Dharamshala, Tibet v Indii

K tomu, abyste zažili atmosféru Tibetu, nepotřebujete vycestovat do Číny a žádat o povolení ke vstupu do Tibetu. Pokud cestujete do Indie, najdete svůj kousek Tibetu i přímo tam. V malém městečku v Himálajích, Dharamshale, žije v exilu Dalajláma XIV. a s ním i exilová vláda a mnoho tibetských uprchlíků. Jedno z mála míst v Indii, kde nejste atrakcí.

Při návštěvě Indie si musíte zvyknout na to, že si s vámi mnoho lidí chce udělat fotku a také, že si vás tajně fotí. Nemůžeme jim to, ale vyčítat. Turisté dělají místním totéž. Na rozdíl od jiných míst v Indii, v Dharamshale nikoho nezajímáte. Pokud se tedy nevydáte na procházku přes indickou část města k hinduistickému chrámu nebo k nedalekému vodopádu. Indie může být někdy až příliš. Pokud cestujete dlouho, občas máte chuť na něco, co není překořeněné a pálivé. Potřebujete alespoň trochu ticha a samoty. Místo, kde si můžete na chvilku vydechnout. Dharamshala je přesně takovým místem. Vzduch je tam čistý, místo indického dahlu si vychutnáte tibetské momo a zejména si můžete užít „samotu,“ kde vás nikdo neřeší. Dharamshala byla pro mě krátký únik z Dillí.

Co dělat v Dharamshale?

Všude jsou zahraniční turisté. Nejčastěji mladí lidé, kteří se zde spirituálně vyžívají. Všude jsou jóga centra, masáž dostanete doslova na každém rohu, můžete meditovat a povídat si s tibetskými mnichy a jeptiškami. Dharamsala je super místo pro hipíky. Mnoho mladíků zde dumá, čte filozofickou literaturu, pije čaje a kouří marihuanu. Celé městečko má úžasnou atmosféru. Je to takové spirituální. Potkali jsme několik starších lidí z Evropy, Ameriky a Austrálie, kteří se sem přestěhovali, aby zde dožili svůj život.

Dharamshala budhistický chrám
Hlavní buddhistický chrám v Dharamshale, Buddha má asi rád sušenky na trávení.

Spirituální jedinci mohou navštívit buddhistický chrám vedle rezidence dalajlámy a také se zúčastnit meditací nebo hodin jógy. Návštěvníci často fungují jako dobrovolníci. Ve městě je mnoho tibetských neziskových organizaci. Bez nějakého speciálního ohlášení můžete vejít na hodiny anglických konverzaci pro Tibeťany. Vy jim pomáháte s angličtinou a na oplátku se hodně dozvídáte o jejich kultuře. Zdejší neziskovky mají i své podnikatelské aktivity, díky nimž mohou existovat. Takto si vychutnáte čaj nebo výborné jídlo a zároveň pomáháte. My jsme se například učili vařit tibetské momo přímo od mnichů.

Tibetská knihovna Dharamshala
Takto vypadá tibetská knihovna zevnitř.

McLoad Ganj je malé městečko a projdete ho celé za 20 minut. Nedaleko, asi 18 km od Dharamshaly, se nachází Norbulingka institute. Tibetské tradice, kultura a umění jsou tam stále živé. Několik kilometrů nad Dharamshalou je Dharamkot, odkud máte nádherný výhled na údolí Kangra. Sama jsem tam nebyla, moje kamarádka v té době už bojovala s nebezpečnou bakterií, a tak jsme Dharamkot vynechaly. No mnoho mladých lidí nás tam pozvalo na kvalitní „trávu.“ Nikoho na nic nenavádíme.

Triund Dharamshala India
Na Triunde jsme sice potkali oslíky a psy, ale výhled jsme neměli. V monzunovém období se na vysokohorský trek nevyplatí jít.

Příroda kolem Dharamshaly je skutečně nádherná. Najdete zde vodopády, jezera, štíty a vysoká pohoří. Oblíbený trek vede na Triund, 9 km kráčíte do kopce a odměnou by vám měl být nádherný výhled. My jsme vychytaly mlhu, 3 m od sebe jsme nic neviděly. Google nám následně prozradil, co jsme měly vidět. V monzunu na trek nechoďte. Cestou dolů promoklo i mé nepromokavé oblečení. Samozřejmě nemusíte jít jen na jednodenní trek, možností je více.

Vodopád Dharamshala
Procházka k vodopádu se neobešla bez indických mladíků, kteří nás honili kvůli fotce. Pokud půjdete časně ráno, nikdo vás nebude vyrušovat.

Kdy a jak do Dharamshaly?

Já jsem toto místo na úpatí Himálají navštívila koncem července, v době monzunů. Skoro každý den prší, vyprané a promočené věci se vám nevysuší ani za několik dní a také zatuchnou. Také to není nejlepší doba na vysokohorskou turistiku. Pokud naopak považujete déšť v horách za romantický, zastavte se i v monzunovém období. Jen si pořiďte obuv, která se nepromočí. Mně se promočila i ta nepromokavá.

