Jak se slaví Velikonoce ve světě

Teprve nedávno jsme tu měli Vánoce a už se blíží velikonoční svátky. Pokud i vy využíváte právě prázdniny na to, abyste cestovali, možná jste už zažili některý z velikonočních zvyků i v jiné zemi. Právě tyto svátky jsou spojovány s nejrůznějšími aktivitami a druhy oslav. Podívejte se spolu s námi, jak prožívají Velkou noc jinde ve světě.

U nás se velikonoční svátky oslavují chvíli po jarních prázdninách, ale například v takové Austrálii jsou velikonoční prázdniny prvním odpočinkem od Vánoc. Právě Australané využívají Velikonoce k vychutnání si posledních letních paprsků před přicházející zimou, zatímco u nás jsou Velikonoce svátkem jara. Podívejte se, jaké jiné rozdíly panují jinde po světě.

Zvyky na Velikonoce
Velikonoční tradice se liší všude po světě.

Francie

V městečku Haux se každoročně připravuje omeleta ze 4500 vajec, která nasytí až tisíc lidí na hlavním náměstí. Tento zvyk pochází ještě z dob Napoleona, kdy jeho armáda procházela jižní Francie. Zastavil se zde v malém městečku a snědl omeletu, která mu chutnala tak velmi, že přikázal posbírat vejce od všech obyvatel. Následně byla vytvořena gigantická omeleta pro celou jeho armádu.

Francouzská omeleta
Ve Francii je typickým velikonočním jídlem omeleta.

Sevilla, Španělsko

Jedna z největších velikonočních oslav se odehrává právě ve španělském městečku Seville. Až 52 různých řádů věřících se podílí na obrovském pochodu, který má znázorňovat ukřižování Ježíše Krista. Najdete zde množství pochodujících kapel, tisíce diváků, barokních soch a jiných příznačných dekorací. Nechybí ani patřičný oděv, který je pro tuto událost ve Španělsku typický.

Velikonoce v Španělsku
Pro katolické Španělsko je Velikonoce velmi důležitým svátkem, součástí jejich pochodu je i specifický oděv.

Švédsko

Velikonoce ve Švédsku připomínají v mnoha ohledech Halloween. Děti se převlékají za velikonoční čarodějnice, mají na sobě dlouhé sukně, barevné šátky na hlavách a namalované červené tváře. Chodí od domu k domu a vyměňují své malby a kresby za sladkosti.

Bulharsko

V Bulharsku mají velmi zajímavou tradici, a to souboje s vařenými vajíčky. Ten komu zůstane nerozbité vejce, vyhrává. Vítěz je považován za nejúspěšnějšího člena rodiny během nadcházejícího roku. Podle jiné tradice nejstarší žena v rodině potře dětem líc prvním červeným vajíčkem, které obarvila. Tento zvyk symbolizuje přání, aby byly děti zdravé, silné a aby měli červené líčka. Na Balkáně je obliba přírodního barvení vajec. V Srbsku zůstává červené vajíčko v domě po celý rok. Nazývají ho „čuvar kuče“, což můžeme přeložit jako hlídač domu.

Bulharsko během Velikonoc
V Bulharsku se dětem potírají líce vajíčkem, aby byly zdravé.

Maďarsko

Maďarsko je známé svým poléváním. Na Velikonoční pondělí chlapci postříkají parfémem, kolínskou nebo vodou hlavy mladých dívek a vyžádají si polibek. Lidé zvykli věřit, že voda má uzdravující účinky.

Čistota vody v Maďarsku
Voda pro Maďary symbolizuje zdraví a očistu.

Korfu, Řecko

Během Bílé soboty si dávejte pozor, když budete kráčet ulicemi Korfu. Lidé zde totiž v tento den házejí hrnce, pánve a jinou keramiku ven oknem. Někteří lidé považují tento zvyk za symbol příchodu jara, protože do hrnců budou brzy sbírat novou úrodu. Jiní tvrdí, že jde o starý benátský zvyk, kdy na Nový rok lidé vyhazovali všechny staré věci.

Bermudy

Na Velký pátek se obloha na Bermudách zaplní množstvím podomácku vyrobených draků. Obyvatelé jedí pečivo z tresky a koláče plněné sušeným ovocem, které jsou navrchu ozdobené křížkem. Tradice říká, že všechno se to začalo, když lokální učitel z britské armády nevěděl žákům v nedělní škole vysvětlit nanebevzetí Ježíše Krista. Proto si vyrobil draka, který má tradičně tvar kříže, aby mohl své vyprávění lépe demonstrovat.

Pouštění draků - Velikonoce - Bermudy
Pouštění draků na Barmudách má symbolizovat Ježíšovo vstupu do nebe.

Německo

Mnoho zemí je známých svým skrýváním vajíček, které musí děti hledat po parku či v zahradě. V Německu jsou velikonoční vajíčka právě naopak vystavovány na stromech na ulicích a některé stromy jsou ověšenétisíci barevných vajíček.

Washington D.C.

Velikonoce v USA je známým svátkem, účastní se jí každoročně i samotný prezident. V Bílém domě se koná tradiční kutálení velikonočních vajíček, při kterém se zabaví množství dětí. Tato tradice sahá až do 19. století, kdy děti kutálely barevné natvrdo uvařená vejce velkou lžící.

Kutálení vajíček v USA
Easter Egg Roll neboli kutálení velikonočního vajíčka je skvělá jarní zábava pro mnohé děti.
  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestování Města Novinky Španělsko

Znáte tato krásná místa ve Španělsku?

0
Cestování Novinky

Jak si efektivně sbalit na dovolenou

0
Historie Novinky Zahraničí Zajímavosti

Jak se slaví Velikonoce ve světě

Navigácia

Magazíny