Tipy na cestovatelské knihy pro každého dobrodruha

Stačí pouze pár stran na to, abyste přenesli z gauče do exotických zemí. Ponořte se do příběhů z dalekých cest, seznamte kultury celého světa očima zkušených cestovatelů a naučte se přitom něco nového. Toto jsou ty nejlepší knihy pro dobrodruhy duší i srdcem, i když právě nejsou na cestách.

Cestopisy

Eva Sporinová: Kanada bez javorového cukru

Kanada bez javorového cukru
Eva Sporinová čerpá v knize z vlastních zkušeností ze života v Kanadě.

O knize: Věděli jste, že v Kanadě chodí mladí lidé na návštěvu v pyžamu? Pyžamové párty jsou oblíbené i ve školách. Zajímá vás, jak vaří běžná Kanaďanka? Jak vypadá život novodobých imigrantů v Kanadě? Co je tam čeká? Jak si hledají práci? Jak si zvykají na jiný kraj, jiný mrav? To vše a ještě mnohem více se dozvíte v této poutavé a humorné knize. Autorka se s manželem a dvěma dětmi v roce 2002 vystěhovala do Kanady a čerpá z osobní zkušenosti. Kromě svých poznatků přidala i příběhy o lidech, kteří se rozhodli začít nový život v cizí zemi, dočtete se, co všechno museli překonat, což jejich zaskočilo, což jim způsobilo kulturní šok, ale i co jejich obohatilo. Kniha plná reálií, které si všimne pouze našinec, a informací z každodenního života pobaví a poskytne náměty k zamyšlení.

Silvia Vaculíková: Svět na dlani

Vaculíková - svět na dlani
Kniha Svět na dlani je volným pokračováním cestopisu Toulání světem.

Silvia Vaculíková o knize: Cestopis Svět na dlani je volným pokračováním mého prvního cestopisu s názvem Toulání světem. Text je doplněn 340 fotografiemi a 10 mapkami. Doufám, že čtenáře s duší cestovatele trochu šokujem a nabudí na poznávání zemí a etnik nejen prostřednictvím knih, ale i ve skutečném životě. Vanuatu je stát v Melanésii tvořen 83 ostrovy, který byl donedávna spojován s kanibalismem. Rituální místa, tance, ale i životy etnik jsou na ostrovech jedinečné a ohromující. Na ostrově Nová Guinea popisuji lidí její západní části Papua (Irian Jaya), kde v Baliemské údolí žije kmen Dani. Na ostrově Sulawesi mě zaujala oblast Tana Toraja, která se vyznačuje jedinečnou architekturou rodových domů, zobrazujících mikrokosmos světa, kde je příprava na pohřeb nejdůležitější událostí života Toradžov.

Martin Slobodník a Pavel Breier: Labrang

Labrang
Autor Martin Slobodník a fotograf Pavel Breier představují unikátní svět tibetské kultury.

O knize: Autor Martin Slobodník a fotograf Pavel Breier představují unikátní svět tibetské kultury na příkladu historie i současnosti kláštera Labrang v severovýchodním Tibetu. Nabízejí svědectví o více než třísetleté historii Labrang, jednoho ze šesti nejvýznamnějších klášterů tibetského buddhismu, io jeho proměnách za posledních dvacet let. Výsledkem pozorování a rozhovorů s místními Tibeťany, ale i Číňany a čínskými muslimy, chuej, jsou kapitoly o různorodých aspektech tibetského náboženství, kultury, starší i nejnovější historie (vzdělávání mnichů, tradiční svátky, život nomádů či uctívání božstev).

Praktické rady a cestovatelské tipy

Petr Novák a Matouš Vinš: Travel Bible

travel bible
Travel Bible je návod na to, jak velkou pouť vůbec začít a jak si ji naplno užít.

