Rado z blogu Nie je túra bez Štúra: Při sólo cestování si dokážu vyčistit hlavu, naučil jsem se spoléhat sám na sebe

Po třech letech strávených ve Vídni se vrátil na Slovensko a jak sám říká, stal se turistům ve vlastní zemi. Rado „štúruje“ po horách, větších městech i zapomenutých vesničkách, poznává regiony a všechny výlety dokumentuje na svém blogu. Dovolená podle něj nemusí být jen o pláži a moři.

Měli jste možnost vyzkoušet život a práci v zahraničí, ale vrátili jste se na Slovensko. Co vám na naší zemi chybělo nejvíc, co vás přivedlo zpět domů?

Těch důvodů bylo samozřejmě hned několik, ale jeden z těch největších byl ten, že přesto, že jsem se v Rakousku snažil aklimatizovat, necítil jsem se tam jako doma… Dlouho jsem snil o tom, že se pustím do vlastního projektu, takže i to při rozhodování o tom zda se vrátit, zavážilo. Přestože poslední měsíce to vypadá na Slovensku opravdu kdejakou, já mám naši zemi rád a jsem tu šťastný.

Příběh za portrétem Ľudovíta Štúra na vaší ruce musíte mluvit opravdu často. Máte i jiné tetování, které vám připomínají vaše cesty?

Tetování mám už několik, spíše však mají význam především pro mě. Mám například vytetované i NJTBŠ (Nie je túra bez Štúra), abych na toto období svého života nikdy nezapomněl. A ten, kdo má rád tetování, tak mi dá za pravdu, že člověk s tím jaksi neví přestat, takže už mám promyšlené i nějaké nové kérky.

Jaké místa považujete za nejkrásnější „skryté poklady“ Slovenska? Ty, které lidé možná neznají, ale vyplatí se vidět jejich.

Takových místo je podle mě víc než by si člověk myslel. I já sám jsem o hodně z nich ještě před pár měsíci nevěděl, o to více se těším, že jsem je už stihl navštívit. Za všechny vzpomenu například Nádvoří Evropy v Komárně jako architektonický unikát, Haluzickú tiesňavu jako slovenský prales či Šranecké písky, které jsou označovány také jako „Slovenská Sahara“.

Naše země nabízí mnoho zajímavého během celého roku. Které roční období podle vás svědčí České přírodě nejvíce?

Podle mě má každé roční období něco do sebe, takže totéž místo může být stejně kouzelné na jaře i během zimy a asi mi dá každý za pravdu, že příroda na podzim je doslova dechberoucí. Přiznám se, že nejsem velký fanoušek zimy a sněhu, ale například hornická obec Špania Dolina vypadá během zimních měsíců jako z pohádky, a tam bych si uměl sníh představit i celý rok.

Setkáváte se na svých cestách s turisty z jiných zemí? Která místa na Slovensku lákají cizinců nejvíce?

Samozřejmě, potkávám je, ale záleží to právě od konkrétních míst. Asi nikoho nepřekvapí, když řeknu, že mnoho jich je v Tatrách či na Liptově. Jsou to podle mě místa, která jsou pro ně známé a proto je vyhledávají.

Pravděpodobně máte dostatek zkušeností se slovenskými chatami a hotely. Jak hodnotíte úroveň těchto zařízení?

Určitě bych mé zkušenosti nechtěl zevšeobecňovat. Setkal jsem se s různými případy, avšak podle mě hodně záleží na konkrétních lidí, kteří v daném zařízení pracují. Stalo se mi, že jsem byl na místě, kde bych nečekal takové profesionální služby, ale také v hotelích, jejichž fotky na webových stránkách vypadaly dokonale, ale realita byla o staré posteli či rezavých radiátorech…

Najdou se ještě místa, která byste chtěli navštívit, ale zatím jste neměli příležitost?

Samozřejmě, těch míst je ještě i po více než dvou letech, co šúruji po Slovensku, hodně. Určitě bych chtěl mimo jiné navštívit konečně i rodnou obec Ľudovíta Štúra. Co se týče zahraničí, tak velmi rád bych někdy procestoval Kalifornii či Thajsko.

Hoppej
„Začínající turisté by měli zvážit své možnosti a schopnosti a zbytečně to nesilit.“

Cestujete převážně sám. Co považujete za největší výhodu sólo cestování?

Těch výhod je, minimálně podle mě, hned několik. Nemusím se na nikoho časově vázat, jdu si své tempo, a nikdo mi nervózně nestojí za zády při focení a podobně. Stejně si při sólo cestování dokážu vyčistit hlavu a naučil jsem se spoléhat jen sám na sebe. Co se týče nevýhod, napadá mi asi jen jedna, a to je ta, že já se zvyknu občas i ztratit, a v takových chvílích by se mi parťák docela hodil.

Jak probíhá vaše příprava na delší túru nebo náročný výstup? Na co by začínající turisté neměli zapomínat?

Co se týče přípravy, záleží to od konkrétního místa, kam jdu. Zvyknu si dělat plán, co chci vidět a navštívit, nezapomínám ani na vhodnou výstroj. Pro začínající turisty mám asi jen jednu radu a to je ta, že by si měli zvážit své možnosti a schopnosti a zbytečně to nesilit. Třeba začít pomalu a postupně si náročnost výletů či túr zvyšovat.

Prozradíte nám vaše cestovatelské plány na rok 2020?

Letos bych chtěl pokračovat v objevování méně známých, ale unikátních míst, které na Slovensku máme. Už mám poměrně dlouhý seznam různých zajímavých kostelíků či přírodních úkazů. Stejně bych chtěl jít na pár dní i do Slovenského ráje.

Radoslavovi děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho příjemných cestovatelských zážitků. O tom, že Slovensko je skutečně krásná země a má nám co nabídnout, se můžete přesvědčit na jeho blogu Nie je túra bez Štúra.


  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestování Tipy Zajímavosti

Jaké jsou rozměry zavazadel v různých leteckých společnostech?

0
Jižní Amerika Tip na výlet Zahraničí

Poznávejte Peru: to nejkrásnější z hlavního města lima

0
Novinky Tip na výlet Tipy Zahraničí

Už víte, kam pojedete letos raftovat?

Navigácia

Magazíny