Pokud milujete velkoměstský ruch a rádi navštěvujete světové metropole, Berlín byste neměli v žádném případě vynechat. Už v 19. století o něm spisovatel Mark Twain řekl, že „je nejsoučasnější městem, jaké kdy viděl. Ve srovnání s ním i Chicago působí staře a nevýrazně“. Dnes je považován za skutečné epicentrum evropské kultury, včetně té undergroundové. A co je nejlepší, umělecká alternativa je tady poklidném soužití s nejstarším historickým dědictvím a památkami bývalého režimu.
Pokud chcete opravdu poznat Berlín, musíte se bezpodmínečně dotknout i jeho minulosti – pochopit vnitřní rozpolcenost, kterou ve městě po roce 1989 zanechala padlá Berlínská zeď. Tu vybudovali bez výstrahy během jedné noci roku 1961, aby oddělila západní část města od východní a zabránila tak útěku obyvatel socialistického Berlína do západního světa. Tímto nešťastným rozhodnutím však nejenže fyzicky „přetnula“ celé město, ale zároveň na jednom území vytvořila dva zcela odlišné světy a na téměř tři dekády odloučila od sebe mnohé rodiny.
Výkladní skříň světové architektury
Po pádu této hranice, dlouholetého symbolu studené války, a následném sjednocení města, jakož i celého Německa v říjnu 1990 se začala psát nová historie moderního svobodného Berlína. Zbytky berlínské zdi, bohatě zdobené graffiti výtvory, se staly turistickou atrakcí a dodnes „krášlí“ metropoli v úseku téměř šesti kilometrů. Můžete si je prohlédnout na náměstí Potsdamer Platz, ale i v East Side Gallery, asi kilometrové části bývalé zdi, kterou na východní straně pokrývají kresby několika umělců.
Jaký je však Berlín dnes? Kreativní, svobodný, odvážný a nekonečně „cool“. Je třeba přiznat, že v člověku zanechá prazvláštní směs pocitů. Najdete zde impozantní budovy z předchozích století, ale i moderní stavby, pod které se podepsala samá zvučná jména světové architektury. Po pádu režimu se staly předmětem zájmu urbanistů, developerů a architektů celé hektary nevyužitých ploch. Na někdejší hranici východního a západního Berlína tak vybudovali například ultramoderní Postupimské náměstí (Potsdamer Platz), které se stalo doslova výkladní skříní předních stavitelů, na čele s Renzem Pianem, autorem územního plánu náměstí a, jen tak mimochodem, i tvůrcem londýnského mrakodrapu The Shard, aktuálně nejvyšší vertikály v Evropě. Na někoho působí Potsdamer Platz strhujícím dojmem, na jiného paradoxně trochu neosobně.
Kromě Pianovy štíhlé výškové stavby s trojúhelníkovou podstavou se zde vypíná cihlový „obr“ od profesora Hanse Kollhoffa, inspirovaný americkými mrakodrapy ve stylu art deco, kancelářské high-tech stavby od architekta Richarda Rogerse, futuristická budova divadla BLUEMAX s obrovskou vestavěnou koulí či multifunkční komplex Sony Center od architekta Helmuta Jahna, který vám – pokud se sem zatouláte večer – připomene scénu jako z filmu Den nezávislosti. Jeho fórum je totiž překryté plachtovou konstrukcí, kterou po západu slunce osvětlují reflektory všech možných barev, takže se cítíte, jako byste stáli pod velkou vesmírnou lodí.
Místa, kde přijdete o rovnováhu
Pokud se vydáte severně od náměstí Potsdamer Platz, budete míjet rozsáhlý monumentální Památník holokaustu (Holocaust Mahnmal), postavený v roce 2005 na počest obětí nacistické genocidy. Architekt Peter Eisenman své dílo pojal jako obrovskou 13 hektarovou plochu posetou více než 2700 betonovými bloky, které stojí na zvlněném terénu, takže při procházce tímto „kvádrovým mořem“ zjistíte, že některé jsou přízemní a jiné naopak vysoké téměř pět metrů. Impozantní bludiště je mimořádně fotogenické a svádí lidi k různým bláznivým kouskům. Když však v očích ostatních turistů a místních nechcete být za nekulturní ignoranty, snažte se své záběry a „selfíčka“ držet v mezích slušnosti.
