Baskicko – moře, architektura a pintxos

Když se řekne Španělsko, většina lidí si vybaví Barcelonu, Madrid, Valencii, ostrovy jako Ibiza či Mallorca, případně Kanárské ostrovy. Baskicko na severu země nepatří k nejnavštěvovanějším regionům Španělska. Přece jen je o trochu deštivější než zbytek země, nabízí však vynikající kuchyni, nádherné výhledy a architektonické skvosty.

Pokud uslyšíte v Baskicku zvláštní jazyk, který se nijak nepodobá španělštině, nepanikařte. Stále jste ve Španělsku. Domácí jsou většinou bilingvální. Mluví jazykem Euskera a španělštinou. Nikdo však netuší, odkud Euskera pochází. S angličtinou je to tady slabší.

Bilbao a slavný Guggenheim

Hlavní město Baskicka, Bilbao, znají nadšenci fotbalu přes sportovní klub Atletico Bilbao a příznivci architektury a umění zase přes světoznámé muzeum Guggenheim, které navrhl jeden z nejlepších architektů na světě, Frank Gehry. Známý je tzv. Guggenheim efekt. Netradiční muzeum zvýšilo zájem o město nejen ze strany turistů, ale i investorů. Bilbao šikovně spojuje dva světy, ten minulý a ten budoucí. Na relativně malé ploše zde najdete historické budovy i architektonické skvosty, které vás zavedou do budoucnosti. Pokud máte rádi úzké starobylé uličky, navštivte část Casco Viejo. No, a pokud si chcete užít nákupy a moderní centrum, Moyua je vaše destinace.

Bilbao Guggenheim muzeum
Muzem Guggenheim proslavilo Bilbao. Mistrovské dílo Franka Gehryho obdivují turisté z celého světa.

Bilbao neleží přímo u moře, ale stačí nasednout na metro a za 20 minut jste na pláži v menším městečku Getxo. Kromě rybích specialit a všudypřítomných pintxos (tapas) si určitě vychutnejte lokální baskické víno. Surfaři si přijdou na své na plážích Sopelana či Plentzia.

San Juan de Gaztelugatxe

Jednou z nejoblíbenějších atrakcí Baskicka je procházka ke klášteru San Juan. Ten je většinu roku, kromě léta, zavřený. No neuvěřitelný výhled si užijete zdarma a kdykoliv. Moře je zde většinou rozbouřené a pořádně naráží do skal. Ke klášteru se dostanete přes 241 schodů. Když už dorazíte na vrchol, zazvoňte třikrát na zvon před kostelem a něco si přejte. Podle legendy by se vám to mělo splnit.

Klášter San Juan Baskicko
Procházka ke klášteru San Juan nabízí neuvěřitelné výhledy.

San Sebastian a krásné pláže

San Sebastian je nejdražším městem Španělska a prý i jedním z nejkrásnějších. Každoročně se zde na podzim koná mezinárodní filmový festival, na kterém nechybí ani hvězdy stříbrného plátna. Při návštěvě San Sebastian se určitě projděte po El paseo Nuevo. Cesta začíná v přístavu a končí u paláce Kursaal. Naskytnou se vám krásné výhledy, no, a pokud je moře bouřlivé, trochu se namočíte. V části La parte vieja si zase užijete atmosféru historického centra, kvalitní víno a pintxos.

Ze San Sebastian je to jen na skok do francouzské části Baskicka. Pokud je francouzština vaší silnou stránkou, je dost možné, že se s ní domluvíte i v San Sebastian.

pintxos Baskicko
Pintxos nebo jinak nazývané tapas jsou lokální pochoutkou. Najdete je téměř v každém baru a s různou oblohou. Nejlépe chutnají se sklenkou místního vína.

Vitoria, miláček architektů

Oblíbeným městem je Vitoria, nenápadné a často přehlížené město. Nemá sice dramatické pláže ani světoznámá muzea, ale architekti i turisté ho milují. A nejen oni. Najdete zde středověké historické centrum. No, a jak to už je v celém Baskicku, i zde je design důležitý. Ve městě se mísí nové i staré, a to v naprosto funkčním a estetickém provedení. Opravdu se to dá.

Rybářské město Lekeitio

Lekeitio patří k nejkouzelnějším místům Baskicka. V minulosti bylo známé díky odvážným lovcům velryb. Ty se naštěstí poučily a z oblasti se vytratily. Rybářská tradice zde však žije dodnes. Pokud máte rádi ryby a mořské plody, v Baskicku budete jako v ráji. O Lekeitio ani nemluvě. Krásné pláže a pohodová atmosféra vás dostanou.
Baskicko toho nabízí mnohem více. Mile vás překvapí mimořádně přátelští místní lidé, chutné jídlo, vynikající a věčně usměvavá obsluha a i to, že každé auto vám, jako chodcům, na přechodu zastaví.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Rozhovor

Rozhovor s Kateřinou Karáskovou o její pouti v zemích, kde vládnou ženy

0
Novinky Slovensko Tip na výlet

Objevte nádherná místa Slovenska na kole

0
Cestování Dovolená Europa Historie Tip na výlet Výlet

Zapomenuté hrady a zámky Slovenska, na kterých nebývá rušno

Navigácia

Magazíny