Mít domácího miláčka a zároveň si plnit cestovatelské sny se mnohým může zdát nepředstavitelné. Většina z nás svého pejska či kočku svěří do rukou rodiny, přátel či profesionálů v hotelích pro domácí zvířata. Co ale dělat, pokud plánujete delší cestu a své milované zvířátko chcete vzít s sebou?
I váš miláček potřebuje cestovní doklady
Pas pro společenské zvíře (pes, kočka, fretka) získáte od svého veterinárního lékaře. V něm jsou uvedené údaje o majiteli, číslo mikročipu a informace o podstoupených očkováních. Podmínky na cestování se zvířetem se v jednotlivých zemích liší. Je dobré se informovat předem.
Počítejte s těmito povinnostmi:
- mikročip,
- platné očkování proti vzteklině (méně než 12 měsíců),
- pas.
V některých zemích se vyžaduje i:
- testy na přítomnost protilátek v krvi proti vzteklině,
- veterinární certifikát,
- jiná očkování,
- odčervení před příjezdem do země,
- povolení na vstup do země.
Niektoré letecké spoločnosti či krajiny môžu dokonca vyžadovať aj potvrdenie veterinárneho lekára o dobrom zdravotnom stave zvieraťa. Rátajte aj s tým, že váš miláčik by mal mať aspoň 3 mesiace. No a treba tiež počítať s tým, že niektoré rasy, a ich kríženci, nemusia byť povolené vo vašej cieľovej destinácii.
Některé letecké společnosti či země mohou dokonce vyžadovat i potvrzení veterináře o dobrém zdravotním stavu zvířete. Počítejte také s tím, že váš miláček by měl mít alespoň 3 měsíce. No a je třeba také počítat s tím, že některé rasy, a jejich kříženci, nemusí být povolené ve vaší cílové destinaci.
Jak zvířátko bezpečně převážet
Majitelé koček a psů určitě nejsou nadšeni, když musí své miláčky opustit na letišti a nechat je napospas letu v podpalubí. Pokud máte malého psa nebo kočku, některé letecké společnosti vám povolí zvíře i na palubě. Box se zvířetem však musí splňovat rozměrové a hmotnostní limity.
Poplatky za přepravu zvířete závisí na letecké společnosti, destinaci i hmotnosti. Ceníky najdete většinou na webových stránkách letecké společnosti spolu s dalšími podmínkami přepravy.
Ať už bude váš miláček na palubě nebo v podpalubí, musí být umístěn ve vlastním boxu, kde si dokáže pohodlně lehnout, sednout, postavit se a otočit se. Box nezapomeňte označit vaším jménem a kontaktními údaji. Pokud ho ještě nemáte koupený, dívejte se po takových, které jsou certifikovány IATA, aby se vám nestalo, že vašeho čtyřnohého miláčka letecká společnost odmítne přepravit.
Zapomeňte však na to, že se během přestupů setkáte. Váš miláček na vás počká až v cílové destinaci. Některé letecké společnosti zajistí speciální servis a během čekání na další let se s vaším zvířátkem projdou, vyčistí mu klec a nakrmí ho. Při delších letech nezapomeňte přibalit potravu, vodu, deku a oblíbenou hračku.
Pokud cestujete autem, dbejte na to, aby byl váš pes zajištěn v případě nehody. Menší plemena můžete držet v boxu, střední a větší plemena můžete připoutat speciálními popruhy, případně použít ochranné lůžko pro psy.
Pozor na karanténu
No, a aby ten let nebyl dost traumatický, některé země vyžadují alespoň měsíční karanténu. Podmínky se liší v jednotlivých zemích. Některé ji mohou, ale nemusí požadovat. V jiných s ní počítejte zcela určitě. Na kratší dovolené do tropů proto skutečně raději sežeňte někoho, kdo se vám doma o zvířátko postará. Pokud se stěhujete na delší dobu za prací, může se bohužel stát, že budete nějakou dobu od svého miláčka odděleni.
Jak se připravit na cestu
Cestování je stresující nejen pro vás ale zejména pro vaše zvíře. Na cestu ho určitě připravte. Přinášíme vám několik užitečných tipů, jak přežít dlouhou cestu v pohodě a bez stresu:
- Váš miláček by měl být na box zvyklý. Začněte s přípravou již několik týdnů před odletem. Při přivykání psa či kočky na box nezapomeňte na pozitivní motivaci v podobě pamlsků.
- Pro jistotu se poraďte s veterinárním lékařem a pořiďte léky na uklidnění. Pokud je váš miláček velmi vystresovaný, může mu to pomoci. Malátné zvířátko však může letecký personál považovat za nemocné. Proto mějte raději po ruce veterinární potvrzení a vysvětlení.
- Fretky spí většinu dne, kočičky jsou také klidnější, ale pejsci se dokáží skutečně vystresovat. Před cestou se s nimi proběhněte, aby se unavili a cestu prospali.
- Svého miláčka nekrmte těsně před cestou, aby se mu neudělalo špatně. Udělejte odstup několika hodin. Při delších letech však k boxu přibalte potravu.
- Zvykejte svá zvířata na ruch a množství lidí. Několik týdnů před cestou je začněte brát na místa, kde se to hemží lidmi.
Ať už se chystáte kamkoliv, věříme, že cestu i s vaším miláčkem zvládnete v pohodě a bez stresu.