Vše, co byste měli vědět o Naí Dillí ještě před cestou

Jsou 4 hodiny ráno a já přistávám na letišti v Dillí. Město se pomalu probouzí. U východu z letiště dostanu facku teplého vzduchu, který páchne po kari a tak trochu močí. Něco, jako když si představíte indickou restauraci přímo na Hlavním nádraží v Praze. Nemusíte se bát. Po týdnu zcela ztratíte čich a Nové Dillí si můžete nerušeně vychutnat se vším tím šílenstvím, kravami a orientálním půvabem. Welcome to India, my friend.

V Dillí jsem strávila přibližně 1,5 měsíce a stalo se jedním z mých mnoha domovů. Pokud vás tam netáhne práce nebo jiné povinnosti, zastavte se v Dillí jen na pár dní. Město je to sice bohaté na historické památky a nezaměnitelnou atmosféru, ale více než týden vám na něj není třeba. Proč? Indie je obrovská, každé město je jako zcela jiná země. Dillí je sice super, ale je dražší než jiná místa, přeplněné lidmi a po delším čase vám začne více brát než dávat. Pokud plánujete svůj výlet směrem do Dillí, vyhněte se červnu. Vzduch ve městě je znečištěný a s teplotami kolem 45 °C přes den nejste vůbec schopni poznávat okolí. V červenci už začínají monzuny. Ideální doba na návštěvu Dillí je tedy od podzimu do jara.

Krávy, všude samé krávy

Z dokumentů, knih, časopisů a od mých indických kamarádů jsem vyrozuměla, jaká asi Indie je. Tato země mě celý život přitahovala a jedním z mých největších snů bylo navštívit ji. Můj první den v Dillí jsem strávila pláčem. Moje spolu-stážistky ještě nepřiletěly a Indie se na první pohled zdála strašidelnější, než ve skutečnosti byla. Když jsem vyšla na ulici, všechny oči byly na mně. Moje první indické jídlo bylo chleba a máslo z okénka, což byl vlastně takový mini obchod. Moje indická spolubydlící mě vzala do ISKCON chrámu. Myslím, že mnozí jste již potkali milé zpívající „Hare Krishna“ lidi v oranžovém oblečení. V Dillí jsem bývala na skok od jejich chrámu. Moje nová indická kámoška mi slíbila, že je tam hodně cizinců a všichni tam jdou za Krishnou. Jedné bílé cizinky navíc si nikdo nevšimne. Světe div se, všimli si a bylo z toho hned pár fotek.

Dillí je plné turistů, ale i přesto se najde mnoho lidí, kteří chtějí s vámi fotku. Nebojte se je odmítnout. Může to znít neslušně, ale je to naprosto v pořádku. Prvních pár dní jsem řekla „ano“ každému a asi 30 minut jsem se nemohla pohnout z lavičky u Lotosového chrámu kvůli všem fotky-chtivým lidem. Bonusový tip, „ne“ se neříká s úsměvem.

Krávy v Novém Dillí
Krávy si pochutnávají na odpadcích. V Novém Dillí je najdete všude.

Z fotek už asi víte, že v Indii jsou krávy všude. Já jsem cestovala jen po Serverní Indii a tam na vás kráva čekala na každém rohu. Většinou vás mají na háku. No stane se, že nemají náladu a oženou se po vás rohy. Nezkoušejte své štěstí. Mnozí moji rodinní příslušníci, kamarádi, známí, zubař a teta v pojišťovně byli v šoku, když jsem zahlásila, že jedu do Indie. „Ale vždyť tam je špína a nemoci!“ Odpadky jsou po silnici, u silnice, všude. Ale po chvilce se s tím sžijete a začnete je úplně ignorovat.