O knize: Cestovat může každý. S hypotékou, s kariérou v korporál is malými dětmi. Chce to jen znát pár důležitých triků od těch, kteří už svůj batoh sbalili. A přesně ty dali cestovatelé Matouš Vinš a Petr Novák v knize dohromady. Zdaleka přitom nečerpaly jen z vlastních zkušeností, oslovili i mnoho ostřílených kolegů dobrodruhy. Travel Bible je návod na to, jak velkou pouť vůbec začít a jak si ji naplno užít. Po jejím přečtení přestanete jen snít a skutečně vyrazíte do zemí, kam už se tak dlouho toužíte podívat. Zažijete věci, na které do konce života nezapomenete, a poznáte místa, která neuvidíte ani v National Geographic. V knize zjistíte, jak si na cestu našetřit, jak sehnat levné letenky a jak neutratit zbytečně mnoho za ubytování.

Václav Papoušek: Cestikon

cestikon
Kniha je určena jak pro ty, kteří chtějí zkusit něco jiného než zájezd s cestovní, tak i zkušenějším světoběžníkům.

O knize: Letenka do Tokia za stovku? Levná doprava po zemi? Kvalitní a cenově dostupné ubytování? S touto knihou žádný problém! Autor, zkušený cestovatel, vám předá své know-how, díky kterému objevíte novou dimenzi cestování, a svět se před vámi otevře dokořán. Kniha je určena jak pro ty, kteří chtějí zkusit něco jiného než zájezd s cestovní, tak i zkušenějším světoběžníkům – neboť sedm základních pravidel je doplněno o mnoho dalších tipů a triků, díky kterým minimalizujete své náklady a maximalizujete zážitek.

Petr Kosek: Nalehko

Nalehko
Autor v knize představí všechny odzkoušené tipy a ukáže vám, jak se připravit na treking.

O knize: Pokud se vám zdá nereálné zredukovat svou základní výbavu třeba i na měsíční trek maximálně do 7 kg, právě pro vás je určena tato publikace. Petr Kosek je držitelem ocenění Triple Crown, což znamená, že prošel všechny tři dálkové americké treky. Díky přípravám na ně objevil kouzlo ultralehkého vybavení. Autor v knize představí všechny odzkoušené tipy a ukáže vám, jak je nesmírně osvobozující pohybovat se krajinou s hlavou vzpřímenou, bez bolesti zad, ramen a kolen. Jednotlivé tematické okruhy se dotknou bezpečnosti, oblečení, spaní, batohů, vaření, vody, jídla, map, navigace a základních návyků pro fungování na treku. Vše doplněno o zajímavosti, vlastní zážitky z cest, ilustrace a fotografie.

Fotoknihy

Filip Kulisev: ZOOM 2

Zoom
ZOOM 2 potvrzuje, že každá fotografie má vlastní a jedinečný příběh.

O knize: speleologické výprava do ledovcové jeskyně na Islandu, létání v helikoptéře bez dveří nad nejbělejší pláží na světě, kličkování mezi proudy stovky stupňů horké magmatu, nahánění polární záře v Norsku, či koupání se v zamrzající moři na Antarktidě. I toto zažil Filip Kulisev během cest za fotografiemi, které ukazují krásy naší planety. V pokračování úspěšné knihy ZOOM dá opět nahlédnout do zákulisí své práce. ZOOM 2 potvrzuje, že každá fotografie má vlastní a jedinečný příběh.

Karol Kaliský: Rok v divočině

Kaliský - Rok v divočině
Karol Kaliský vyfotografoval scény jaké většina lidí nikdy neuvidí.

O knize: Arolla Film přichází s novou fotografickou knihou. Její autor, Karol Kaliský, v ní představuje nejlepší fotografie, které se mu v tatranské divočině podařilo udělat během posledních 12 let. Stovky dní v terénu, Karlovo autentické zážitky a stále rostoucí zkušenosti s fotografováním dělají z knihy dílo, které bude v Tatrách obtížné překonat. Dech vyrážejí vzácné záběry těch nejskrytějších zvířat: medvídě poprvé vycházející z doupěte, vĺča v horském pralese, rysí rodinka v kleči či pstruhy ukryté v tůních řeky Belá jsou jen některé z nich. Karol vyfotografoval scény jaké většina lidí nikdy neuvidí.

Objektivem Milana Rastislava Štefánika: Obrazopis světa

Štefánik - obrazy světa
Štefánik hledal nejen vnější tvář země a lidi v ní, ale i jejich duši.

