Objevte nádherná místa Slovenska na kole

Nekonečná romantika, nádherná příroda, ochutnávka slovenských vín, všudypřítomná historie hradních zřícenin a přitom dech beroucí výhledy. To vše můžete zažít během cykloturistiky po Slovensku. Země našich sousedů nabízí množství krásných tras po kopcích, horách, přes malebné vesničky, podél říčních meandrů, i po jižních nížinách. Pokud patříte i vy mezi cyklo-nadšence nebo byste se k nim chtěli letos zařadit, nechte se inspirovat našimi tipy na cyklovýlety po Slovensku.

Cyklistika a cykloturistika je u nás i na Slovensku, tam zejména díky Petrovi Saganovi, stále populárnější. Její dostupnost, nenáročnost na přípravu, nízké náklady a spálené kalorie, které můžete v nejbližší restauraci či místní cukrárně doplnit, jsou obrovskou výhodou.

Jak se sbalit na cyklovýlet

V první řadě se musíte rozhodnout, zda se vydáte na krátký jednodenní nebo vícedenní cyklovýlet, zda budete spát v hotelech a penzionech, nebo si chcete užít přírodu i v zimě během stanování.

Do základní výbavy každého cykloturisty patří vhodné cyklooblečení zvolené dle aktuálního počasí. V létě by vás oblečení mělo chránit před teplem a dobře odvádět pot. Důležité jsou i boty, pokud nemáte cyklistické tretry, měly by být lehké. Ke standardnímu vybavení patří samozřejmě cyklistická přilba, rukavice, brýle a reflexní prvky. Vhodné je přibalit i základní nářadí na opravu běžných poruch, které občas potkají každého cyklistu, a to je sada na lepení defektů, skladná pumpička či multiklíč. A žádný cykloturista se neobejde bez mapy.

Cestou budete mít mnoho možností na občerstvení, ale jeden nikdy neví, a proto láhev s vodou a energetická tyčinka by měly být také součástí vaší výbavy. Pokud se vydáte na cyklovýlet během horkého dne, pořádně se natřete opalovacím krémem s vysokým faktorem.

Základní výbava cyklistů
Krátký či dlouhý výlet se neobejde bez ochranných a reflexních prvků. Rozhodně by vám neměla chybět ani základní výbava na opravu drobných poruch či defektu.

Na kole za dobrým vínem

Jižní regiony Slovenska jsou bohatě pokryté vinohrady, na kterých dozrávají různé odrůdy. Ze všech vinařských oblastí je nejznámější ta nejmenší – Tokaj. Většina z nás nemá možnost zavítat do Tokaje až tak často. Cyklovýlet je proto ideální příležitostí, jak tuto oblast probádat a vychutnat si nejlepší vína našich sousedů.

Za Tokajským dobrodružstvím

Trasa měří přibližně 80 km a dá se rozdělit na 2 dny, pokud chcete ochutnávat i víno. První den projedete 50 km, druhý zbývajících 30 km. Trasa je vhodná pro treková kola.

Začněte ve Slanci, kam se dá dopravit vlakem z Košic, trvá to asi půlhodinku. Ve Slanci vyjeďte na Slanský hrad, vyrazte po zelené cyklotrase, projedete kolem nenápadné Jóni studny (po pravé straně) až přijedete na rozcestí, na kterém odbočíte vlevo směrem na Onód. Po asi 300 m bude opět rozcestí, držte se vlevo a pokračujte po Rákocziho stopách – zelené cyklotrase, která vás dovede až k jezeru Izra. Od jezera Izra se vrátíte kousek zpět po červené cyklotrase (č. 017) a pokračujete směrem na Kalšu, Brezinu, Michaľany a Luhyňu. V Luhyni se zastavte v kolibě na zasloužený oběd nebo vydržte do jedné z tokajských vesniček, které jsou již na skok. Z Luhyně pokračuje do Čerhova a Veľké Tŕne – tokajské vesničky, kde může vaše vinné dobrodružství začít.

