10 top věcí, co dělat v Benátkách

Italské Benátky jsou starodávné město. Nemají liberální atmosféru Říma ani temperament jihu. V Benátkách se zastavil čas. Město je stále centrem umění a svou romantičnosti a uzavřeností si připomíná grandiózní minulost. Při nejbližší cestě do severní Itálie, nevynechejte Benátky. Byť jen na jeden den.

Benátky znáte z časopisů a televize jako město postavené na vodě. Starodávné budovy, fontány, mosty a všudypřítomné kanály jsou puncem Benátek. Kromě gondoliérů si snad každý vybaví benátský karneval a originální masky. Co byste rozhodně měli zažít v Benátkách? Tak s tím vám rádi pomůžeme.

Kanál v Benátkách
Z gondoly se vám naskytnou neuvěřitelné pohledy.

1. Dejte si lokální zmrzlinu

Zmrzlina, pizza, těstoviny a víno jsou synonymem Itálie. Během letní procházky městem se zchlaďte benátským gelatem. Každý cestovatel ví, že nejlepší zmrzlinu najdete tam, kde stojí obrovské rady. Mohou vás sice odradit, ale ta zmrzlina za čekání určitě stojí. Můžete vsadit na klasiku nebo vyzkoušet netradiční exotické chutě, jako například fenykl.

2. Plujte na gondole

Nic nevystihuje Benátky lépe než gondola plavící se po benátských kanálech. Není to levná záležitost a na půl hodinový výlet si odložte přibližně 80-100 eur. Zážitek je to určitě nezapomenutelný, ideální pro zamilované páry. Z gondoly si vychutnáte pohled na starodávné město a pokud máte velkou představivost, možná budete vidět Casanovu utíkat od své milenky.

Gondoly Kanál Grande, v poazdí most Rialto
Pohled na Kanál Grande a most Rialto v pozadí.

3. Podívejte se na Benátky ze shora

Máte prakticky dvě možnosti. Buď vyjedete na vrchol věže Companila sv. Marka, která je nejvěšší budovou ve městě. Nebo se odvezete na ostrov San Giorgio, kde se vám ze zvonice naskytne se vám pohled přes Canal Grande a Dóžecí palác na celé město. Tato druhá možnost je o něco levnější a zejména se vyhnete dlouhému čekání v řadách.

4. Ochutnejte benátské jídla

Benátky jsou známé pro vynikající jídla z mořských plodů. Velmi oblíbená je Baccala ‚Manteca, předkrm z baltské tresky s olivovým olejem, česnekem a petrželkou. Oběd si vychutnejte s kvalitním italským vínem a zakončete s tiramisu.

Trh s rybami Benátky
Neodcházejte z Benátek, aniž jste ochutnali jídla benátské kuchyně.

5. Projděte se za uměním

V Benátkách najdete množství unikátních a vzácných uměleckých děl. Svou stopu to zanechal Tizian, Tintoretto, Canaletto, Tiepolo a mnozí další. Pokud preferujete moderní umění, z Benátek neodejdete nadarmo. Navštivte Punta della Dogana nebo Benátské Biennale.

6. Navštivte Baziliku sv. Marka

Basilica di San Marco se nachází v samotném centru Benátek. Určitě vás potěší, když vám prozradím, že vstup je zdarma. Pokud však chcete prohlídku, budete si muset zaplatit. Jelikož jde o najpuplárnejšiu atrakci Benátek, při vstupu si trochu počkáte. Zatím můžete obdivovat architekturu na náměstí sv. Marka.

Bazilika sv. Marka Benátky
Bazilika sv. Marka je největší atrakcí Benátek.

7. Sedněte si na kávu a nakrmte holuby

Na světě nenajdete lepší espresso než v Itálii. Na náměstí sv. Marka si za kávu zaplatíte o něco víc, ale výhled budete mít neskutečný. Pokud nemáte fobii z ptáků, můžete nakrmit holubů. Těch je na náměstí sv. Marka skutečně požehnaně. Mnozí prodavači vám nabídnou potravu s vitamíny pro holuby.

8. Odpočiňte si u fontány

Benátky jsou plné krásných fontán. Zdá se, jako by bylo malé náměstí za každou úzkou uličkou a na každém náměstí stál kostel a kašna. Nezapomeňte do nich vhodit minci, do Benátek se jednou určitě vrátíte.

9. Navštivte náměstí sv. Marka, když je zcela prázdné

Benátky nejsou nočním městem. Pokud tam plánujete strávit noc, určitě se vydejte na náměstí sv. Marka v pozdějších večerních nebo časných ranních hodinách. Tedy v době, kdy je zcela prázdné a nejsou tam turisté. Můžete udělat neuvěřitelné fotky a hlavně si vychutnat historické náměstí sám pro sebe.

10. Nahoďte masku a zúčastněte se benátského karnevalu

Pokud se v Benátkách ocitnete v lednu/únoru, určitě se zúčastněte karnevalu. Nemá světové obdoby a v Benátkách se pořádá již několik století. Unikátní historické masky a obrovská párty napříč centrem Benátek je něco, co bychom měli všichni zažít alespoň jednou za život.

Maska na benátském karnevalu.
Benátské masky jsou jedinečné. Můžete si je zakoupit i jako suvenýr.

Pokud se vám náš seznam Mali, vězte, že Benátky mají toho opravdu hodně, co mohou nabídnout. Projít se můžete ostrovy Murano a Burano, kde si podíváte výrobu a foukání skla. No a pokud je vám gondola příliš drahé, naskočte alespoň na Vaporetto, vodní autobus, a projeďte se po kanálu Grande.

Benátky nejsou nejlevnější destinací a určitě si na ně vyčleňte dostatečný rozpočet. Mimo náměstí sv. Marka najdete levnější restaurace i kavárny. No a město také nabízí nějakou tu atrakci zdarma, není jich mnoho a obvykle si musíte vystát řady. Stojí ale za návštěvu? Rozhodně!

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestování cestování pěšky hiking Island Itálie Katalog ubytování Novinky Slovensko Španělsko Tip na výlet Zahraničí

8 nejkrásnějších turistických tras v Evropě

0
Zajímavosti

Kávové kultury ve světě a jak si objednat kávu

0
Dovolená Gastro Historie Novinky Španělsko

Baskicko – moře, architektura a pintxos

Navigácia

Magazíny