8 tipů, jak zvládnout dlouhý let v pohodě a ve zdraví

Dlouhé lety v ekonomické třídě dokáží člověka pořádně unavit. Na jedné straně jste nadšeni z cestování do své destinace, ale na té druhé vás čeká několik hodin v plechové trubici několik kilometrů nad mořem se stovkami dalších lidí a minimem místa pro nohy. Jak však zvládnout let a necítit se kompletně rozlámaní?

Vyberte si sedadlo

Během check-inu si obvykle můžete vybrat i sedadlo. Některé aerolinky tuto možnost zpoplatňují, ale u dlouhých letů a standardních (ne low-cost) přepravců je to většinou zdarma. Je jen na vás, jestli se vám lépe spí u okna, kde se můžete z jedné strany i opřít, nebo vám více vyhovuje ulička, a tedy se můžete kdykoliv projít. U východů – exitů máte obvykle více místa na nohy. Pokud jste rodina, můžete si rezervovat sedadla zkraje v prostřední řadě, existuje totiž šance, že budete mít celou řadu pro sebe a můžete si lehnout po délce sedadel. Pokud se neumíte rozhodnout, použijte například SeatGuru, který vám s výběrem pomůže.

Oblečte se pohodlně

Během dlouhého letu určitě nechcete sedět v těsných kalhotách nebo krátkém tričku. Při dlouhých letech určitě neřešte, jak vypadáte, ale to, jak se cítíte. Pohodlné vzdušné kalhoty, měkké tričko, několik dalších vrstev v příručním zavazadle a extra teplé ponožky. V letadle bývá chladno a bude vám příjemněji, pokud se hned zujete a nasadíte si extra ponožky.

Při nočních a dlouhých letech obvykle dostanete deku, mně se však stalo, že jedna z top aerolinek neměla při nočním letu na trase Dháka – Abu Dhabi deky pro všechny. Během noci jsem se tedy probudila s bolestí v krku. Vezměte si pro jistotu šátek na krk a extra vrstvu oblečení do příručního zavazadla. Nenoste však mnoho zavazadel, abyste nemuseli dávat věci pod sedačku před vámi, zabere vám to místo pro nohy.

Hydratace během letu
Nezapomeňte na dostatečný přísun tekutin během letu.

Nezapomeňte na hydrataci

Představa WC v letadle sice není vábivá, ale neměli byste odmítat vodu jen proto, že se vám tam nechce. Hydratace je nesmírně důležitá. Dlouhý let představuje zátěž pro váš organismus a vzduch v letadle není zrovna ten nejčerstvější. Pokuste se abstinovat od alkoholu a kávy, po nich jen těžko usnete. Kromě hydratace zevnitř nezapomeňte i na hydratační krém na obličej nebo balzám na rty.

Zabezpečte svoje zavazadlo

Bude se vám určitě snadněji spát, pokud víte, že vaše peněženka, pas i jiné cennosti jsou dobře uzavřeny. Pokud máte malý kufřík, raději si ho zamkněte, no a peníze nebo pas noste v peněžence na těle pod oblečením. Je sice malá šance, že vás během letu někdo okrade, ale obírat vás to o spánek přece nemusí.

Maska na oči, sluchátka a cestovní polštářek

Na letech některých leteckých společností dostanete základní balíček, který obsahuje špunty do uší, masku na oči a někdy i náhradní ponožky nebo jednoduché bačkůrky či základní hygienické pomůcky, jako jednorázový zubní kartáček a pastu. Závisí to na konkrétní letecké společnosti.

Vy se však na cestu připravte dopředu a sbalte si na palubu hřeben, krém, zubní kartáček, pastu, měkkou a příjemnou masku na oči a ideálně i kvalitní cestovní polštářek. Ty, které dostanete v letadle, jsou výlučně základní, a ne nejpohodlnější.

Spánek v letadle
Spánek v letadle není nejpohodlnější. Polštářek, maska na oči a teplé ponožky však pomohou.

Jděte na letiště odpočatí

Pokud plánujete v letadle dospat, co se vám nepodařilo v noci, můžete na to rovnou zapomenout. V letadle sice čas od času usnete, ale většina lidí bohužel nebude patřit do té šťastné skupiny, která nemá problém vyspat se opravdu všude. Zejména, pokud vás čekají přestupy. Pokud víte, že poletíte, a máte možnost, jděte spát dříve a do letadla nastupte svěží.

Vlhčené ubrousky a hygiena

V letadle se to přímo hemží bakteriemi. Opravdu nechcete vědět, jak špinavý je tácek, ze kterého jíte. Pokud máte sníženou imunitu, vezměte vlhčený ubrousek a otřete si sedadlo i stolek. Každý pasažér nepřemýšlí jako vy a je až neuvěřitelné, co lidi napadne. Kamarádka, letuška pro jednu z top aerolinek Blízkého Východu, mi vyprávěla o svých zážitcích. Položit si nohu s botou na stolek, ze kterého se běžně jí, nebo na něj položit špinavou plenu opravdu není nemožné. Někteří lidé prostě nejsou ohleduplní.

Naplánujte si aktivity

Delší lety většinou mají displeje na každém sedadle a v nich množství filmů a hudby. Pokud vás baví sledovat několik filmů za sebou, no prosím. Ale v letadle můžete i pracovat, číst knihy, hrát karty, cokoliv. Zkuste popřemýšlet, co byste mohli dělat, pokud nemůžete usnout a dívat se na 5 filmů za sebou vás neláká.

Dlouhé lety nejsou nejpříjemnější, tedy pokud nesedíte v business nebo první třídě. Ale i v ekonomické třídě si dokážete vytvořit trochu pohodlí. Myslete však zejména na své zdraví. Projděte se občas po letadle, pijte vodu, před cestou a po cestě si dejte vitaminy a probiotika a zejména si let užijte.

  • Komentáře
  • Podobné články
0
Cestování Inspirace Města

Kam se vyplatí v roce 2019 cestovat (Evropa)

0
Balkán Cestování Europa Novinky Srbsko Výlet

Bělehrad, temperament Balkánu a styl západu

0
Cestování Zahraničí

Transsibiřská magistrála

Navigácia

Magazíny