Ve Veľké Tŕni se rozhodněte, zda budete pokračovat do dalších vesniček nebo svou pouť zakončíte přímo zde a oddáte se chuti vína po zbytek dne. Pokud chcete celou trasu absolvovat za jeden den, s vínkem to nepřehánějte. Sklenička vína je ještě v zákonné toleranci, více raději neriskujte.

Tokajská oblast se v současnosti snaží přilákat turisty, a tak tu na vás čeká spousta zajímavých a netradičních, starých i nových atrakcí. Nacházejí se zde vzácné tufové sklepy, které vznikly vyhloubením do tufové horniny, která má sopečný původ. Kromě ochutnávky vín a místním specialitám, kvůli kterým sem většina turistů zavítá, se můžete vykoupat v kádích z vinných sudů či navštívit Dům lidových tradic.

Další den se (po náročnější noci) vydejte na kratší a jednodušší trasu. Přejeďte přes Malou Tŕňu, kde se nachází vyhlídková věž ve tvaru sudu, Černochv do Borše. V Borši navštivte renesanční zámeček Františka Rákocziho II. a pokračujte do obce Viničky, odkud můžete absolvovat plavbu lodí po Bodrogu. Kdo chce pokračovat na kole, vydá se přes Stredu nad Bodrogom až do Klinu nad Bodrogom – nejnižšího bodu Slovenska (94 m. n. m.).

Z Klinu nad Bodrogom se vraťte do Stredy nad Bodrogom a podívejte se zámeček Vécseyovců, který byl v 17. století postaven na zdech zbouraného hradu. V blízkosti Stredy nad Bodrogom jsou dvě přírodní rezervace Tajba a Tarbucka. Tajba je mrtvé rameno Bodrogu, kde můžete spatřit vzácné želvy bahenní a různé druhy vodního ptactva. V Tarbucke se nachází ojedinělý jev evropského významu – na andezitových kopcích leží váté písky. Žijí zde různé druhy ptáků a roste tu vzácný hřebíček písečný, či koniklec luční.

Ze Stredy nad Bodrogom se vraťte vlakem zpět do Košic.

Trasa

Slanec – jezero Izra – Kalša – Slivník – Kuzmince – Brezina – Kazimír – Michaľany – Luhyňa – Čerhov – Veľká Tŕňa – Malá Tŕňa – Černochov – Borša – Viničky – Klin nad Bodrogom – Tarbucka – Tajba – Streda nad Bodrogom

Zajímavá místa

  • Slanský hrad – zřícenina gotického hradu ze 13. století,
  • Kresaná skala a Miličská skala – zajímavé skalní útvary ve Slanských vrších,
  • Jezero Izra – můžete se zde vykoupat, občerstvit i zajezdit si na loďkách,
  • Dům lidových tradic v obci Čerhov – lidové tradice s ukázkami tkalcovství, pracovních nástrojů, lisu na zpracování hroznů,
  • Tufové pivnice – vzácné sklepy z 15. století,
  • Tokajská vína,
  • Koupání ve vinných sudech,
  • Kaštieľ Františka Rákocziho II. v Borši,
  • Plavba po Bodrogu,
  • Klin nad Bodrogom – nejnižší bod Slovenska,
  • Tajba – želvy bahenní a Tarbucka – andezitové kopce pokryté navátými písky,
  • Hrad Veľký Kamenec – zřícenina hradu.
Rača - vinohrady
Malé Karpaty s vinohrady vytvářejí nádhernou scenérii přímo v hlavním městě.

Malokarpatská vinná cesta

Nenáročná 48 km dlouhá trasa, která vede malokarpatskými vinohrady je ideální jako jednodenní výlet. Vhodná pro silniční i krosová kola. Začněte v Rači, z náměstí Andreje Hlinky vyrazte po ulici Pri Vinohradoch až přijedete na její konec (po levé straně budete mít nově postavený obytný dům), odbočte vlevo a přejeďte za točkou tramvají. Dostanete se na Malokarpatskou vinnou cyklomagistrálu, kde po asi 300 m najdete první možnost na příjemné občerstvení u Optimisty. Cyklotrasa vede podél vinic až k Šúrskemu kanálu.

