Dia de los Muertos – jak oslavují Den mrtvých v Mexiku?

Den mrtvých se v Mexiku slaví mezi 31. říjnem a 2. listopadem. Během tohoto svátku si Mexičané vzpomínají na své zesnulé blízké a projevují jim úctu. Nejde o pochmurnou příležitost, právě naopak.

Slavnosti Dne mrtvých jsou barevným festivalem, který oslavuje posmrtný život těch, kteří opustili svět lidí. Mexičané navštěvují hřbitovy, zdobí hroby a tráví na nich čas za přítomnosti duší zesnulých přátel a rodinných příslušníků. Ve svých domovech vyrábějí i komplikovaně zdobené oltáře nazývané ofrendas, aby přivítali dobrých duchů.

Tento svátek se ve velkém slaví v Mexico City, ale podobné oslavy uvidíte po celé Latinské Americe. Slavnost je tak důležitým aspektem mexické kultury, že byla v roce 2008 zařazena do nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Proč v Mexiku oslavují Den mrtvých?

V období předkolumbovské ameriky byli mrtví pohřbíváni blízko rodinných domů, často v hrobce přímo pod domem. Na udržování vztahů se zesnulými se kladl velký důraz. Lidé, kteří tento svátek oslavují, věří tomu, že duchové se na jeden den v roce vracejí do světa živých. Duchové dětí, které zemřely, dorazí 31. října o půlnoci – „Den malých andělů“ – stráví celý den se svými rodinami a potom odcházejí. Dospělí přicházejí následující den.

Oslava dne mrtvých
Oslavy jsou doprovázeny výraznými maskami a kostýmy.

Obětní dary pro duchy

Duchové jsou mezi živými přivítáni nabídkou speciálních jídel a věcí, které si užívali, když žili. Jsou umístěny na oltáři v rodinném domě. Věří se, že duchové vnímají chuť a vůni nabízeného jídla. Když duše odejdou, živí si jídlo rozdělí mezi rodinami, přáteli a sousedy.

Na oltář patří i známé cukrové lebky, často se jménem osoby na vrchu. Nesmí chybět Pan de Muertos, speciální chléb vyrobený pro tuto sezónu, a cempasuchil (měsíček lékařský), který kvete v tomto ročním období a oltáři propůjčuje specifickou vůni.

Oslavy přímo hřbitovech

V dávných dobách byli lidé pohřbíváni blízko svých rodinných domů a nebylo nutné rozlišovat mezi domácími oltáři a výzdobou hrobů. Nyní, když jsou mrtví pohřbeni mimo svých domovů, jsou hroby zdobené květinami, jídlem a svíčkami. V některých vesnicích se okvětní lístky květů kladou na cestu z hřbitova do domu, aby si duchové našli cestu ke svým rodinám. Pro některé komunity není nic neobvyklého strávit na hřbitově celou noc. Pořádají zde večírky a pikniky s živou hudbou.

Den mrtvých na hřbitově
Mexičané oslavují Den mrtvých přímo na hřbitově.

V čem se liší Den mrtvých a Halloween?

Dia de los Muertos a Halloween mají podobné rysy, jsou to však rozdílné svátky. Oba vycházejí z víry raných kultur o smrti a jsou založeny na myšlence, že duchové v tomto ročním období přicházejí mezi živé. Halloween vykresluje duchů jako zlomyslné, strašidelné bytosti, zatímco během svátků Dne mrtvých jsou duše přátelsky vítány.

Dia de los Muertos se nadále mění, neustále dochází k míšení kultur a zvyků. Halloweenské slavnosti v Mexiku převládají, masky a kostýmy jsou prodávány na trzích vedle cukrových lebkách, soutěže o kostýmy se konají spolu s oltářem soutěžemi na školách a některé děti se oblékají do kostýmů a chodí koledovat.

Návštěva Mexika během Dne mrtvých

Podzim je skvělý čas na návštěvu Mexika. Budete svědky výjimečných oslav a pochodů, můžete navštívit veřejné představení a užít si celou podzimní sezónu v Mexiku. Pokud budete respektovat své okolí, nikomu nebude vadit ani vaše přítomnost na hřbitovech a jiných veřejných prostranstvích, kde Mexičané oslavují a ctí zesnulé.

V jižním regionu Mexika jsou slavnosti pestřejší, zejména ve státech Michoacan, Oaxaca a Chiapas. Ve venkovských oblastech jsou tyto oslavy tradiční a intimní, zatímco ve větších městech se stávají populárními i mezi mladými lidmi, kteří svátky oslavují po svém.

Ať se během podzimu rozhodnete navštívit kteroukoliv část Mexika, oslavy Dne mrtvých budou nezapomenutelným zážitkem.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestování Dovolená Europa Historie Tip na výlet Výlet

Zapomenuté hrady a zámky Slovenska, na kterých nebývá rušno

0
Cestování Europa Novinky Výlet

Podzimní Bruggy – čokoláda, pivo a Colin Farell

0
Balkán Cestování Europa Srbsko

Niš, město Konstantina Velikého

Navigácia

Magazíny