Poznejte Lisabon – město sedmi pahorků

Kopce, vzorované dlaždice, kamenná dlažba, staré tramvaje a vynikající koláčky Pastel de Nata. Vítejte v Lisabonu, největším městě Portugalska a zároveň v nejstarším městě západní Evropy. Připravte se na ochutnávání úžasné portugalské kuchyně, vynikajícího vína a na nasávání jedinečné lisabonské atmosféry. Co byste na své cestě do Lisabonu určitě neměli vynechat?

Torré de Belém

Věž v městské části Lisabonu, Belém, je snad najikonickejšou stavbou v celém Lisabonu. Byla postavena v 16. století nad ústím řeky Tejo. Jde o pravděpodobně najozdobenejšiu obrannou věž, zdobí ji maurské a orientální prvky. Zajímavostí je, že zobrazuje i prvního nosorožce, který byl dovezen do Evropy. Ačkoliv při ztroskotání lodi při Římě zahynul, jeho podobizna se zachovala právě díky Belémská věži.

Belémská věž
Belémská věž je dnes vzpomínkou na velké objevy portugalských mořeplavců.

Během procházky Lisabonem budete cítit nostalgii za koloniální minulostí a slavnými mořeplavci na každém kroku. Mnoho z velkých portugalských objevitelů se z lodi pohlíželo na Belémská věž před tím, když odcházeli na své velké výpravy.

Pasteís de Belém

Pastel de Nata
Při návštěvě Lisabonu musíte ochutnat Pastel de Nata.

Pokud se již nacházíte ve čtvrti Belém, určitě navštivte cukrárnu paštik de Belém, která již od roku 1837 připravuje koláčky Pastel de Belém podle originálního receptu od Mosteiro dos Jeronimos. Paštik de Belém dodnes připravuje tyto cukrovinky tradičními metodami. Pastel de Belém, jinak nazývaný i pastel de Nata, najdete asi v každé cukrárně a kavárně v Portugalsku.

Cesta tramvají

Tramvaj
Svezte se historickými tramvajemi v centru Lisabonu.

Kopce, všude samé kopce a staré tramvaje. Atmosférou Lisabon připomíná mnohým San Francisco. Připravte se na to, že vaše lýtka dostanou zabrat. Naštěstí po centru města procházejí staré tramvaje, které vás do kopce vyvezou. Nejznámější je právě tramvaj číslo 28, jízdu na ní doporučují téměř všechny cestovatelské bedekry. Tramvaj 28 prochází historickou čtvrtí Alfama a spojuje zastávky Martim Moniz s Campo Ourique.

Pro velkou popularitu je nejvýhodnější nastoupit již na první zastávce. Připravte se ale na to, že tramvaj jde skutečně pomalu. Pokud vystoupíte až v Campo Ourique může se stát, že se najdete v skupince zmatených turistů, kteří se chtějí vrátit zpět do centra, ale nevědí jak.

Tip: Nekupujte si jednorázový lístek na tramvaj, raději si kupte celodenní lístek, který vám bude platit i na metro, autobus a ostatní tramvaje. Lístek na tramvaj 28 stojí 2,90 €, celodenní lístek na dopravu stojí 6,15 €. Tento lístek platí i pro výtahy s vyhlídkami Elevador da Glória (3,70 €), Elevador de Santa Justa (5,15 €).

Ochutnejte jídla portugalské kuchyně

Portugalská kuchyně sestává především z ryb a masa. Oblíbenou lisabnoskou pochoutkou je zejména bacalhau, sušená osolená treska. Podává se na různé způsoby, Bacalhau à Braz patří k nejtradičnějším formám přípravy – jde o tresku s míchanými, smažení bramborami a olivami. K Portugalsku patří zejména mořské plody a ryby.

Tradiční pochoutkou jsou i sardinky. V červnu během festivalu Festo de Santo Antonio se čerstvé Sardinie prodávají po celém městě. Často se servírují s uvařenými bramborami a pečenými paprikami. K takovému obědu se hodí portuglaské víno. K tradičním portugalským nápojům patří i Ginjinha, sladký třešňový likér.

Bifana
Bifana je oblíbený portugalský snack.

Pokud máte chuť na snack, vyzkoušejte bifana – vypražené kousky vepřového, marinované v bílém víně a v množství česneku. Podává se v pečivu a můžete si ho dochutit hořčicí nebo pálivou omáčkou.

Za historií Lisabonu

V Lisabonu se nachází množství historických budov, které vás okouzlí. Určitě zvažte návštěvu hradu Castelo de Sao Jorge, který se vypíná nad Lisabonem a byl maurskou královskou rezidencí přibližně 400 let. Srdce milovníky historie nadchne i katedrála Sé de Lisboa, která byla vystavěna mezi 12. a 14. stoletím, je vzpomínkou na křižácké výpravy. V jejích základech se našly pozůstatky maurských a římských hradeb.

Zajímavá místa v okolí Lisabonu

Z Lisabonu si můžete udělat výlet k nedalekým plážím. Ať už jdete na pláž s rodinou, ale chcete surfovat, určitě si vyberete. Dalším lákadlem je přibližně půl hodinu od města vzdálena Sintra, která je zapsána i ve světovém dědictví UNESCO. Sintra se nachází ve vrších Serra de Sintra a nabízí úžasné výhledy na barokní kostely a paláce.

  • Komentáře
  • Podobné články
0
Gastro Novinky Zajímavosti

Za chlebem okolo světa

0
Cestování Zajímavosti

Filmy, které vás inspirují k cestování – 3. část

0
Tipy Zahraničí Zimní dovolená

Nejlepší evropské místa na cestování během zimy

Navigácia

Magazíny