Pokud mluvíme o dějinách druhé světové války, nemůžeme vynechat ani Židovské muzeum, nacházející se na ulici Lindenstrasse. Období největšího pronásledování a vyvražďování Židů zde architektonicky „zmapoval“ americký architekt polského původu, Daniel Libeskind. Nevytvořil pouze prostory pro klasické informační expozice, ale i sugestivní zastávky, které člověka nutí k zamyšlení a vcítění se do kůže obětí nacismu, jako jsou Věž holokaustu, Schalechet (Spadané listí) či Zahrada exilu. Když chcete zažít něco, co se vás hluboce dotkne, určitě muzeum navštivte.
Berlín zhora
Od Památníku holocaustu vás kroky povedou k notoricky známé Braniborské bráně, postavené již počátkem 18. století ve stylu aténské Akropole. Tato památka s pěti průjezdy je průsečíkem dvou hlavních tříd – Ulice 17. června a třídy Unter den Linden (Pod lipami). Jen kousek odsud leží budova říšského sněmu (Reichstag), kde sídlí německý parlament. Patří k oblíbeným turistickým atrakcím, takže jsme ji původně vůbec nechtěli navštívit. Jeden známý nás však přesvědčil, že na skleněnou kupoli se opravdu vyplatí vystát frontu.
Není to sice nejvýše položená vyhlídka ve městě, nabízí však nádherné 360 stupňové panorama Berlína a navíc i skvělé architektonické divadlo, které si nejlépe vychutnáte během slunečného dne nebo v noci. Uprostřed průhledné kupole vymyslel tvůrce tohoto díla, britský architekt Norman Foster, zrcadlovou skulpturu podobnou trychtýři, od které se odráží všechno kolem, takže prostor se podobá obrovskému kaleidoskopu. Po obvodu kupole také vedou rampy, kterými se dostanete až k vrcholu dómu, kde je umístěna vyhlídková plošina.
Milujete výšky? Potom podnikněte i výlet na nejvyšší vyhlídku Berlína – televizní věž s výškou 368 metrů, která se vám bude stoprocentně tlačit do zorného pole na více místech této metropole. Pokud jste sběratelem „selfíček“, vyhledejte i působivou hliníkovou 30 metrů vysokou skulpturu The Molecule Men, která se tyčí na řece Spréva v blízkosti mostu Oberbaum již od roku 1999. Jde o sochu tří vzájemně se objímajících lidských postav, které symbolizují tři berlínské čtvrtě – Treptow, Kreuzberg a Friedrichshain.
Zaparkujte v parku
Pokud řešíte, jak se budete přepravovat městem, určitě vsaďte na kolo. V Berlíně je to nejspolehlivější dopravní prostředek. Cyklisté jsou tu maximálně respektováni, takže jim za žádných okolností nevstupujte do vyznačené trasy. Kola si snadno zapůjčíte, například prostřednictvím služeb, jako jsou Nextbike.com, Berlinonbike.de nebo Rentabike.com, případně využijte kola známého řetězce Lidl-bike.de. Půjčení stojí kolem 8 – 10 eur na den, v některých případech se však připravte na depozit od 50 do 200 eur, který vám po jízdě samozřejmě vrátí. Takto si můžete půjčit i skútr, motorku či dokonce auto. Pokud chcete být skutečně styloví, projeďte se na retro modelech trabantů, které poskytuje služba Trabi Safari.
Berlín je městem parků. Věřili byste, že ukrývá až 2 500 veřejných zahrad? Jsou skvělé nejen na běhání, crossfit či cvičení jógy, ale také k pořádání pikniků, které jsou oblíbené zejména v parcích Tempelhof a Treptower. Nejznámějším parkem je však Tiergarten, v němž se kromě 22 kilometrů chodníků a cestiček nachází i veřejná zoo. Ke klidnějším zeleným plochám, které jsou oblíbeným místem zejména pro rodiny s dětmi, patří například Volskpark Wuhlheide. Titulem vůbec největšího parku na světě se s plochou 386 hektarů pyšní Tempelhofer Feld. Ačkoli, název „park“ není úplně výstižný. Ve skutečnosti totiž jde o velkou travnatou plochu, která byla kdysi areálem letiště.
