Podzimní Bruggy – čokoláda, pivo a Colin Farell

Když v roce 2008 režisér Martin McDonagh uvedl do kin svou prvotinu In Bruges (V Bruggách), jistě netušil jaký rozruch způsobí mezi cestování chtivými lidmi. Film v hlavní roli s Colinem Farellem a Ralphem Fiennesem získal ceny BAFTA, BIFA či Zlatý glóbus a nominován byl dokonce i na Oscara. Belgické město se díky filmu zapsalo do srdcí a itinerářů mnoha. Já jsem nebyla výjimkou.

Brugy náměstí markt
Historické městečko proslavil zejména film In Bruges s Colinem Farellem.

Prodloužený víkend

Bruggy jsou ideální na prodloužený víkend. Díky pravidelnému spojení na lince Praha – Brusel a nízkým cenám společnosti Ryanair jsou Bruges dostupné téměř pro každého. V Bruselu stačí nastoupit na autobus nebo vlak, který vás za hodinku zaveze do cíle. Mnohé od návštěvy Brugg odrazuje nehostinné počasí, které je speciálně na podzim dost nestálé. Město je i během letní sezóny relativně chladné a průměrná denní teplota vystoupí na 21 stupňů. Od října teploty klesají rychle dolů a následující měsíce jsou vlhké a chladné. Při balení proto nezapomeňte na nepromokavé boty, bundu, čepici a šálu.

Náměstí Brugy
Počasí je v Bruggách nestálé. I během slunečného léta si přibalte do kufru nepromokavou bundu.

Středověký šarm a cyklisté

Po příjezdu na nádraží pokračujte pěšky. Vždyť historické centrum je od něj vzdáleno jen pár minut chůze. Velkým pozitivem městečka je, že auta nemají do centra přístup. Úzkým uličkám a mostům dominují chodci a cyklisté, které město plně podporuje. Na nádraží můžete vidět obrovské parkoviště vyhrazené pro jízdní kola. V okolí centra zase narazíte na množství půjčoven kol. Zajímavostí je, že Bruges získaly v roce 2012 ocenění „Belgium cycle city of the year“. My jsme kola bohužel nevyužili, ale mnozí tvrdili, že právě ze „sedla“ je na město ten nejkrásnější pohled.

Město pro cyklisty
Ulice Brugg jsou jako stvořené pro cyklistiku. Město cyklisty podporuje ve velkém.

Staré město je obehnáno středověkými hradbami a vodním příkopem, které byly vybudovány v roce 1127. Hned po překročení hradeb nám padla čelist. Ocitli jsme se v malebném středověkém městečku, jehož dominantou je voda. Množství vodních kanálů protíná město skrz na skrz a dodává mu romantický ráz. Ne nadarmo se Bruggy označují za Benátky severu. Centrum města je součástí světového dědictví UNESCO.

středověká krása města
Dominantou města je voda. Ne nadarmo se Bruggy nazývají také Benátky severu

Nejvýznamnější obchodní centrum

Město má za sebou vzlety i pády. Díky vodním kanálům mělo obchodní styky s Londýnem, Bergenem či Janovem. Skoro 400 let zažívalo svůj zlatý věk a patřilo mezi nejbohatší a nejvýznamnější města Evropy. Zvrat nastal v 15. století, kdy došlo k zanesení kanálu Zwin, který ho spojoval s přístavem. Tato skutečnost znamenala konec obchodům a novým obchodním centrem se staly Antverpy. Z kdysi prosperujícího města se stalo běžné provinční městečko, které svůj pád završilo v půlovině 19. století, kdy se zařadilo mezi nejchudší města Belgie. Dnes jsou Bruges obdivovány pro svou středověkou nedotčenost a stále více se otevírají turismu.

Malebné uličky v Bruggách
Bruggy byly až do 15. století nejvýznamnějším městem v Evropě.

Čokoláda, pivo a hranolky

Historické centrum Brugg je relativně malé a dá se projít za 1 den. Pokud však chcete nasát a procítit jedinečnou atmosféru města, vyhraďte si na jeho návštěvu alespoň 2 dny. Jak praví objevitelé jsme naši cestu započali bez mapy. Díky ubytování přímo v centru stačilo vybrat směr a nechat se unášet. Městečko je plné čokoládoven a jen v centru jich najdete více než 50.

Nenechte se však oklamat, jen některé z nich nabízejí své vlastní produkty. Hledejte na dveřích cedulky s nápisem Handmade nebo Homemade a račte ochutnat. Ohromí vás výběr bonbonů, pralinek i horké čokolády. Pokud si myslíte, že tento teplý nápoj je výhradně pro děti, mýlíte se. Hlavně v sychravých dnech najdete kavárničky plné dospělých, kteří si vychutnávají mléčnou, hořkou nebo bílou horkou čokoládu. Objednejte si k ní typické belgické wafle, mňam!

