Bělehrad, temperament Balkánu a styl západu

Bělehrad je hlavní zastávka v Srbsku pro mnohé turisty i cestovatele. To je tak, jako s Prahou, země má sice mnoho krás, ale většina turistů zakotví jen v hlavním městě. Určitě však stojí za návštěvu. Já osobně Bělehrad považuji za metropoli Balkánu, za prací a životem sem chodí nejen lidé z celé země, ale iz těch okolních.

Kam v Bělehradě

Mnoho lidí stále věří, že je v Srbsku válka. Že je zde kriminalita, lidské orgány se válejí po zemi, zdevastovaná a nebezpečná země. Nic z toho není pravda. Z dob bombardování vojsky NATO z 90-tých let tu stojí ještě dvě polorozpadlé budovy, nacházejí se nedaleko centra a mnoho turistů zamíří přímo tam, aby si udělalo fotku. Časem je určitě nahradí, jakož i všechny ostatní. Nyní slouží jako turistické místo, no a možná ještě stále stojí i proto, aby v lidech vzbuzovaly nacionalistické pocity.

Chrám svatý Sáva Bělehrad
Pohled na Chrám sv. Sáva v Bělehradě

Kašlete na dvě vybombardovaný budovy a seběhněte raději ke pravoslavnému chrámu Sv. Sávu. Zase si dovolím přirovnat Slovensko k Česku, pokud jde o rekonstrukci kulturních památek, můžeme si podat ruce. Trvá to roky, pokud se to vůbec někdy dokončí. Přestože se chrám stále rekonstruuje, vynechat byste ho neměli. Chrám sv. Sávu je největší pravoslavný chrám na Balkáně a jeden z největších na světě. V chrámu nezapomeňte zapálit svíčku za svou rodinu i za zemřelé. V pravoslavných kostelech, tzv. Cerkva, mají dvoupatrové stojany na svíčky. Ve vrchním řadě se zapaluje svíčka za živých a v dolním za mrtvé. Pokud se zde zastavíte v pátek nebo sobotu je velká šance, že natrefíte i na nějakou svatbu. Ne sice přímo v chrámu ale v menším kostelíku vedle.

Soutok řek Sáva a Dunaj v Bělehradě

Pevnost Kalemegdan Bělehrad
Pohled na soutok Sávy a Dunaje z pevnosti Kalemegdan

Pokud máte dobré nohy a rádi se procházíte, přibližně 20-30 minut chůze od chrámu sv. Sávu se nachází centrum města. Projít se můžete kolem důležitých státních budov jako jsou srbský parlament, úřad vlády nebo úřad prezidenta. Dovnitř se sice nedostanete, budovy jsou to však pěkné. Odtud se projdete na známou bělehradské obchodní ulici, Knez Mihailova. Na této ulici to žije, ať už ji navštívíte v kteroukoli hodinu ve středu týdne nebo během víkendu. Pouliční umělci tu hrají, zpívají, malují, tančí, dělají představení. Posedět si můžete v některé z vynikajících kaváren nebo seběhnout do lokálních restauraci. Ty jsou samozřejmě na této ulici o kousek dražší. Přes Knez Mihailova pozvolna přejdete k pevnosti Kelemegdan. Ta je největším bělehradským parkem a kulturně-historickým komplexem zároveň. U vchodu vás přivítají historické děla, za kamennými zdmi zas rozsáhlý park a krásný výhled na Sávu vlévající se do Dunaje. V rámci komplexu najdete i příjemné místo na drink. Výhled odtud je dechberoucí, zejména při západu slunce.

Pohled na Kalemegdan z restaurace v Bělehrade
Pohoda v Bělehradě. Pohled na Kalemegdan na druhé straně břehu řeky Sávy z jedné z bělehradských restaurací.

Pár metrů od Kalemegdanu se nachází Bělehradská ZOO. Není velká, ale mají tam kopec zvířat. Dávejte si ale pozor na děti, aby vám nespadly k medvědovi nebo krokodýlovi. Já jsem se během mé jediné návštěvy ZOO asi příliš soustředila na místa, kde by mohlo dojít k možným zraněním.

ZOO Bělehrad
Na skok z Kalemegdanu se nachází bělehradská ZOO

Kde se najíst a co ochutnat

Zachelo se vám romantiky? Projděte se kolem řeky Sávy a navštivte některou z restaurací, které jsou doslova na vodě. Jídlo mají vynikající, ale je třeba připomenout, že jsou io kus dražší. Já osobně mám raději ty na straně Novi Beograd, tedy na opačné straně oproti Kalemegdanu. Na místě, kde se Sáva Dunaj líbají, najdete vynikající restauraci s rybami s výbornou atmosférou a venkovním posezením. Jak vegetarián jsem tam našla pro sebe jen saláty a palačinky. No pokud jste milovníkem ryb, toto místo je prý top. Slyšela jsem to od několika lidí.