Patříte k milovníkům thajské kuchyně? Pak přes víkend zamiřte do Preußenparku ve čtvrti Wilmersdorf. Domácí ho familiárně nazývají Thai Park, protože se zde dlouho scházela thajská komunita, aby si připravovala tradiční jídla ze své domoviny pod širým nebem. Postupně sem začalo ze zvědavosti přicházet hodně Berlíňanů, takže Thajci své pokrmy kvůli velkému zájmu ochotně prodávají. Koupíte zde nejen pad thai a jídla na kari, ale i pravé thajské pivo – a většina jídel vás nebude stát více než pět eur! K alternativním zážitkům patří i návštěva „plážového“ baru Badeschiff. Jeho součástí je písčitá pláž, ale také 30 metrový bazén vybudovaný přímo na Sprévě.
Bez kávy ani na krok
Mohli byste si myslet, že v Německu se vše bude točit kolem dobrého piva. Samozřejmě, nejsme v Mnichově, ale ve skutečné mekce umělců, Hipster a digitálních nomádů. Proto si zde přijdou na své všichni, kteří holdují kvalitní kávě. Nejfotogeničtější kavárnou Instagramu je zřejmě Café Anna Blume. Vznikla spojením kavárny a květinářství a nabídnou vám zde snídaně servírované na stylovém etažéru.
Pokud jste však skuteční fajnšmekři a zajímáte se o takzvané „third-wave“ kavárny, navštivte zejména podnik Bonanza Coffee Roastery, který jako první v Berlíně zařadil do své nabídky kávu třetí vlny. K provozům tohoto charakteru se rovněž řadí i Coffee Profilers na Karl Marx Alee nebo Happy Baristas, kde si můžete vybrat i odvážné kávové drinky včetně nitro kávy. Dobrou pověst má i kavárnička Einer Dieser Tage ve čtvrti Moabit se svými úžasnými vaflemi a zmrzlinami či Populus Cafe, která servíruje kávu ze skandinávských pražíren. Za nejlepší coworkingovou kavárnu zase mnozí považují St. Oberholz.
Bedeker v podobě chutné třináctky
Udělat výběr berlínských podniků, kde se dá opravdu dobře najíst, je mimořádně obtížné. Hlavní město Německa se může pochlubit obrovskou spletí kultur, což se projevuje i v jeho pestré jídelní nabídce. Citelná je tady turecká, arabská, ale i židovská či vietnamská kuchyně. Zklamaní určitě nebudou ani vegetariáni či vegani, protože v Berlíně zaručeně najdou velký počet bister a restaurací, které mají v nabídce výhradně bezmasé a neživočišné pokrmy. A které jsou nejoblíbenější?
- Zenkichi – nejlepší japonská restaurace v Berlíně nabízí delikátní černou tresku, nejjemnější tofu a prvotřídní výběr saké.
- The Pier – vybírané menu tradičně vyráběných piv a až 15 druhů čepovaného piva doplňují chutné „snacky“ z baru.
- Kumpel & Keule – díky prvotřídnímu řeznictví se Markthalle Neun stala doslova epicentrem kvalitního jídla. Masíčko vám zde nejen prodají, ale rovnou i ugrilují.
- Dóttir – restaurace ve skandinávském duchu je nejlepší volbou, pokud máte chuť na kvalitní a moderně pojatá jídla z ryb.
- Chicha – místo, kde se dá ochutnat skvělá peruánská kuchyně, především úžasné ceviche (pokrmy z ryb marinovaných v limetkové šťávě) nebo míchané drinky z jihoamerických destilátů pisco.
- Maroush – stísněné poměry této mini restauraci s rychlým občerstvením vyvažuje delikátní chuť kebabu.
- Kanaan – izraelsko-pákistánská restaurace vás se svými cizrnovými hody potěší zejména v chladných zimních dnech.
- Rawtastic – první čistě raw veganská restaurace v Berlíně nabízí takové speciality, jako je pizza s krémem z kešu oříšků. Degustační menu o pěti chodech vás vyjde na 14 eur.
- Rootz – vegetariánský fast-food má v nabídce skvělé vrchovatě naložené bezmasé burgery připravované s domácím pečivem, či dokonce veganskou kari klobásku.
- Daluma – hipsterské bistro s excelentním výběrem zdravých džusů a smoothies, açaí mis nebo salátů, které si můžete sami namíchat podle chuti.
