Novodobý fenomén – pomalé cestování

V dnešním uspěchaném světě, kdy chceme za co nejkratší čas nasbírat co nejvíce zážitků, se dostává do popředí nový trend. Slow travel, známé u nás jako pomalé cestování, je úplným opakem toho, na co jsme byli dosud zvyklí. Zbourá všechny vaše dosavadní představy o ideální dovolené.

Po návratu ze zahraničí se vás lidé většinou ptají, co všechno jste v dané zemi stihli vidět. Nedokáží si představit, jak by mohla existovat dovolená, při které nenavštívíte všechny chrámy, které se v daném městě nacházejí, a neuděláte si fotku v každé kavárně, která se je situována v centru. Milovníci pomalého cestování vám dokážou, že zážitky se dají sbírat i jinak.

Muž turista
Při pomalém cestování má člověk víc možností poznat danou zemi.

Jak cestovat pomalu?

Důležitým aspektem při pomalém cestování, je neplánovat. Nejlepší je určit si počáteční destinaci, možný celkový čas, který chcete strávit v dané zemi a jste připraveni na cestu. Samozřejmě, nemluvíme o týdenní dovolené. Praví slow traveleři cestují často i několik měsíců. Jelikož jim to ne vždy umožňuje jejich dosavadní práce, samotné cestování se stává jejich zaměstnáním.

Pomalí cestovatelé jdou po zážitcích. Raději si sednou do maličké kavárny v boční uličce, kde jim majitel naservíruje kávu a koláč i s výkladem rodinného receptu. Pokud se zastavíte i druhý den, zdraví vás už jménem. Milovníci takového druhu cestování se o dané zemi dokážou dozvědět nejvíce skrz pozorování a rozhovory s domácími. Jednoduše se snaží „zapadnout“ a nechají se unášet atmosférou.

Exotické jídlo
Pomalým cestováním si vychutnáte dovolenou mnohem víc.

Cestování není o křeči, ale o zážitcích

Při dovolené nemusí vyhrávat kvantita nad kvalitou. Dobrodruzi často namísto známých turistických památek dostávají pozvání na oběd přímo od majitelky bistra, jsou zváni na rodinné akce nebo si dokonce povídají přímo s členy lokálních kmenů. Už samotná cesta je pro ně cílem. Slow Travel je o svobodě, nastavení mysli a životě bez stresu, kdy si začnete uvědomovat i drobné detaily. Novodobé nomádství oslovilo už i Čechy. Mezi známé cestovatele patří například i Slovenka Ivana Grešlíková, se kterou si můžete přečíst i celý rozhovor o jejích cestách: https://krazom.cz/ivana-greslikova-cestovatelka/.

Proč se vyplatí cestovat pomalu?

Dostanete se na místa, kam se turisti běžně nedostanou

Typický člověk na dovolené se snaží vidět co nejvíce památek, které si nastudoval v příručkách. Nepřekážejí mu davy ostatních lidí, protože má pocit, že toto je správná věc, kterou má na dovolené dělat. Slow traveleři naopak vyhledávají tiché zapadlé uličky a lokality, kam by se běžně nedostali.

Poznáte místní kulturu z první ruky

Rozhovory s místními se vám lépe podaří pochopit daný region. Zjistíte, proč se věci dělají jinak, než jste zvyklí. Pomůže vám to zbavit se předsudků a dostanete zcela nový pohled na svět.

Domorodci v horách
Domorodci v horách

Vyhnete se zklamáním

Ne vždy se nám na dovolené podaří naplnit plán, který jsme si vymysleli. Neumíme předvídat, jaké bude počasí, zda nebude dané muzeum zavřené nebo daná budova v rekonstrukci. Když cestujete pomalu, neustále improvizujete a vytváříte si plán za pochodu. Tím pádem je každý váš den naplněný.

Pomáháte chránit životní prostředí

Jelikož při pomalém cestování zůstáváte déle na jednom místě, nevyužíváte dopravu v takové velké míře. Turisté se obvykle při svém honu za památkami přesouvají každý den městskou hromadnou dopravou, půjčenými auty, motorkami nebo letadlem. Slow traveleři upřednostňují chůzi a na delší vzdálenosti se přesouvají zejména vlakem, protože v něm opět dokáží lépe navázat kontakt s okolím.

Vaše zážitky budou mnohem silnější

Při pomalém cestování si vyhledáváte většinou originální místa, kde nemusíte čekat v dlouhých frontách na vstupné. Zkuste alespoň jednou výstup na vyhlídkovou věž vyměnit za návštěvu místního trhu. Vaše zážitky budou nesrovnatelné.

Zaplatíte méně peněz

V neposlední řadě jsou při dlouhodobém cestování rozhodující finance, protože řekněme si upřímně, typická měsíční dovolená v drahém resortu by vás mohla vyjít opravdu na pěknou sumu peněz. Pomalí cestovatelé přišli s množstvím alternativ, jakými lze ušetřit například na bydlení. Pronajímají si menší domky, využívají známý couch surfing nebo modernější house sitting, kdy se starají o nemovitost, dokud je majitel pryč. Tím ušetříte i na dopravě, protože se nebudete každý den přesouvat na nové místo.

Pomalé cestování může pro někoho znamenat vykročení z jeho komfortní zóny. Zážitky, které vám však přinese, jsou neopakovatelné. Zkuste pro začátek vycestovat do neznámé země na pár týdnů a uvidíte, zda je tento způsob trávení volného času pro vás tím pravým. Kdoví, možná se už nebudete chtít vrátit domů.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestování Zajímavosti

Nejkrásnější Airbnb ubytování světa

0
Česká republika Letní dovolená Novinky Tip na výlet

Poznejte krásy jižních Čech na trase Český Krumlov – Lipno

0
Města Novinky

Helsinky za jeden den, aneb když nemáte „sisu“

Navigácia

Magazíny