Doprava v Dillí

Naí Dillí je skutečně zážitek. I obyčejné přecházení přes silnici vám zvedne hladinu adrenalinu. Ve městě je velmi čisté moderní metro, asi miliónkrát lepší než to v New Yorku. Za plivání na zem a jízdu „na metru“ dostanete pokutu. To jen, že abyste věděli. Kam se nedostanete metrem, tam použijte rikšu nebo taxík. V obou případech se nebojte vyjednávat. Tedy, pokud taxík nemá klasický taxametr, můžete se dohodnout. Dopředu si zjistěte lokální ceny a vyjednejte si je. Mnohdy se stává, že lokální rikšové nebo taxikáři chtějí vyšší ceny od cizinců. Vždy si cenu vyjednejte dopředu a ať už jedete kamkoli, zjistěte si další orientační body kolem vaší cílové destinace. Stane se, že nastoupíte do rikši a váš řidič přesně netuší, kam vlastně jede. Většina z nich se poptá ostatních rikšů po cestě, ale je dobré jim trochu pomoci. Ušetříte si spoustu času.

Doprava Nové Dillí
Žádná pravidla, kdo hlasitěji zatroubí má přednost.

Co v Dillí jíst

Pouličního jídla se není třeba extrémně bát. I když paní doktorka z infekčního by nemusela souhlasit. Nejezte v místě, které vypadá vysloveně nechutně a špinavě. Pokud vypadá čistě a decentně, klidně ochutnejte. Moje nejoblíbenější pouliční jídlo bylo panipuri, jinak nazývané také gol gappa. Je to takové smažené pečivo, do kterého se nalije sladko-kyselo-pálivá zeleninová omáčka. Dáte ho do úst najednou a pak začnete žvýkat. Má neuvěřitelné množství chutí. V Dillí najdete vynikající lokální indické restaurace, ale i tibetské a čínské. Můžete navštívit i italskou restauraci. Indové o sobě rádi tvrdí, že ať vezmou jakoukoliv světovou kuchyni, vylepší ji. Netřeba tomu tak úplně věřit. Pasta Arrabiata má být sice pálivá, ale v indickém podání ve vás vzbuzuje sebevraždné sklony. Podobně si můžete v „italské“ restauraci vychutnat i pizzu s Hindustan topingem. Neměla jsem odvahu!

Gulab Jamun indická sladkost
Neuvěřitelně sladký Gulab Jamun. To v Indii musíte vyzkoušet.

Dillí je známé svým dahlem, čočkovými omáčkami. Jsou vynikající! Jídlo je převážně vegetariánské, ale najdete i masové možnosti. Ty jsou o něco málo dražší. Nejlepší maso prý dostanete v části Old Delhi (Staré Dillí), které je převážně muslimské. Vegetariánských možností je v Indii nepočítaně a nikdy jsem nejedla něco, co by mi vysloveně nechutnalo. Indické sladkosti jsou přeslazené, ale vynikající. Za povinnou jízdu se považuje gulab jamun. Asi nejznámější indická sladkost. Zapít je můžete lassi, jogurtovým nápojem s kořením nebo ovocem. Na ulici koupíte čerstvé sezónní ovoce. Já jsem se mohla zbláznit z indického manga a banánů.

Vodu pijte pouze z lahví nebo filtrovanou. Z vodovodního kohoutku je to na vlastní riziko. Moje spolucestovatelka si z Indie odvezla nebezpečnou bakterii. Nepila sice vodu z vodovodu, ale pravděpodobně snědla něco, kde byla voda infikovaná a nepřevařená. Asi každý cestovatel si z Dillí odnesl alespoň „Delhi Belly.“ To jsou takové ty průjmy, které jste nikdy předtím nezažili a ani nikdy více nechcete. V lékárnách koupíte léky celkem levně. Za návštěvu doktora, antibiotika a rehydratační soli jsme neplatili více než 5 eur.