- Viasco – veganská restaurace s takovým úžasným bufetem zdravých jídel a příloh, že bez rezervace se do ní téměř nemáte šanci dostat.
- District Mot – malá restaurace s autentickou atmosférou saigonského pouličního bistra vám naservíruje skvělou polévku Pho či křupavý sendvič Bhan Mi.
- Burgermeister – kuriózní rychlé občerstvení v Kreuzbergu vybudované na místě bývalých veřejných toalet si vás získá svými proslulými burgery.
Bláznivá nonstop párty
Jak říkával David Bowie, Berlín je „největší kulturní extravagance, jakou si dokáže člověk představit“. Pokud jste se tedy ocitli ve městě na Sprévě, musíte bezpodmínečně zapomenout na spánek a vrhnout se do víru nikdy nekončící zábavy. Připravte si však peněženku, do většiny klubů se platí vstupné minimálně 10 eur. Noční jízdy zde nejednou trvají až do pozdních ranních hodin, protože mnoho provozů je otevřených nonstop. Díky tomu se také nemusíte bát, že ráno po probdělé noci nedostanete svůj šálek kávy a něco na zub. Od roku 1978 zde například funguje slavná Schwarzes Café, kterou najdete u zoologické zahrady parku Tiergarten. K jejím stálým klientům prý patřili i David Bowie či Iggy Pop.
A které kluby se vyplatí navštívit? Watergate, Club de Visionaere, Suicide Circus nebo rouškou tajemství zahalený Berghain, do kterého se nemusíte dostat ani po hodinách čekání. Vstupenkou je zde však velmi specifický dress code, který se snažilo popsat již množství módních blogerů. Vyzkoušet v praxi si to však musí každý sám. ☺ K osobitým zážitkům patří i návštěva nočního klubu Stattbad Wedding, který vznikl v prostorách bývalé plovárny. Pokud se vám líbí party s výhledem, zamiřte raději do baru Klunkerkranich, situovaného na nejvyšším podlaží někdejšího parkovacího domu Neukölln Arcaden nebo do Monkey Baru, který obsadil nejsvrchnější patro hotelu 25hours Hotel Bikini.
Bez úlovku neodejdeš
Pokud něco Berlíňané opravdu milují, jsou to vintage a retro. Takže po bouřlivé sobotní noci určitě posbírejte zbytky energie a jděte nakupovat. Lidé se zde oblékají osobitě a originálně, s vervou kombinují současné a second-handové kousky a jsou na to patřičně hrdí. Ke skvělým obchodům, kde seženete opravdu dobré vintage kousky, patří například XVII, Pick & Weight, Made In Berlin, Garments Vintage Clothing nebo Sterling Gold. Pokud máte chuť prohlédnout si něco z domácí tvorby, navštivte prodejnu Konk. Trošku jiný zážitek nabízí oblíbený turecký trh v části Neukölln a samozřejmě Mauerpark. Každou neděli se zde kromě různých koncertů, představení a karaoke vystoupení konají i velké trhy, kde najdete starožitnosti a retro úlovky od výmyslu světa.
Na Berlíně je skvělé i to, že zde na každém rohu doslova „zakopnete“ o umění. Streetartové výtvory pokrývají zdi i fasády domů a některé jsou dokonce součástí galerijních instalací. Pokud chcete vidět díla uznávaných streetových umělců, přesuňte se do galerie Urban Spree, která se nachází na konci ulice Friedrichshain. Velká industriální budova pokrytá uměleckými výtvory má plochu téměř dvou kilometrů čtverečních a dokonce i vlastní pivnici. Nadšenci umění by si neměli nechat ujít ani Kunstquartier Bethanien, Galerie Crone, The Pool Gallery, KW či pozoruhodnou expozici Boros Collection s 5 patry a 120 místnostmi, která patří soukromému sběrateli umění Christianu Borosovi.
Berlín je město, které si musí zamilovat každý člověk se svobodnou duší a kreativním pohledem na svět. Má atmosféru jako žádná jiná metropole. Snad nejlépe to jednou vystihl americký profesor Hiroshi Montomura: „Berlín spojuje kulturu New Yorku, dopravní systém Tokia, přírodní scenérii Seattlu a historické poklady, jak jinak, samotného Berlína.“ Zažít to však můžete jen na vlastní kůži. 🙂