Studium v Austrálii – kde začít?

Studium v Austrálii je z roku na rok populárnější. Vidina kvalitního vzdělávání, dlouhých prázdnin a nekonečného surfování láká mnoho mladých lidí. Pokud sníte o životě u protinožců i vy, podívejte se s námi na možnosti vycestování do této zajímavé země.

Mějte jasno v cílech

Před tím než spustíte pátrání po levných letenkách, popřemýšlejte nad vaší vnitřní motivací proč chcete vycestovat do Austrálie. Důvodů může být několik. Možná jste nikdy neopustili rodnou zemi a chcete dokázat, že jste samostatní. Pocit svobody však víte zažít i v zemích, které nejsou na opačné straně zeměkoule. Dalším důvodem bývá učení jazyka. Do Austrálie přichází množství studentů kvůli práci a díky jazykové škole dostanou pracovní povolení. Úroveň mnoha škol je proto nízká. Pokud nechcete být zklamáni, vyzkoušejte jazykové pobyty v Británii nebo USA. Jsou efektivnější a ještě i ušetříte.
Pokud v tom máte jasno a víte, že Austrálie je země, kterou chcete prozkoumat a už teď se nemůžete dočkat setkání s klokany, pojďte do toho! Jako první vás čeká rozhodnutí, zda se do Austrálie vydáte na vlastní pěst nebo využijete služby agentury. Pokud nejste v cestování zběhlí, případně se bojíte zbytečné byrokracie, doporučujeme vám specializovanou agenturu.

Austrálie láka mnoho mladých
Austrálie slibuje spoustu dobrodružství.

Výběr vhodné agentury

Na trhu existuje několik agentur zprostředkujících pobyt v Austrálii. Určitě preferujte specializovanou agenturu, která se zaměřuje na pobyty pouze v Austrálii. Pokud si mezi nimi nevíte vybrat, vytipujte 2 nejlepší a rezervujte si osobní schůzku v obou. Zažijete jejich přístup a rozmanitost nabídek. Agentura je nápomocna při vyřízení víz, pojištění, ubytování, nalezením vhodné školy a servisem po příjezdu do země. Velkým plusem je, pokud má agentura v Austrálii kamennou pobočku na kterou se budete moci kdykoli obrátit.
co studovat
Na výběr máte ze 3 typů škol – jazykové školy, odborné školy a univerzity. Při výběru školy je dobré nešetřit. Studium je relativně drahé, platí však, že dražší školy nabízejí kvalitnější vzdělání.

jazykové školy

Pokud je to možné, zkuste si zjistit složení studentů předem. Doporučujeme vyhnout se slovenskými a českým studentům. Zbytečně vás bude lákat komunikace v češtině.

délka studia: 12 – 52 týdnů
věk: 15 +
počet studentů ve třídě: 12 – 18
rozsah výuky: 20 – 25 hod / týden
průměrná cena: 200 – 250 AUD / týden
jednorázové zápisné: 200 – 250 AUD

odborné školy

Na odborných školách neočekávejte univerzitní úroveň. Přirovnat bychom je uměli ke studiu mezi střední a vysokou školou, čili něco jako naše nástavba. Odborné školy bývají většinou praktické a vyznačují se flexibilnější docházkou a delšími prázdninami, což může být plus, pokud při studiu pracujete. Studium vyžaduje alespoň základní znalost Angličtiny.
Nabízené obory jsou dostatečně pestré. Vzpomeneme např. ekonomické směry, marketing, management, fitness, make-up art, nehtový design, cestovní ruch či pedagogiku.

délka studia: 3 – 36 měsíců
věk: 18 +
počet studentů ve třídě: 20 – 25
rozsah výuky: 15 – 20 hod / týden
průměrná cena: 2 000 – 3 000 AUD / semestr

univerzity

Univerzitní studium je nejdražší a nejnáročnější. Vyžaduje si výbornou znalost jazyka a často je třeba provést zkoušku IELTS nebo TOEFL. Studium bývá zaměřené na jednu oblast, která se přebírá do hloubky. V popředí je praktičnost a propojení studia na konkrétní firmy v oboru.

délka studia: 6 – 60 týdnů
věk: 21 +
počet studentů ve třídě: 20 – 35
rozsah výuky: 15 – 25 hod / týden
průměrná cena: 1 600 – 3 000 AUD / předmět
jednorázový zápis: 200 – 250 AUD

Ubytování

Většina agentur vám umí pomoci s dočasným ubytováním bezprostředně po příjezdu do země. Konkrétní typ závisí na vašich finančních možností. K dispozici máte apartmány, hostel nebo krátkodobé bydlení u rodiny. Zpravidla máte 1 až 4 týdny na nalezení vlastního ubytování.
Velmi populární jsou studentské apartmány kde spolu žije několik studentů z celého světa. Náklady se šplhají na cca 150 – 200 AUD týdně.
Pokud máte méně než 18 let, doporučujeme vám bydlení v hostitelské rodině. Vaše australské rodina na několik měsíců zastoupí tu vaši. Většinou máte k dispozici teplou stravu a rodina se o vás stará jako o své vlastní dítě. Cena za pobyt v rodině je kolem 250 AUD týdně.

Pracovní možnosti

Studenti mají ze zákona povoleno pracovat pouze na part-time, tj maximálně 20 hodin týdně. Během školních prázdnin a po skončení studia je možné pracovat neomezeně. Do práce můžete nastoupit nejdříve v první den školy.
Najobsadzovanejčie pracovní pozice jsou servírka, číšník, barman, pomocná síla v kuchyni, pokojská či vykladač zboží v supermarketu. Neznamená to však, že si nedokážete najít odbornější práci. Závisí to od vašich jazykových schopností a trpělivosti. Doporučujeme připravit si životopis ještě v Česku a připojit k němu reference od bývalých zaměstnavatelů.
Minimální hrubá mzda je 17 AUD na hodinu. O víkendech a státních svátcích je výdělek někdy až dvojnásobně vyšší. Mzda se vyplácí zpravidla 1x týdně, někdy 1x za 2 týdny.

Náklady VS šetření

V případě , že se rozhodnete navštěvovat jazykové nebo odbornou školu na období pololetí , vaše počáteční náklady na vycestování se vyšplhají zhruba 5 000 – 7 000 AUD. Abyste dokázali pokrýt běžné životní náklady , je třeba při studiu i pracovat.
Většina studentů si domů na Slovensko nepřinese našetřené žádné peníze . Pobyt v Austrálii hodnotí jako investici do sebe, do svého vzdělání a zážitků. Při troše skromnosti se dá našetřit pěkná částka, více nám však dají za pravdu, že neminout ji na cestování by byla velká škoda. Vždyť kolikrát za život se vám podaří navštívit zemi kde je více klokanů než lidí?

 

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Česká republika Letní dovolená Novinky Tip na výlet

Poznejte krásy jižních Čech na trase Český Krumlov – Lipno

0
Dovolená Europa

Azory – skrytý poklad Evropy

0
Cestování Novinky Tipy Zajímavosti

Tito cestovatelé vás nakopnou na cesty

Navigácia

Magazíny