Co vidět a zažít

Dillí je obrovské a nabízí mnoho turistických míst. Chcete-li navštívit chrámy, archeologická naleziště a další památky, doporučuji vám takové ty hop on – hop off autobusy, v Dillí se jmenují HOHO. Lístek koupíte v turistických kancelářích nebo přes internet za méně než 5 eur a je platný dva dny. Vyskočíte z něj, kde chcete a zase později naskočíte, když budete chtít. Neočekávejte od toho nějaké velké vysvětlování jednotlivých míst. Takový způsob poznávání Dillí vám ušetří peníze za dopravu. Metro a rikši by vás vyšly více. Já jsem něco oběhla sama klasickou dopravou a něco i s HOHO autobusy. Mohu to doporučit. Zejména pokud máte málo času na Dillí.

India Gate a Connaught Place

India Gate Nové Dillí
Okolo India Gate je vždy plno lidí. Ve fontánách okolo se děti rády koupou.

Connaught Place je považováno za centrum Dillí. Bylo vystavěno Brity a tak zde uvidíte takovou ne-indickou architekturu, značkové obchody, fast foody, banky, administrativní budovy. Pokud potřebujete cokoliv vyřídit nebo sehnat, jdete na Connaught Place. Nedaleko se nachází India Gate. Můžete si tam vzít rikšu nebo se projít. Já jsem zkusila obojí. Rikša je docela levná a zaveze vás přímo tam, kam třeba. Během procházky jsem se několikrát ztratila, ale za to skamarádila s opičkou a toulavými psy.

India Gate je památník obětem válek. Nachází se v malém parku s fontánami kolem. Pokud se zde zastavíte přes víkend, potkáte mnoho piknikujících indických rodin. Mějte se na pozoru před „fotografy“. Mladými indickými muži, kteří se s vámi budou chtít fotit. Zvláště pokud jste žena se světlou pokožkou. Mnoho malých prodavaček se vám pokusí udělat henové tetování nebo prodat náramky. Pamatujte, nic není zadarmo.

Lotosový chrám

Lotosový chrám
Lotosový chrám je skvostný zvenku a jednoduchý uvnitř.

Lotosový chrám jste už pravděpodobně viděli na mnoha propagačních materiálech Indie a Naí Dillí. Je to bahájský chrám, který má nádherný tvar lotosu. Ve frontě na prohlídku jsme čekali asi půl hodiny. Byli jsme velmi zvědaví na atmosféru a celkově na vnitřní design. Překvapilo nás, že uvnitř se nenachází nic kromě laviček. Velmi jednoduchý interiér a úplné ticho. Okolo lotosového chrámu se nacházejí malá jezírka ve tvaru lupenů.

Staré Dillí

Jama Masjid Nové Dillí
Jama Masjid je největší mešitou v Indii.

Staré Dillí, resp. Old Delhi je muslimská část města. Její dominantou je největší mešita v Indii, Jama Masjid. Podobně jako ve většině chrámů v Indii vstoupíte dovnitř bosi a měli byste být přiměřeně oblečeni. Tedy žádná holá ramena a kolena. Při vstupu si zapůjčíte šátek, kalhoty nebo dlouhou sukni. Boty na vás venku počkají. Z mešity máte krásný výhled na pevnost Red Fort a orientální tržiště.

Tržiště v Old Delhi je pravděpodobně mou nejoblíbenější částí města. Atmosféra je k nezaplacení a koupíte tam opravdu všechno. Najdete tam uličku s kořením, jiná je zase plná šperkařství, další s látkami a sárí. Pokud vyhládnete, můžete navštívit místní restauraci. V Indii běžně telecí neseženete, tady ano.

V celém tom krásně špinavém a orientálním Starém Dillí je toho opravdu hodně, co můžete navštívit. Například i obrovskou pevnost Red Fort, která se vypíná nad tržištěm.

Akshardam

Asi nejklidnějším místem, které jsem v Dillí navštívila, byl chrám Akshardam. Při vstupu vám zabaví foťák a jídlo. Což je nakonec super. Nikdo, ještě jednou NIKDO, vás neotravuje s fotkami. Ano, jste atrakcí, ale můžete si oddechnout. Tráva je krásně zelená, nejsou tam žádné odpadky. Jídlo si můžete koupit přímo tam. Nebudete mít sice vlastní fotky, ale přežijete i s knížkou nebo pohlednicemi.