O knize: Štefánikova fotografie z celého světa odhalují před námi novou dimenzi tohoto mimořádného člověka. Dimenzi, která se opět rozpíná mezi Štefánikem-vědcem a Štefánikem-umělcem. Fotoaparát byl v té době nezbytnou součástí výzbroje vědce-astronoma. Štefánik však tento přístroj používal s vášní jemu vlastní nejen jako vědecký nástroj, ale i jako médium, které dokáže dokumentovat svět a zachytit neopakovatelný okamžik. Fotografie, které dělal na svých cestách, jsou na jedné straně cenné dokumenty a na straně druhé mají neopakovatelný citový náboj, který prozrazuje umělce. Štefánik hledal nejen vnější tvář země a lidi v ní, ale i jejich duši. Melancholická krajina jižního Ruska a Turkestánu, patetický majestát skalních útesů, ale i nepateticky, celkem přirozená radost ze života, zakódována v bujné vegetaci tichomořských ostrovů.

Jiné

Marián Gavenda: Náhody a náhodičky

Gaveda - náhody a náhodička
Krátké prózy jsou doplněny autorovými působivými fotografiemi z celého světa.

O knize: Knížka náhod a náhodičiek plná různých příhod, které život přináší a které se lidem běžně stávají. Stačí se však na ně podívat z jiného úhlu a všední se jeví zajímavým. Autorem knížky je kněz, průvodce a zároveň cestovatel Marián Gavenda, který navštívil mnoho zemí a přinesl si z nich mnoho zážitků a zkušeností. Jeho příběhy pocházejí z atraktivního a nevšedního prostředí jako například Vatikán, papežská kurie, Izrael, Austrálie, Chile. Autor zde zpracovává své zážitky i z turistických putování, cyklistických túr, např. Jan Pavel II. jako úspěšný stopař, ale i setkání s lidmi v napohled všedních událostech, ale v zajímavých souvislostech.

Blanka Milfaitová: Příběh psaný vodou

Milfaitová - Příběh psaný vodou
Autorčina druhá kniha představuje ohlédnutí za rokem, který strávila na cestách po ostrovech.

O knize: Jednoho dne dala vale práci, nefungujícím vztahem i velkému městu a odstěhovala se na Šumavu, kde začala vařit marmelády světové chuti a žít podle sebe. Io této změně pojednává Blančino velmi úspěšná kniha Příběh opravdové vášně. Její druhá kniha představuje ohlédnutí za rokem, který strávila na cestách po ostrovech skutečných i těch, které si neseme jako Robinsoni sami v sobě. Není to kniha jen o vaření marmelád, putování po mořích a touze žít takový život, který stojí za to, ale io iluzi slávy a dětských radostech, o schopnosti odlišovat to důležité od zkaženého a zbytečného.

Miroslav Majerník: Záhadná tulačka

Majerník - záhadná tulačka
Jak skončí tato vysněná, a přece reálná plavba tří kamarádů?

O knize: Tato nenápadná knížka není jen běžný klasický dovolenkový příběh. Autor v něm využil i prvky bedekry protkán detektivní zápletkou. Voní především dobrodružstvím, is neodmyslitelným bezprostředním humorem, dominuje v něm přátelství, čestnost a morálka tří přátel, kteří se se zkušeným kapitánem vydávají na malé námořní plachetnici plnit své dětské sny. Dosud je znali jen z dobrodružných románů o životě odvážných mořských vlků. Stejně mohli pouze snít o tom, jaké je to zaposlouchat se od moře k pobřeží do pronikavé hudby mořských větrů ,, obdivovat krásu Jadranu, skalnatých ostrovů a nezvykle modrého moře. Nadešla chvíle, kdy mají svůj chlapecký sen jako na dlani.

Podělte se s námi o své oblíbené knižní tipy v komentářích a inspirujte se i nejlepšími filmy pro cestovatele.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Rozhovor

Rado z blogu Nie je túra bez Štúra: Při sólo cestování si dokážu vyčistit hlavu, naučil jsem se spoléhat sám na sebe

0
Cestování Zahraničí

Jak naplno využít 24 hodin v Oslu

0
Cestování Tipy Zahraničí Zajímavosti

Jaké cestovní doklady potřebujete do různých zemí světa?

Navigácia

Magazíny