Za gastronomii strháváme Bruggám (nebo Belgii?) pár bodíků dolů. Základem stravování jsou totiž hranolky. Dostanete je k masu nebo samotné s majonézou. Belgičané si na hranolkách zakládají a pokud k jejich nadšencům patříte i vy, navštivte The frie museum – muzeum hranolek. My jsme odolali, ale čemu se odolat nedalo je belgické pivo. Obchůdky se zlatým mokem se střídají s čokoládovnami na každém kroku – ideální kombinace pokud cestujete s vaší polovičkou ?.

Voda, Ježíšova krev a Michelangelo

Bruggy jsou ideálním místem na bezcílné toulání. Ať se vydáte kterýmkoli směrem, vždy narazíte na něco zajímavého. Podívejte se s námi na top atrakce/místa, která byste neměli vynechat:

Prohlídka města na vodě

Navštívit Bruggy a nesvézt se na loďce je jako být v Benátkách a nesvézt se v gondole. Prohlídka města trvá asi půlhodinu a nabídne vám zcela nový pohled na město. Spleť vodních kanálů tvoří řeka Reie a během plavby podpluje několik mostů (ve městě jich je více než 80). Uvidíte také nádherný Chrám matky boží, kterému se říká také Kostel Panny Marie, se 122 m vysokou věží. Jedná se o nejvyšší stavbu v Bruggách a 2. nejvyšší cihlovou stavbu na světě. Kostel doporučujeme navštíviť i zevnitř. Pochází z 13. století a nachází se v něm socha Madona s dítětem od Michelangela.

vodní kanály v Bruggách
Prohlídku města na vodě si nemůžete nechat ujít. Město uvidíte z nové, romantičtější perspektivy.

Tržní náměstí = Markt

Další dominantou městečka je náměstí, které domácí nazývají Markt. Nachází se tam 83 m vysoká věž se zvonicí (Belfort), ktera pochází z 13. století a je vzpomínkou na období rozkvětu. Zvonici je možné navštívit. Stačí zaplatit vstupné, vyšlapat 366 schodů a město máte jako na dlani.

Náměstí Burg

Jen pár kroků od Marktu se rozprostírá Náměstí Burg. Obě náměstí spolu tvoří hlavní část městečka. Náměstí Burg je menší, ale rozprostírá se na něm nejstarší radnice ve Flandrech a Holandsku a také Bazilika sv. krve. Právě bazilika vzbuzuje mezi návštěvníky města velkou pozornost. Říká se, že ukrývá vzácnou relikvii, a to lékovky s Ježíšovou krví, která se do Brugg dostala po jedné z křižáckých výprav. Papež Klement V. vydal bulu, podle níž budou každému poutníkovi, který přijde navštívit tuto relikvii, odpuštěny všechny hříchy. No nejděte tam! ?

Belgická kultura

Pro všechny milovníky umění máme dobrou zprávu – v Bruggách se nachází několik zajímavých muzeí. Mezi nejhlavnější patří Groening museum, které vystavuje díla z 18. – 21. století. Muzeum zahrnuje tvorbu takových jmen jako Jan Van Eyck, Rogier van der Weyden či Gerard David.

Po stopách Colina

Mnoho cizinců se o Bruggách dozvědělo právě díky filmu In Bruges. Městečko žijící z turismu to využilo a v turistických centrech najdete mapky s popisem jednotlivých filmových lokací. Pokud jste i vy milovníci zmíněného filmu, tak rychle pro mapu a užijte si „Fokin Bruggy“ po svém.

Ven z města

Pokud vám staré město začne být malé, vydejte se do okolí. Flandry se mohou pyšnit 475 hrady z toho 50 se jich nachází v okolí Brugg.

hrady a zámky v okolí Brugg
Bruggy jsou pro milovníky zámků a hradů hotovým rájem. V okolí města se jich nachází přes 50.

Brugy doporučujeme všemi deseti. Připravte si však vyšší kapesné. Útulné kavárny, čokoládovny, výklady s desítkami druhů piva či domácí wafle, to vše budete chtít ochutnat. Ani nevíte jak a skončíte s plným žaludkem, ale prázdnou peněženkou.

  • Komentáre
  • Podobné články
0
Novinky Slovensko Tip na výlet

Objevte nádherná místa Slovenska na kole

0
Zajímavosti Zimní dovolená

Top 5 míst, na kterých jsou nejkouzelnější vánoční trhy

0
Cestování Novinky Praktické informace Tipy

8 způsobů, jak ušetřit při koupi letenky

Navigácia

Magazíny