Večer vaši duši potěší zpívající barevná fontána. Tento chrám má úžasnou atmosféru, určitě byste ho měli navštívit, pokud si chcete odpočinout od chaotického Dillí.

Majnu Ka Tilla

 

Tibetské momo
V tibetské restauraci si můžete pochutnat na takovémto vynikajícím jídle – momo.

Tibetská čtvrť v Novém Dillí. Nachází se zde budhistický chrám, mini obchůdky, kde si za levný peníz koupíte výstroj na vysokohorskou turistiku, a vynikající tibetské restaurace. Tibeťané se o vás nezajímají tak, jako Indové. Nikdo se vás neptá na fotku a nikdo na vás neciví. Je to takový příjemný únik. Tibeťané jsou velmi milí lidé a jsou i zhovorčiví. V tibetské restauraci jsme vyzkoušeli momo, tibetský chléb a tibetský čaj. Momos jsou něco jako pirohy a jsou vynikající. Překvapil nás tibetský čaj. Je to prakticky černý čaj s máslem z jaka. Je strašně tučný a slaný. Pokud se chystáte na Everest a potřebujete hodně energie ke snídani, dává to smysl. Mne nechutnal. No a tibetský chléb je vlastně náš knedlík.

Další zajímavá místa

Qutub Minar je největší minaret na světě postavený z cihel. První podlaží bylo vystavěno už v 12. století. Celý komplex se skládá z mnoha archeologických nalezišť. Během procházky okolo minaretu a zřícenin si můžete odpočinout ve stínu stromů a zelených keřů. Qutub Minar je zařazen do světového dědictví UNESCO.

Qutub Minar Nové Dillí
Qutub Minar je nejvyšším cihlovým minaretem na světě.

Milovníky vědy, astronomie, ale i astrologie zaujme Jantar Mantar, astronomická observatoř postavená začátkem 18. století rádžou z Džaipuru. Observatoř je využívána dodnes studenty, kteří zde měří polohy a pohyb vesmírných těles. Vstup do observatoře je zadarmo.

Nizamuddin Dargah je jedno z nejmystičtějších míst, které jsem v Dillí navštívila. Je to mauzoleum sufistického světce jménem Nizzamudin Auliya. Muslimové spolu s hinduisty sem putují z celé Indie. Modlí se, přinášejí lupínky růží a i spí na zemi před chrámem. Na tomto místě není rozdíl mezi muslimem a hinduistou. Všichni sem jdou za stejným účelem.

Mauzoleum Nizzamudin
Večer v mauzoleu Nizzamudin Dargah.

Pokud je pro vás Taj Mahal daleko, zastavte se v Humayun Tomb. Mogulské mauzoleum bylo postaveno manželkou po zesnulém Humayunovi. Okolo budovy se rozprostírají nádherné zahrady. Místo je velmi klidné a ani během letních měsíců jsme nenarazili na velké množství turistů. Nedaleko od Humayun Tomb teče řeka Yamuna. Pokud si myslíte, že je super nápad procházet se okolo řeky Yamuny, asi vás zklamu. Okolí řeky je celkem bahnité. Můžete se na ni ale jít podívat. Koupat se v ní určitě nebudete.

Užitečné tipy na závěr

Dillí je úžasné město. Já jsem se tam cítila relativně bezpečně, i přesto, že to popravdě tak bezpečné město není. Jako každá velká metropole, žijí zde lidé z celé země i ze sousedních zemí. Je těžké je odhadnout. Večer proto nechoďte nikam sami. Osobně jsem nezkoušela autobusy. Ale metro, rikši a taxíky jsou v pohodě. Velmi bych si přála, aby mě někdo před mým odjezdem do Dillí upozornil na pár věcí. Choroby a špína nejsou upozornění. Tak jsem se rozhodla vypíchnout pár bodů, které vám ušetří případné zklamání.

