Autem do Itálie – vše co potřebujete vědět

Itálie je oblíbená destinace mnoha Slováků. Čeká vás cesta autem do Itálie? Přečtěte si naše rady a tipy o tom, co všechno na ni potřebujete. Na cestu autem do Itálie je třeba důkladně připravit.

Připravte se na cestu

Pár dní nebo maximálně den před odjezdem důkladně zkontrolujte všechny vaše doklady, pojištění a jiné papírování. Vaše auto také důkladně zkontrolujte a natankujte plnou nádrž, benzín na dálnici je opravdu drahý. 

Ulice
Pokud se chystáte do menšího městečka a máte ubytování v centru, myslete na to, že uličky v Itálii jsou většinou úzké.

Nepodceňovat únavu

Máte před sebou dlouhou cestu. Upřednostněte cestování ráno, kdy je váš organismus plně odpočatý. Káva a energetické nápoje sice odloží únavu na později, ale nikdy ji úplně nepotlačí. Pokud pociťujete únavu raději na chvíli zastavte na odpočívadle a zavřete alespoň na půlhodinu oči. Dobrým řešením je i střídání řidičů. Pokud se ve vašem autě nachází více než jeden řidič, prostřídejte se. Čím déle se neustále soustřeďujete na cestu, tím více klesá vaše skutečná pozornost. 

Pozornost
Udržujte se během celé cesty v pozoru.

Udělejte si zastávku

Pokud se chystáte na dovolenou do spodní části italské holínky, zvažte jednodenní zastávku v městě na severu Itálie. Zastávka vám pomůže načerpat nové síly a zároveň poznáte další nové místo. Na severu Itálie máte na výběr hned z několika vábivých zastávek. Jednodenní výlet si můžete udělat v Benátkách, Udine, Miláně, Bologni, Janově nebo v toskánskou.

Pravidla silničního provozu

I když Italové jsou známí tím, že nedodržují pravidla silničního provozu, vy se k nim nemusíte přidat. Každé auto musí mít během jízdy zapnuté potkávací světla. V autě se musí nacházet výstražný trojúhelník a vesty pro pasažéry. Používání mobilu je během řízení zakázáno. Neobvyklým pravidlem je, že používání klaksonu by mělo být omezeno na minimum. Za překročení maximální rychlosti udělují italští policisté mastné pokuty, takže si svou rychlost důkladně sledujte. 

Skútry
V Itálii jsou skútry tak frekventované, že vám budou jezdit i po kapotě.

Silniční poplatky

Cesta do Itálie je obvykle časově i fyzicky náročná, a proto se nevyplatí velmi spekulovat a vyhýbat se dálničním poplatkům přes různé objížďky. 10denní rakouská dálniční známka stojí 9 eur. V Rakousku můžete platit mýtné za přejezdy vybraných speciálních úseků. Předem si zjistěte, zda přes jeden z nich půjde vaše trasa.

Na Italské dálnici se platí mýtné po ujetí určitého úseku cesty. Přibližná výška dálničního poplatku v této zemi je 5 až 7 eur. Při placení mýtného se snažte postavit do kolony, která využívá platební kartu. Tyto kolony se obvykle hýbou rychleji, protože nemusíte jednat s člověkem v budce a ani manipulovat s hotovostí.

Tolerance alkoholu

V Itálii je při řízení povolena jistá míra alkoholu v krvi. Povolena hranice alkoholu v krvi je 0,5 promile. Pokud by došlo ke porušení hranice a alkohol v krvi by byl více než 1,5 promile, může vám být odebrán řidičský průkaz, ale také vám hrozí i vazba.

Nouzová čísla

Policie: 113
Záchranná služba: 118
Hasiči: 115

Základní italské fráze

Ano – Si
Ne – No
Prosím – Per favore
Děkuji – Grazie
Ahoj – Ciao
Dobré ráno – Buongiorno
Nashledanou – Arrivederci
Promiňte – scusi
Tisk – Spingere
Táhnout – Tirare

Při cestě autem do Itálie rozhodně nenechávejte nic na poslední chvíli. Máte před sebou dlouhý čas, který musíte strávit v autě, tak se snažte zpříjemnit si ho co nejvíce jak se dá. Šťastnou cestu!

  • Komentáře
  • Podobné články
0
Novinky Zajímavosti

Cestování jako práce – kdo jsou travel vlogeři

0
Zajímavosti

Který z těchto 10 typů cestovatele jste vy?

0
Česká republika Cestování Europa Historie a kultura

Jižní Morava – wellness, historie a krásná příroda

Navigácia

Magazíny