Sloní turismus, nebo proč nejezdit na slonu

Cestování nikdy nebylo jednodušší, než nyní. Za pár eur se každý ví dostat kam jen chce. Instagram je plný těch nejkrásnějších, nejefektivnějších záběrů. Turistům už mnohokrát nestačí jen objevení nového místa, či kultury. Chtějí stále víc, touží po něčem ještě vzrušující. Častokrát nehledě na etické normy, ekologický dopad, či životní podmínky zvířat.
Za poslední rok jsem viděla na sociálních sítích obrovské množství navenek krásných fotek turistů sedících na slonech. Okouzlující prostředí, exotické zvíře, nějaký ten filtr na fotku a úspěch na sociální síti je zaručen. Pro jiné je to zase nezapomenutelný zážitek dívat se na krajinu ze sloního hřbetu. Bohužel tito turisté si neuvědomují, jaké utrpení to pro zvíře přináší.
Musím se přiznat, že donedávna jsem sama o této problematice měla jen velmi málo informací. Zajímat se o „elephant trekking“ jsem se začala až po návratu z mé cesty po jižním Thajsku. Tam, během treku na Ko Lante jsem poprvé na vlastní oči uviděla slona. Na jedné straně mě nesmírně potěšilo, že jsem toto nádherné a moudré zvíře měla možnost vidět na vlastní oči, na druhé straně mě velmi zamrzelo, že jsem ho poprvé setkala v takových hrozných podmínkách. Byl přivázaný o strom, na zádech uvázaný „sedák“ a v jeho očích jsem vycítila obrovský smutek. Jednoduše zážitek, který mě přinutil začít se o to skutečně zajímat.

Jezdení na slonech
Sloni nejsou od přírody krotké zvířata, proto jim je i nepřirozené vozit lidi na svých hřbetech.

Smutný život slůněte

Sloni nejsou od přírody krotké zvířata, proto jim je i nepřirozené vozit lidi na svých hřbetech. Aby se mohli na tyto účely využívat, musí jejich cvičitel nejprve zkrotit. Pro mládě to znamená začátek konce. Malé slůně se nejprve chytí a oddělí od matky. A jelikož malý slon se vycvičí mnohem snadněji, pytláci za něj na černém trhu získají mnohem více peněz, než za dospělého jedince. Chycené mládě se následně zavře do malého prostoru, sváže a bitvou se postupně získává podřízenost. Celý proces se nazývá „phajaan„, který v překladu znamená „rozdrtit“ a trvá i několik týdnů. Jeho jediným cílem je donutit slona k maximálnímu podřízení člověku. Phajaan je nejvíce využíván v Thajsku, Myanmaru a Indii. Volně žijící sloni jsou sociální stvoření. No tyto, jsou častokrát osamělé a umístěny do malé klece. Výjimkou není ani jejich přivázání řetězy, takovým způsobem, že se jim zařezávají do kůže a způsobují tak jen těžko představitelnou bolest.

V takových podmínkách bohužel v současnosti žije více než 3 000 slonů. A to vše jen kvůli pobavení (nejen) zahraničních turistů, kteří koupí této „zážitkové atrakce“ chtě nechtě podporují tyranii. Například takové výše zmíněné Thajsko. Cestovní ruch v této zemi poslední roky dosahuje extrémně rozměry. Spolu s ním bohužel i roste poptávka po tzv. „elephant trekking“. S cílem uspokojit tuto poptávku, je každý rok 50 až 200 malých Slonice chycených a pašovaných z Myanmar do Thajska. Více informací o sloní turistice naleznete zde. 

Pašování slonů
Každý rok je 50 až 200 malých Slonice chycených a pašovaných z Myanmar do Thajska.

Jaké jsou jiné alternatívy?

Pokud patříte mezi sloní milovníky a toužíte je vidět na vlastní oči ale zároveň nechcete podporovat vůči nim krutost, navštivte raději rehabilitační centra. V těchto centrech se nacházejí slony, které se podařilo zachránit před zábavním průmyslem a reálně jim poskytují to, co skutečně potřebují. Vzájemnou socializaci, větší životní prostor, a dostatečnou zdravotní péči. Sloní rehabilitační centra nabízejí návštěvníkům i možnost vidět slony zblízka a v některých případech i možnost jejich vykoupat, jestli se jich dotknout. Při výběru centra, které svou návštěvou podpoříte buďte důslední a před návštěvou si ho prověřte, jestli opravdu poskytují slonem dobré životní podmínky. Určitě nenavštěvujte ty, které mimo jiné nabízejí i jízdu na slonu, či různá vystoupení.

Ty, které stojí za návštevu jsou například:

  • Elephant Nature Park (Chiang Mai)
  • Boon Lott’s Elephant Sanctuary (Sukhothai)
  • Elephant’s World (Kanchanaburi)
  • Wildlife Friends Foundation Thailand (Petchaburi)

Cestování je odpovědnost

Nabídka je taková, jaká je poptávka. „Sloní turistika“ je mnohdy základním příjmem místních lidí, kteří chtějí turistům přinést jen to, co si myslí, že touží vidět. Zatímco lidé budou nadále tyto atrakce kupovat, kruté zacházení s těmito nádhernými zvířaty nikdy neskončí. Cestování není jen o poznávání nových míst a kultur. Cestování v sobě nese velkou dávku zodpovědnosti. A pokud každý jeden člověk se začne zamýšlet nad tím, co bude svými penězi podporovat, přispěje to ke zlepšení životních podmínek nejen slonů, ale i jiných zvířat. Nepodporujme žádné „live show“ se zvířaty, cirkusy, hadí vystoupení a podobně. Navenek nevinná zábavka totiž v sobě ukrývá, tyranii a tragické životní podmínky.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestování Novinky Zahraničí Zajímavosti

Strávili byste noc v těchto hotelech?

0
Cestování Tipy Zajímavosti

Jaké jsou rozměry zavazadel v různých leteckých společnostech?

0
Cestování Novinky Praktické informace Tip na výlet Zahraničí

Objevte neopakovatelné kouzlo cestování vlakem

Navigácia

Magazíny