  • Cena za rikšu se řeší před nastoupením. Mějte, ideálně, malé bankovky, aby vám rikša nemusel vracet. Stalo se mi, že mi pán řekl: „Zaplatíš mi, kolik budeš chtít,” a potom si řekl 10 násobně větší cenu, než je reálná. Udělal scénu, která přilákala hodně lidí. Nic příjemného. Také nám párkrát nechtěli vrátit peníze. To jsem řešila tak, že jsem jednoduše nevystoupila z rikši. Po chvíli je tato hra přestane bavit.
  • Pokud chcete jet někam vlakem, kupte si lístek přes internet nebo přímo na vlakové stanici. Okolo stanice a na stanici pobíhají lidé, kteří vám budou tvrdit, že se tam lístky už neprodávají. Nasměrují vás do turistické kanceláře. Tito lidé jsou zaplaceni, dokonce i policajti jsou zaplaceni. Prostě je ignorujte a pokračujte ve vaší cestě.
  • Pokud vás prodavač pozve na čaj, znamená to, že vám chce něco prodat. Není váš kamarád. Pokud nemáte zájem o kašmírové šátky, rovnou zdvořile odmítněte.
  • Pokud vám někdo něco nabízí zadarmo, není to zadarmo. Udělá vám scénu.
  • Nepříjemnou stránkou Dillí jsou žebráci, hlavně děti. Častokrát leží na zemi zraněné. Bude vám to trhat srdce, ale nedávejte jim peníze. Pokud jim chcete pomoci, kupte jim jídlo.
  • Nemám osobní zkušenost, ale každoročně hodně turistů naletí na triky se zlatem a drahokamy. Tito podvodníci se nejdříve stanou vašimi „kamarády”, a když mají vaši důvěru, požádají vás o pomoc. Většinou jde o pašování do jiných zemí. Slíbí vám letenku a odměnu. Vymámí od vás peníze a vy se ocitnete v cizí zemi bez peněz, bez zlata a s policií na krku.
  • Další záležitost, se kterou nemám osobní zkušenost, ale mnoho lidí mi dalo tuto radu. Může se stát, že najdete mrtvého člověka. Podle mých známých byste neměli volat policii, ale rovnou utéct. Pokud policii zavoláte, prý jste první podezřelý. Nevím, zda je to pravda, či ne. Naštěstí jsem mrtvolu nenašla.
  • Budete se cítit jako zvířátko v ZOO. Naučte se to ignorovat už od začátku. Spolu s mojí ještě světlejší kamarádkou jsme se rozhodly pro piknik v jednom parku. Byli tam muži všech věkových kategorií a psi. I přesto, že jsme tam neviděly žádnou jinou ženu, sedly jsme si do parku. V průběhu 10 minut jsme byly obklíčené 30 muži, kteří se přišli na nás podívat. Zase nic příjemného.
  • Rikšové mají obvykle dohody s hotely, obchody a restauracemi. Když tam někoho přivezou, dostanou provizi. Pokud víte, kam chcete jít, nenechte řidiče rikši rozhodnout za vás.

Doufám, že jsem vás nevystrašila. Věřím, že si Dillí zamilujete. Dejte nám vědět v komentářích, která místa jste navštívili vy nebo kam byste chtěli cestovat. Pokud se chystáte do Indie, přečtěte si i článek o Rádžasthánu.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestování Dovolená Tipy

Vyhněte se trapasům a přečtete si o tom, jaké jsou zvyky v dávání spropitného ve světe

0
Cestování Dovolená Historie a kultura

Londýn je více než je Big Ben a Royal Family

0
Cestování Gastro Historie Historie a kultura Letní dovolená Města Novinky Řecko Tip na výlet

Co musíte zažít v Athénách

Navigácia

Magazíny