Noc na letišti je pro mnohé špatným snem. Ale najdou se mezi námi i tací, kteří rádi obětují komfort hotelu a vyspí se i na nepohodlných lavičkách na letišti. Konec konců za hotel platíte, za noc na letišti ne. Poradíme vám, jak si najít místo na spaní tak, abyste se ráno nevzbudili bez zavazadel. Jak se vyhnout nepříjemnostem a jak se vyspat, co možná nejkomfortněji.
Vyhledejte informace o svém letišti
Každé letiště je jiné. Zatímco na velkých mezinárodních letištích nebudete mít problém, na menších vám to možná neprojde. Například na letišti v Abu Dhabi se vyspíte hravě. Najdete tam dokonce lehátka a deky. Pokud jste náročnější, můžete si zaplatit kapsle na spaní. Ty vás vyjdou na přibližně 10 € za hodinu. Naopak letiště Charles de Gaulle v Paříži je větší, ale v noci tam nelétá téměř nic. Pospat si můžete v hale před povinnými kontrolami. Něco podobného vás čeká i ve Vídni.
Oblečte si několik vrstev
Letiště uvnitř nejsou zrovna nejteplejší. Zejména v noci, když jste na chlad háklivější. Oblečte si raději několik vrstev. Případně si sbalte do zavazadla ručník nebo malou deku. Dobře vám padnou i teplé ponožky. Nemusíte spát v botách a vaše chodidla budou v teple. Někteří cestovatelé mají s sebou i spacáky. Ty nejjednodušší jsou docela levné a nezaberou mnoho místa. Zároveň se můžete vyspat na zemi a nepohodlné kovové židle nemusíte vůbec řešit.
Pozor na odlehlá místa
I když vidina soukromí v tmavém koutku může znít jako výborný nápad, vystavujete se riziku krádeže. Ideálně si najděte místo uprostřed odletové haly, kde mají na vás dosah kamery. Není to sice nejkomfortnější řešení, ale bezpečnost je na prvním místě.
Doklady mějte vždy u sebe
Doklady, platební karty a peníze byste měli mít u sebe. Můžete si je dát do příručního zavazadla a to použít jako polštář pod hlavu. Nebo si je zapněte do bundy či mikiny zevnitř. Ideálně přes sebe přehoďte deku, ručník nebo cokoliv, co můžete. Případným zlodějům je třeba zkomplikovat cestu, jak se jen dá. Zase platí, že není letiště jako letiště. Zatímco některé jsou známé pro maximální bezpečnost, jinde se to kapsáři jen hemží.
Smartphone, knížky, tablet
Během noci na letišti možná nebudete vůbec spát. Vezměte si proto s sebou pomůcky, které vám pomohou zabít čas. Na mnoha letištích najdete internet zdarma, není to však pravidlem. Informace o dostupnosti internetu získáte na webu letiště. Stává se i to, že wifi sice na letišti je, ale připojení je velmi chabé. Stáhněte si filmy, sbalte oblíbenou knížku a noc na letišti vám uběhne rychle.
Sbalte si něco na zub
Větší letiště mají otevřené restaurace i v noci. Obvykle nejsou nejlevnější a výběr je velmi limitován. Na menších letištích nemusíte najít nic. Pro každý případ si do příručního zavazadla sbalte něco k jídlu. Ideálně nějaké ovoce, bagetu, oříšky. Prostě něco, co vás zasytí.
Hygienické potřeby vám přijdou vhod
Minimálně byste měli mít s sebou zubní kartáček, pastu a dezinfekční gel. Letiště i letadlo se hemží bakteriemi. Očistěte dezinfekčním gelem alespoň místo, kam si položíte jídlo nebo si lehnete. Po noci na letišti nebo v letadle se většina z nás cítí zničeně a špinavě. Umyté zuby a deodorant vám vrátí alespoň jakýsi pocit čistoty.
Hlavně nezmeškejte svůj let
Strávíte celou noc na letišti a pak ještě i prospíte svůj let. Opravdu, i to se může stát. Nastavte si proto raději budík. Pokud strávíte noc v letištních kapslích na spaní, vzbudit vás může přímo personál.
Jak jsme zmínili na začátku, každé letiště je specifické. Nejlepší bude podívat se na reakce jiných cestovatelů přes TripAdvisor nebo jiná cestovatelská fóra. Vyhnete se nepříjemným situacím. Zatímco v rozvinutých zemích a na velkých letištích se opravdu nemáte čeho obávat, v těch rozvojových se mějte raději na pozoru. Mějte u sebe kopii letenky a malou hotovost v případě, že vás lidé žádají o úplatek. Ten samozřejmě můžete odmítnout, ale zase v zemích, jako například Indie či Bangladéš, vám tito milí lidé mohou připravit malý skandál.