Solo Female Travel – když je žena sama na cestách

Sólo ženské cestování je dnes docela běžné. Touha poznávat svět je silnější než strach z nástrah, které mohou cestovatelky v cizích zemích potkat. Občas jsou ostatními nepochopené, ale často velmi obdivovány a uznávané. I takový je život Solo Female Travelers.Ženská sólo cesta je velmi osobní rozhodnutí, které je často doprovázeno hlubokou vrozenou zvědavostí. Někdo si cestování bez ostatních neumí představit. Lidé si myslí, že to nemůže být zábavné, ani naplňující. Ženy cestovatelky vám však potvrdí, že nejlepší momenty na cestách zažili právě když byly zcela samy. Jste obklopené přílišným hlukem, máte pocit, že nikdy nevíte úplně resetovat svou mysl a že potřebujete hlouběji poznat vaše já? Možná i pro vás dozrál čas vydat se na sólo cestu.

Cestování a svoboda
Sólo cestování je o svobodě a možnosti být odpovědná za své činy.

Jak si vybrat destinaci?

Největším strašákem pro sólo cestovatele je strach. Vycestovat do země, ve které jste nikdy nebyli, nemusí být vždy jen sranda. Zejména, když se musíte spoléhat pouze sami na sebe. I z tohoto důvodu byl sestaven žebříček zemí na základě GPI = globálního mírového indexu. Toto hodnocení dostala již téměř každá země na světě. Určuje se měřením úrovně bezpečnosti, rozsahu konfliktu, který v daném státě existuje (domácí i mezinárodní) a v úvahu se bere i militarizace. Za nejklidnější krajinu můžeme v současnosti považovat Island, na opačném ocase se nachází Sýrie.

Top 10 míst pro sólo cestování podle magazínu Travel Noire

 1. Hamburk, Německo
 2. Sevilla, Španělsko
 3. Toronto, Kanada
 4. Bordeaux, Francie
 5. Kapské město, Jihoafrická republika
 6. Taipei, Taiwan
 7. Tofo, Mosambik
 8. Rejkjavík, Island
 9. Valparaiso, Chile
 10. Amsterdam, Nizozemsko

Proč se ženy vydávají samy na cesty?

Je zvláštní, že se lidé tak často pozastavují nad touto otázkou. Ženy jsou zvyklé dělat věci samé, tak proč by nemohli i samy cestovat? Je pravda, že ne každý člověk má v sobě potřebu vydat se za dobrodružstvím. Často se tato touha zjeví sama od sebe. Nemusíte být osamělý, pokud se vydáte na sólo cestu. Člověku to dodá spíše pocit svobody či nezávislosti.

Pravdou je, že žena na cestě není až taková výjimka. Průzkum online platformy TripAdvisor uvedl, že až 74% zúčastněných žen přiznalo alespoň jednu sólo cestu nebo mají alespoň jednou v životě v plánu něco takového udělat. Je množství důvodů, proč se žena pro takovou cestu rozhodně. Může ji jednoduše lákat malé dobrodružství nebo jen hledá cestu k sobě samé. Člověk někdy potřebuje utlumit běžný život, aby se dokázal otevřít novým věcem a zážitkem.

Ženské sólo cestování v Paříži
Na sólo cestu se nemusíte vybrat hned do džungle, klidně poznávejte na vlastní pěst i evropské metropole.

Vykročení ze svého stínu

Pokud cestujete samostatně, musíte prostě vyjít ze své zaběhlé komfortní zóny. Už není cesty zpět. Najednou si musíte umět najít cestu, pečovat o své potřeby a všechny prostředky máte jen ve vlastní režii. Tento krok do neznáma však s sebou přináší řadu výhod. Všechny vaše dojmy budete prožívat nefalšovaně a čistě. Postupně se naučíte důvěřovat svému vlastnímu úsudku.

Dále si můžete dělat, cokoliv chcete. Nemusíte se s nikým dohadovat na trase či termínech. Neustále jste ponořeni v myšlenkách nebo se poznáváte s novými lidmi. Velmi rychle pocítíte, že rozhovor s cizím člověkem může probíhat zcela jednoduše a důvěrně. Rozšiřujete si své obzory a posloucháte nové názory. Začínáte si více věřit a vaše zdravé sebevědomí roste. Rozkvétáte.

