk před zimou? Toto jsou nejlepší tipy na dovolenou v lednu

0
Cestování Europa Města Novinky

Berlín – extravagantní, uvolněný a jednoduše „cool“

0
Cestování Europa Novinky Výlet

Podzimní Bruggy – čokoláda, pivo a Colin Farell

Navigácia

Magazíny