Přemýšlíte o cestě na Balkán? Bosna vás nadchne!

Nový let z Bratislavy do bosenské Tuzly jste již možná zaregistrovali. Vyplatí se do Bosny cestovat, na co se připravit a co všechno tam můžete zažít? Vybrali jsme se proto na malý roadtrip a máme pro vás několik tipů.

Tuzla se nachází v severní části Bosny a Hercegoviny nedaleko srbských hranic. Po příletu vás přivítá příjemné městečko s trochu orientálním nádechem. Osmanská říše tu po sobě zanechala architekturu, tureckou kuchyni i náboženství. Lidé tu mluví srbochorvatštinou, jsou pohostinní a velmi milí. Převážně muslimové, ale i chorvatští katolíci či srbští pravoslavní křesťané.

Bratrovražedným válkám z 90. let už naštěstí odzvonilo. „Všichni jsme stejní. Máme tu smíšená manželství. Jsme rodina, sousedé. Nezáleží, zda je někdo muslim, Srb nebo Chorvat. Takto to bylo vždy. Dosud nechápu, co se to v 90. letech stalo a věřím, že se to už nestane.“ řekl mi majitel hostelu v Mostaru po tom, co se rozpovídal o válce. Bosna je bezpečná země, o život se tedy bát rozhodně nemusíte.

Tuzla válkou poznamenána nebyla téměř vůbec. Najdete zde příjemné Centrum s Turalibegovou mešitou z 16. století. Nedaleko se nachází Panonské jezero a pevnost Srebrenik. Na návštěvu města vám stačí i jeden dva dny. Určitě nevynechejte poklady bosenské kuchyně a dobrou rakiji. Ceny jsou zde mimořádně příjemné. V Bosně se sice platí konvertibilní markou (KM), no téměř všude zaplatíte i eury. V blízkosti chorvatské hranice dokonce i kunami a naopak v blízkosti srbské je někdy možno zaplatit i dináry.

My jsme zůstali v Tuzle jen chvilku, v Bosně jsme navštívili Sarajevo, Mostar a otevřeli raftingovou sezónu na řece Tara. Pokud chcete procestovat zemi a máte možnost pronajmout si auto, učiňte tak. Získáte více svobody. Kvality silnic se bát nemusíte. Většinou pojedete po kvalitních dálnicích a bezproblémových silnicích. Dálniční známka není třeba, za dálnice se platí na náplatných rampách. Z Tuzly však jezdí pravidelné autobusové linky do ostatních částí země.

Čevapi Bosna
Bosenská kuchyně je založena hlavně na masu. Sarajevské čevapi jsou proslavené po celém světě.

Orientální Sarajevo

Přibližně 2,5 – 3 hodiny jižně po dálnici se nachází Sarajevo, jinak nazývané také Bejrút Balkánu nebo Jeruzalém Evropy. Právě přívlastek Jeruzalému získalo město již v období Osmanské říše. Množství křesťanů v té době konvertovalo na islám, ukotvilo se zde i pravoslavné křesťanství a své útočiště zde našli i židé, kteří uprchli z Andalusie. Stejně jako kdysi, tak i dnes tu vedle sebe žijí příslušníci různých náboženství. Podobně jako v Jeruzalémě i zde najdete kostely, chrámy i mešity. Dnes zde lidé žijí v míru. Jizvy po poslední válce jsou tady znát stále. Město má za sebou mimořádně bouřlivou minulost, ale stále se rozvíjí a je jedním z nejmodernějších měst v regionu.

Při procházce starým Sarajevem budete mít spíše pocit, že se nacházíte na blízkém východě. Náměstí Baščaršija jakoby se zastavilo v čase a představuje dokonalou fúzi jihoslovanské kultury s tureckou. V uličkách s obchůdky neodoláte suvenýrům a drobnostem, které rozhodně nepotřebujete, ale domů bez nich neodjedete. Můžete se projít k mešitám, sednout si do cukrárny na vynikající baklavu či tureckou kávu s ratlukem nebo ochutnat proslulé sarajevské čevapčiči. Určitě nevynechejte návštěvu lokální „čevabdžnice,“ bez toho jako byste v Sarajevu ani nebyli.

Sarajevo
Staré Sarajevo je výrazně ovlivněno tureckou kulturou.

V Sarajevu můžete navštívit most, kde Gavrilo Princip zavraždil rakouského arcivévodu Františka Ferdinanda, čímž se prakticky začala první světová válka. Pokud vás zajímá historie města a zejména období poslední války, navštivte některé z muzeí. My jsme zvládli jen Galerii 11/07/95, s výstavou vážící se k masakru v Srebrenici.

Nedaleko letiště se nachází muzeum v tunelech „Tuneli 1„, kterými lidé utíkali z okupovaného Sarajeva. Toto muzeum jsme sice nyní nenavštívili, ale určitě v budoucnu plánujeme.