Ideální doba na návštěvu by měla být mezi březnem a první polovinou července. Počasí je příjemně teplé a vhodné na turistiku. V této době bývá Dharamshala přeplněná. Od poloviny září déšť utichne, ale večery jsou chladnější. Pokud chcete skutečný kulturní zážitek, naplánujte si výlet přes únor-březen. Tibetský nový rok Losar je určitě zážitek, který si budete pamatovat do konce života.

Pohled Dharamshala India
Dharamshala je obklopena horami a nádhernou přírodou.

Do Dharamsaly se dostanete autobusem z Dillí ale i letadlem. Autobusy jsou levné, přibližně za 10 eur se dostanete přímo do části McLoadganj, pro turisty nejzajímavější části. Upozorňuji, potřebujete silný žaludek a pevné nervy. Přibližně 8 hodin serpentin, převýšení a neustálého troubení různých melodií (indické autobusy troubí nesnesitelné melodie, které vám už po 10 minutách lezou nervy. Nemluvě, pokud cestujete celou noc).

Autobus s klimatizací také není výhra. V Dillí je 40 stupňů a vy máte pocit, že klimatizace by se hodila? Pokud nechcete promrznout, raději jeďte levnějším autobusem bez klimatizace a otevřete si okno. Povinnou výbavou do autobusu je tedy nějaká pilulka proti zvracení, sáček, pokud tabletka nezabere, čokoláda nebo jiná sladkost (první pomoc, pokud se vám udělá v autobuse špatně. Žvýkačka ani voda nepomůže, potřebujete si zvýšit cukr.), deka nebo teplá bunda, sluchátka nebo špunty do uší. Pokud možno neseďte vpředu, neboť vás z troubení autobusu porazí. Také neseďte velmi vzadu, protože to s vámis bude v serpentinách házet. Dobrá rada nad zlato, vezměte s sebou i živočišné uhlí, pro jistotu. Pokud jdete venku na WC, uvědomte o tom někoho, ať vám autobus mezitím neujde. No a autobusy také večer zastavují v restauracích u silnice. Nejezte tam. Nemusí se vám stát nic, ale riskovat průjem během takové jízdy nechcete!

No a poslední rada, prověřte si, kdy váš autobus opravdu odjíždí i z jiných zdrojů. Já jsem si lístek zpět koupila přes internet, k mému překvapení autobus na stanici nestál. Odjel totiž 30 minut předtím. Nadávání do telefonu cestovní agentuře nepomohlo, naštěstí nás zachránili indičtí řidiči, kteří volali řidiči našeho autobusu a ten na nás počkal asi 15 minut taxíkem za Dharamshalou. Tváře rozzlobených Tibeťanů v autobuse si budu pamatovat asi navždy. Letadlo je dražší, ale určitě pohodlnější řešení.

Praktické info na závěr

Ubytování si nemusíte rezervovat předem, najdete ho přímo na místě. Nebojte se vyjednávat. S kámoškou jsme měly čistý pokoj s výhledem na Himálaje a vlastní koupelnou za přibližně 4 eura na noc. Jídlo je zde také levné, v milé japonské restauraci jsme dostaly za 1,5 eura velké menu. No najedly jsme se i pod jedno euro. Pokud se bojíte zdravotních problémů, vězte, že je zde nemocnice. Na sanitku zapomeňte, jsou tu ale taxíky. Nemocnice sice nepůsobí úplně top a je často plná, ale doktoři vám pomohou rychle. Moje kamarádka se během naší indické cesty infikovala bakterií, která jí způsobovala křeče, zvracení, průjmy a pomalu napadala i játra. Doktor v Dillí ji diagnostikoval na „evropský žaludek,“ ten v Dharamshale udělal testy a během 2 hodin jsme měly výsledky a antibiotika.

Himaláje Dharamshala India
Výhled z balkonu mého pokoje.

Pokud plánujete trek, nemusíte všechno tahat s sebou z domova. Od Nepálců nakoupíte levně značkové oblečení, které by vás u nás stálo majlant. Trek na Triund zvládnete i bez průvodce, cesta je dobře označena. My jsme si zaplatily průvodce, protože nám bylo řečeno, že se jinak určitě ztratíme. Pokud máte rádi noční život, tak na něj zapomeňte. Večer a v noci je všechno zavřené, na ulici nepotkáte nikoho.

Dharamshala je jedno z mých nejoblíbenějších míst v Indii. Autobusem odtud můžete navštívit další himálajská města jako Manali, či Shimla. Věřím, že se vám bude líbit.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestování Exotika Novinky Praktické informace Zahraničí

Novodobý fenomén – pomalé cestování

0
Tipy Zajímavosti

Tipy na cestovatelské knihy pro každého dobrodruha

0
Cestování Europa Města Tip na výlet

Prodloužený víkend v Kodani pro milovníka historie

Navigácia

Magazíny