Poznávání nové kultury
Cestování rozšiřuje vaše obzory a poskytne vám nový pohled na svět.

Když filmy inspirují

Existuje množství filmů s cestovatelskou tématikou, které inspirovaly lidi k poznávání nových zemí. Ženského sólo cestování se dotkly zejména filmy Divočina (Wild, 2014) a Jíst, meditovat a miluj (Eat Pray Love, 2010). Díky těmto filmům a knihám se tisíce žen vydali na pouť za hledáním sebe samé. Divočina je autobiografická zpověď autorky o hledání sebe samé v divočině Pacifické hřebenatkovitých (Pacific Crest Trail). I Jíst, meditovat a miluj je skutečným příběhem autorky Liz Gilbert, která se vyrovnává s rozvodem sólo cestou do Itálie, Indie a Indonésie.

Film Wild - Divočina
Film Wild inspiroval mnoho žen, aby se nebáli vydat na cestu za překonáváním svých vlastních limitů.

Cestování je osvobozující

První sólo dovolená člověka nepochybně stojí velkou porci překonání se. Občas se můžete sami sebe ptát, proč to vlastně děláte. Je důležité počítat s tím, že nejistota, pocit smutku či touha po domově může dříve či později dostavit. Tehdy je dobré říci si, že to prostě musíte udělat. Nemáte jinou možnost, než tyto pocity překonat a přijmout je. Uvidíte, že vás ještě více zocelovat.

Cestování odebírá strach a přidává hrdost. Sólo cestování není nezbytností, ale dokáže nesmírně obohatit váš život. Vědí o tom i mnohé travel blogerka, které se velmi rádi dělí o své cesty a benefity ze sólo cestování. ,, Až odkdy cestuji, si plně uvědomuji, co je a co naopak vůbec není v životě důležité. Materiální věci mě přestali zajímat a i kdybych si za celý rok nekoupila ani jeden kus oblečení, nebude mi to vadit, „prozradila v jednom z rozhovorů pro náš magazín cestovatelka Alex Kováčová.

Exotická země
Poznávání místní kultury a obyvatel je mnohem jednodušší, když necestujete s obrovskou skupinou turistů.

Důvody, proč zkusit alespoň jednou sólo cestování:

 • musíte se postavit vlastním pocitům a naučíte se je přijmout,
 • máte čas na uvědomění si sama sebe, poznáte lépe svůj vnitřní svět a své myšlenky,
 • opouštíte svou komfortní zónu, čímž se otevíráte novým možnostem,
 • můžete si dělat, co chcete,
 • rozvíjíte svou osobnost a učíte se snadněji zvládat problémy,
 • poznáváte nové lidi a rozšiřujete si obzory.

Jaká rizika jsou spojeny se sólo cestováním:

 • máte příliš ambiciózní cíle a když je nesplníte, budete zklamané,
 • můžete zůstat bez peněz, pokud špatně odhadnete svůj rozpočet,
 • přidáte se k nové skupince lidí a nebudete schopné si dopřát samotu, kvůli které jste se vydali na cestu,
 • zapomínání na to, že přílišná svoboda s sebou nese i velkou zodpovědnost,
 • podceníte nebezpečí v cizí zemi,
 • člověk, který cestuje sám, může být lehčí terč krádeže.

 

Mnoho sólo cest začne obyčejnou náhodou. Cestovatel nesehnal v daný termín nikoho, kdo by se přidal, a tak se vydal na dovolenou sám. Někteří při takovém cestování zůstali, jiným přece jen lépe vyhovuje cestování se společností. Pokud nevíte najít nikoho, kdo by s vámi rád vycestoval do zahraničí a samy si na to přece jen netroufáte, existuje řada cestovatelských seznamek, kde si můžete najít svého „parťáka“.

 • Komentáre
 • Podobné články
0
Jižní Amerika Tip na výlet Zahraničí

Poznávejte Peru: to nejkrásnější z hlavního města lima

0
Cestování Dovolená Francie Novinky

Dovolená na Korsice je plná protikladů

0
Dovolená Europa Města Španělsko

Víkend v Barceloně – den druhý

Navigácia

Magazíny