Starobylý Mostar a okolí

Mostar patří k nejkouzelnějším městečkům v Evropě. Během naší cesty byla polovina města doslova rozkopaná kvůli rekonstrukci a i přesto, že sezóna ještě nezačala, staré město bylo plné turistů. „Přijeďte i v létě. Mostar je jedno z nejteplejších míst v Evropě, v létě zde máme 45 – 50 °C.“, řekl nám majitel hostelu. Tak to asi nedáme.

Mostar Bosna a Hercegovina
Návalu turistů u Starého mostu se vyhnete, pokud se na procházku vydáte ráno nebo večer.

Podobně jako v Sarajevu si budete připadat tak trochu jako v Turecku nebo na blízkém východě. Hlavní dominantou městečka je Starý most vypínající se nad řekou Neretvou. V jeho okolí se nacházejí nejlepší restaurace, uličky s obchůdky a tržiště Kujundžiluk. Neopakovatelný výhled na město budete mít z minaretu mešity Koski Mehmed Paša.

V Mostarských restauracích s platbou kartou většinou nepochodíte. Pokud i ano, tak mají většinou minimální limit. Zaplatíte bez problémů i eury a kunami. Jídlo je zde, jakož i na celém Balkáně, neskutečné, ceny nízké a porce královské.

Hostely i turistické kanceláře organizují denní výlety po okolí. Pokud máte auto, můžete se na ně vydat i sami. V blízkosti se nacházejí vodopády Kravica, středověké městečko Počitelj, Klášter Dervišů Blagag Tekke a i poutní město Medžugorje. Z této oblasti je to už doslova jen na skok k moři. Bosna a Herzegovina má malý kousek pobřeží, město Neum. Ale nemáte to daleko ani k chorvatskému Dubrovníku či Splitu.

Vodopády Kravica
Pokud se vydáte do Mostaru, zastavte se i u 40 km vzdálených vodopádech Kravica.

Bosenská příroda a divoké řeky

Už jezdit autem po Bosně je zážitek sám o sobě. Vysoké pohoří, čisté řeky a všude samé ovce. No a potom logicky i všude nápisy, které vás vedou k restauracím s tím „nejlepším“ jehněčím. Při cestě autem uvidíte na některých stromech připevněné červené značky s nápisem „mine“ v cyrilici a obrázkem smrtky. Tam vám rozhodně nedoporučujeme se vydat na procházku. V bosenských horách se ještě nacházejí velké oblasti s nášlapnými minami. Turistických stezek se ale bát nemusíte.

Pokud máte rádi adrenalinové sporty, nevynechejte rafting na řece Tara, Neretva nebo Una. Tara začíná na území Černé hory a běžně se dělá splavování přibližně 20 km úseku. No je možné splavit celý tok Tary, má 90 km a trvá přibližně 3 dny. Kempy najdete nedaleko města Foča, na území Republika Srpska. Mnoho lidí je zaskočeno, ale ano Srbsko existuje dvakrát. Jak Srbská republika s hlavním městem Bělehrad. A také jako Republika Srpska, která je jednou ze dvou entit federativní republiky Bosna a Hercegovina s hlavním městem Banja Luka.

Rafting na Neretvě zase začíná nedaleko města Mostar. Pokud vaše cesty vedou do centrální Bosny, můžete vyzkoušet i Neretvu. Voda je stejně křišťálově čistá. Sjíždět budete přibližně 30 km.

Nedaleko chorvatských hranic se nachází národní park Una se stejnojmennou divokou řekou. Raftovat můžete ve třech sekcích: Štrbacki Buk – Lohovo 15 km, Costello – (Luke) Grmuša 13 km a Costello – Bosanska Krupa 24 km. Zatímco první úsek je nejdivočejší, zbylé dva jsou vhodné i pro začátečníky. Adrenalin si však užijete po celé délce řeky Una.

Milovníci přírody si na všech řekách užijí neskutečné výhledy na nedotčenou přírodu. Pokud vás však láká turistika, vydejte se do jednoho z národních parků. Mezi Fočou a Mostarem se nachází národní park Sutjeska a Orlovačko jezero.

Bosna se v myslích mnoha Čechů spojuje s válkou, nebezpečím a paranoiou z muslimů. Ve skutečnosti je to země plná života. Nedotčená příroda, srdeční lidé a historická města si vás získají.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Cestování Dovolená Europa Tipy Zahraničí

Poznejte Lisabon – město sedmi pahorků

0
Dovolená Europa Historie a kultura Města Novinky Zahraničí

Víkend v Barceloně – den první

0
Zajímavosti

5 typů lidí, se kterými nechcete cestovat

Navigácia

Magazíny