Když vztahy mezi zeměmi komplikují cestování

Ne všechny země se navzájem „kamarádí“. Vaše perfektní cestovatelské plány mohou narušit diplomatické vztahy mezi nimi. Některé komplikace přijdou neočekávaně, jako nejnovější konflikt mezi Katarem a zeměmi Blízkého východu – Egyptem, Saúdskou Arábií, SAE a Bahrajnem. Aerolinky zmíněných zemí prakticky stopl všechny lety do Dohá a země uzavřely hranice s Katarem. Na takové situace se připravit nedá. Ale jsou země, o jejichž problémech již víme dlouho.

Arménie vs. Ázerbájdžán

Náhorní Karabach
Náhorní Karabach je kamenem úrazu mezi Arménií a Ázerbájdžánem.

Konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem už trvá přibližně 100 let. Napětí vyvrcholilo v 90. letech během ozbrojeného konfliktu o Náhorní Karabach. Jde o část Ázerbájdžánu s většinovou arménskou populací pod kontrolou arménské armády. Náhorní karabašská republika vyhlásila nezávislost v roce 1991, ale nebyla zatím uznána žádným státem. Napětí mezi oběma zeměmi stále pokračuje.

Společná hranice těchto zemí je uzavřena a návštěvníci většinou musí projít přes třetí zemi, nejčastěji Gruzii. S arménským razítkem byste se měli dostat do Ázerbájdžánu, ale pokud jste dříve navštívili i Náhorní Karabach, do Ázerbájdžánu vás pustit nemusí. Pro klid na duši a citlivé vztahy mezi těmito zeměmi se vám proto určitě hodí druhý pas.

Írán, Libanon, Sýrie, Jemen, Saúdská Arábie, Súdán, Libye vs. Izrael

Jeruzalem Izrael
Pokud plánujete návštěvu muslimských a arabských zemí, raději poproste hraniční kontrolu v Izraeli, aby vám do pasu razítko nedávali.

Izrael nemá nejpříznivější vztahy s mnoha arabskými a muslimskými zeměmi. Některé země vás mohou a nemusejí odmítnout, jiné jsou v tomto přísnější. Pokud se chystáte do Íránu, Libanonu, Sýrie, Jemenu, Saúdské Arábie, Súdánu či Libye a máte v pase razítko z Izraele, je opravdu velká šance, že vás do země nepustí. Řešením je druhý pas nebo stačí poprosit izraelskou hraniční kontrolu, aby vám do pasu razítko nedávala. Na letišti v Tel Avivu vám ale například vystaví kartičku namísto razítka, kterou si do pasu založíte a při odjezdu ze země vrátíte. Naopak, do Izraele vás pustí, i když budete mít v pase razítka ze zmíněných zemí.

USA vs. Kuba

Havana Kuba
Chystáte se na Kubu? Pokud letíte s přestupem v USA, nezapomeňte si vyřídit turistickou kartu tam.

Vzájemných razítek se bát nemusíte, ale pokud letíte na Kubu s přestupem v USA, můžete mít problém. Kubánská ambasáda v České republice vám sice vydá tzv. turistickou kartu, ale tu vám Američané neuznají a na letadlo vás nepustí. Nachystejte si proto dodatečných $ 100, které zaplatíte v USA za jejich turistickou kartu. Pamatujte také na to, že byť jenom přestupujte v USA, potřebujete vyplnit formulář ESTA.

USA vs. Írán, Irák, Sýrie, Somálsko, Libye, Jemen a Súdán

Bílý dům USA
USA přišlo s několika omezeními pro lety z muslimských zemí i pro lidi, kteří do těchto zemí před tím vycestovali.

Do USA se sice s razítkem ze zmíněných zemí můžete dostat, ale registrace v ESTA vám už stačit nebude. Pokud jste Írán, Irák, Sýrii, Somálsko, Libyi, Jemen či Súdán navštívili po březnu 2011, budete muset požádat o víza do USA. Při letu do USA z vybraných letišť nemůžete mít s sebou na palubě zařízení větší než smartphone. Čili všechny čtečky elektronických knih, tablety, laptopy či fotoaparáty budete muset dát do podpalubního zavazadla.

K tomuto nesmyslnému nařízení se přidala i Velká Británie, která zakazuje elektroniku na všech letech z Turecka, Egypta, Libanonu, Jordánska, Tuniska a Saúdské Arábie. Elektroniku si sbalte do podpalubního zavazadla, pokud cestujete do USA z Egypta, Jordánska, Saúdské Arábie, Turecka, Kuvajtu, Maroka, Kataru a Spojených arabských emirátů.

Situace a podmínky vstupu se v jednotlivých zemích mohou změnit, nic však není nemožné. Před vycestováním si při přípravě svého cestovatelského plánu zjistěte aktuální informace týkající se zemí, které chcete navštívit. Dva pasy vám však určitě přijdou vždy vhod.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestování Inspirace Města

Kam se vyplatí v roce 2019 cestovat (Evropa)

0
Historie Novinky Zahraničí Zajímavosti

Jak se slaví Velikonoce ve světě

0
Dovolená Itálie Tipy

5 důvodů, proč navštívit italské město Rimini

Navigácia

Magazíny