Od Šúrskeho kanálu pokračujte po modré cyklotrase směrem do centra Sv. Jura, až se dostanete na rozcestník Tri Bresty. Tam odbočte na žlutou cyklotrasu (č. 8006) směr Limbach a Pezinok. Z Pezinku pokračujte na Zumberg, odtud modrou cyklostezkou (č. 2010) i do Modry – část Harmónia. Z Harmónie opět po modré značce (č. 2004) přejeďte do Modry až do Šenkvíc. Odtud se můžete dostat vlakem zpět do Bratislavy.

Komu by to bylomálo, ten se do Bratislavy vrátí z Harmónie směrem do Vinosadů, Vinničného, Slovenského Grobu. Odtud do Vajnor na Žabí Majer až k Vozovně Krasňany. Tento extra úsek má délku 33 km od Harmónie, čili celkově projedete 73 km.

Trasa

Rača (nám. Andreja Hlinku) – Svätý Jur – Tri Bresty – Limbach – Pezinok – Zumberg – Modra Harmónia – *Šenkvice
*Vinosady – Viničné – Slovenský Grob – Vajnory – Žabí Majer – Vozovňa Krasňany

Zajímavá místa

  • Malé Karpaty,
  • Přírodní rezervace Šúr – mokřad se vzácnými druhy rostlin a živočichů,
  • Muzeum Ľudovíta Štúra v Modre,
  • Manufaktura na majoliku v Modre,
  • Vinné pivničky a terasovité vinohrady.
Dunajec
Vezměte děti, pokořte řeku, osedlejte kolo a vychutnejte si skvělý rodinný výlet a krásu Pienin.

Rodinný cyklovýlet se splavem po Dunajci

Nenáročný cyklovýlet můžete absolvovat i v Pieninách. Splavte Dunajec z Červeného Kláštora do Lesnice na voru nebo raftu a pak si projeďte celý úsek vedle Dunajce na kole. Délku trvání splutí si vyberte podle schopností a časových možností. Vybrat si můžete od 2 hodinového, které je zároveň nejzajímavější a nejvytíženější (úsek Červený Kláštor – Lesnica) až po 4 dny na vodě.

V Červeném Kláštore najdete několik společností, které nabízejí sjíždění Dunajce na raftu, kajaku či voru. Vyberte si takovou společnost, která vám umožní, abyste se po splutí Dunajce mohli vrátit zpět na kolech. Zdolanou řeku si tak budete moci prohlédnout i z jiné perspektivy. Cyklostezka vede přímo vedle Dunajce, o zajímavé pohledy proto nebude nouze.

Tento krátký 8km úsek vám spolu s raftingem bude trvat přibližně 2,5 – 3 hodinky. Během něj vystoupáte o 560 m a přibližně tolik i klesnete. Na trati se střídají stoupající úseky s klesajícími, nečekejte rovinku.

V okolí Červeného Kláštora a PIENAPu najdete mnohé zajímavé cyklotrasy, které jsou vhodné pro rodiny s dětmi.

Zajímavá místa

  • Červený kláštor – kartuziánsko-kamalduský klášter ze 14. století slavný díky mnichovi Cypriánovi, který sestavil rozsáhlý herbář z Pieninského parku,
  • Dunajec – hraniční řeka, která do vápencových hor vyhloubila kaňon dlouhý více než 8 km,
  • Lázně Smerdžoka,
  • Pieninský národní park – Tri koruny, Sokolica.

Přejeme mnoho šťastných kilometrů na kole!

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Historie Novinky Zahraničí Zajímavosti

Jak se slaví Velikonoce ve světě

0
Dovolená Europa Letní dovolená Slovensko Tip na výlet Výlet

Tipy na letní dovolenou na Slovensku v roce 2020

0
Cestování Tipy Zahraničí Zajímavosti

Jaké cestovní doklady potřebujete do různých zemí světa?

Navigácia

Magazíny