Srí Lanka – země exotiky, nádherných pláží a čaje

Srí Lanka je země, kterou můžete navštívit během celého kalendářního roku. Tento ostrov je považován za „perlu Indického oceánu“ a je plný luxusních plážových resortů, ale i autentického domorodého života. Přečtěte si s námi o lákadlech, které nabízí Srí Lanka.

Kde se nachází?

Srí Lanka je ostrovní země, která se nachází v Indickém oceánu. Je v pořadí 25. největším ostrovem na světě a je obklopena dlouhými a širokými plážemi, nad nimiž se rozprostírají palmové stromy. Průměrná teplota se pohybuje kolem 27 stupňů Celsia během celého roku. Na ostrově jsou dvě monzunové sezóny, které se ale rozdělují podle východní a západní strany ostrova.

Pláž
Nikým nerušené a neznečištěné pláže jsou na Srí Lance běžnou realitou.

I luxus v resortu, i život mezi domorodci

Když cestujete na Srí Lanku, jednoznačně vyzkoušejte obojí. Luxusní resorty se nacházejí na plážích, jaké nenajdete jen tak kdekoliv. Přímo z pokoje máte výhled na široké moře, palmy a můžete naplno relaxovat a o nic se nestarat.

Resort
Hotelové resorty jsou krásné a snaží se nenarušovat přírodu, ale stát se její součástí.
Západ slunce
Z resortu budete mít během západu slunce takový výhled.

Naopak, život ve městech s domorodci je úplně jiný. Prožijte pár dní i ve městech a poznejte život místních, kteří k vám budou velmi přátelští. Ve městech se nacházejí krásné barevné budovy a lidé prodávají své zboží přímo na ulici.

Rybáři
Rybáři loví ryby v oceánu a následně je prodávají na trhu ve městě.

I vnitrozemí má své kouzlo

Nekonečné písečné pláže nejsou ani zdaleka všechno, co Srí Lanka nabízí. Ostrov je plný vodopádů a dalších přírodních úkazů, které jen tak kdekoliv neuvidíte. Za zmínku rozhodně stojí skála Sigiriya, na kterou se dá vylézt. Dalším zajímavým místem jsou ruiny starověkého města Polonnaruwa, které bylo kdysi obydlené.

Udawalawe National Park

Tento národní park je jeden z nejlepších na pozorování slonů v jejich přirozeném prostředí. Pokud milujete tyto živočichy, návštěvu národního parku byste rozhodně neměli vynechat. Sloni jsou momentálně chráněna zvířata a v parku jich najdete více než 200. Kromě slonů se zde nachází přes 500 druhů fauny a flóry.

Dalším parkem, který stojí za návštěvu je Yala National Park, který je prostorově značně větší. Kromě národních parků se na Srí Lance nachází i sirotčinec pro více než 80 slonů, kteří byli nalezeni opuštění a bezradní v divočině.

Slon
V národních parcích lze pozorovat slony v jejich přirozeném prostředí.

Čajový průmysl

Srí Lanka je známá svým čajovým průmyslem, který má již více než 150 let. Čaj se dostal na ostrov během britské kolonizace. V současnosti je Srí Lanka velkým čajovým průmyslem s více než 28 různými typy ceylonského čaje. Město Kandy je rodištěm ceylonského čaje, ale nejlepším místem k poznávání čajových polí je Nuwara Eliya.

Čajové pole
Na čajových polích pracuje každodenně mnoho domácích.
Rýžové pole
Kromě čaje se na Srí Lance pěstuje ve velkém i rýže.

Surfování na nekonečných plážích

Ano, surfování na vlnách s výhledem na širé moře a krásné pláže plné písku a palem zní jako sen. Na Srí Lance se tato pohádka stává skutečností. Výhodou pláží na Srí Lance, kromě jejich krásy, je fakt, že nejsou ani zdaleka tak přeplněné jako pláže v populárních exotických turistických destinacích jako jsou Rio de Janero, Barcelona nebo Miami.

Za jedno z nejlepších míst na surfování je považována Arugam Bay. Nachází se na jihovýchodním pobřeží ostrova. Tento záliv ve tvaru měsíce láká mnoha surfových nadšenců.

Rýže a kari

Když se řekne rýže a kari většinu z nás napadne pouze maso ve žluté omáčce s rýží jako přílohou. To však ale ani zdaleka není vše, co tento pokrm skýva. Na Srí Lance připravují kari na milión způsobů. Podle příležitosti a času dne se podává jiná variace tohoto jídla. Najdete ho v pouličních stáncích ale i v dražších restauracích. Jídlo se tradičně konzumuje rukama a ne příborem.

Kari
Základ každého kari je vegetariánský. Maso se přidává až na konci přímo do talíře.

Kromě všech zmíněných zajímavostí můžete na Srí Lance pozorovat delfíny a jiná exotická zvířata. Můžete absolvovat cestu ikonickým vlakem z Kandy do Ella, během které poznáte krásné scenérie Srí Lanky a zažijete autentickou cestu v přeplněném a hlučném vlaku. Srí Lanka má toho hodně co nabídnout.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestování cestování pěšky Dovolená Inspirace Zajímavosti

Free walking tour – co to je a proč se na ni vyplatí jít

0
Cestování Inspirace Novinky Rozhovor

K životu jí stačí jeden batoh: Rozhovor s Ivanou Grešlíkovou

0
Cestování Indie Města Tipy Zahraničí Zajímavosti

Barevná města, o kterých jste možná neslyšeli

Navigácia

Magazíny