Restaurace Bělehrad
Výborně se najíte i přímo na vodě.

Ve zbytku země najdete lokální národní jídlo v restauracích zvaných kafana. V Bělehradě se mají věci trošku jinak a kafany tam sice jsou, ale většinou jsou to místa, kde si dobře vypijete, zazpíváte a zatančíte na srbské noty. Pokud se chcete najíst srbsky, hledejte restaurace s přívlastkem Etno. Pravdou ale je, že pokud na restauraci přímo není napsáno, že je to pizzerie, italská, japonská, indická a nevím jaká restaurace, tak pravděpodobně nabízejí tradiční srbskou kuchyni. Moje asi nejoblíbenější restaurace s domácí kuchyní byla Zavičaj, ta se nachází nedaleko autobusového nádraží, směrem do centra města, výborně se najíte i v Manufaktuře, která již dýchá hipsterčinou a odbočíte k ní přímo z Knez Mihajlova.

Co byste měli určitě vyzkoušet? O srbském jídle jsem se už dost rozepsala v článku o městě Niš. V tradičních restauracích většinou neobjednávají jedno jídlo, jak to děláme na Slovensku. Je běžné, že lidé u stolu jídlo sdílejí. Objednají saláty, chléb (buď obyčejný Hleb, pogača, lepinja nebo proj) a různé druhy masa. Srbsko je proslulé pro roštilj, pljeskavica, čevapi, pečené maso z prasete, jehněčího, klobásy a dalších milion druhů masa.

No já jsem žijícím důkazem, že jako vegetarián v Srbsku neumřete. Výběr vynikajících salátů, pečené fazole, papriky, grilovaná zelenina nebo jídla ze sýra se nacházejí téměř na každém jídelním lístku. V Bělehradě najdete i výborné vegetariánské a veganské restaurace. Pokud se chcete najíst rychle a levně, doporučuji Burrito Madre naproti hotelu Moskva v centru města, pokud si chcete jídlo opravdu vychutnat, doporučuji Radost Fina Kuhinjica, na skok od pevnosti Kalemegdan. Tam je ale skoro pořád plno, místo si raději rezervujte. V obou případech nenajdete srbské jídla, ale jako vegetarián / vegan v mäsožrútskej zemi se neztratíte.

Pokud máte sladký zoubek, nevynechejte cukrárny, zde se nazývají „poslastičara.“ Sladkosti tam jsou sice typické pro Srbsko, ale původ mají obvykle v Turecku. Tulumbe, urmašice, baklavy, krempou, samp atd. vám promění krev na cukr. Fakt jsou výborné. Neobjednajte si najednou více než jednu sladkost. Je velká šance, že to prostě nedáte.

Co v Bělehradě zažít

Pokud bych byla turistickou průvodkyní, asi bych vás vzala do srbských restauraci, neboť balkánské jídlo je neuvěřitelné. Za tu dobu, co jsem tady, jsem navštívila špatnou restauraci jen jednou. Ale ta vypadala zvláštní už zvenčí. Pak bych vám objednala pravou domácí srbskou rakiji. Dělají ji ze švestek (a také ji volají slivovice), hrušek, višní, Duli, ořechů. Všeho možného ovoce. A sice srbskou národní hudbu a turbo-folk opravdu nemusím, určitě bych vás vzala do bělehradské kafany.

Bělehrad je párty město a proto ho vyhledává mnoho mladých lidí z celé Evropy. Oproti západu je zde poměrně levně. Nebo lépe řečeno, dá se zde levně opít a kvalitně najíst. Kluby jsou vždy plné a dívky krásné. Je dost možné, že mezi prvními otázkami domácích bude něco ve stylu, „tak, co říkáš na noční život?“ Já jsem na tuto otázku nikdy neměla odpověď.

V Bělehradě se mísí daleká historie s tou nedávnou. Evropský vliv ai takový ten tradiční temperamentní Balkán. Čím více na jih z Bělehradu půjdete, tím více bude temperament silnější a lidé otevřenější. Směrem na sever již začíná Vojvodina, tam jsou lidé více podobní nám a žije tam i množství našich krajanů. Bělehrad je moderní evropské město, nenechte se svázat předsudky o divokém Balkáně a válkách.

  • Komentáre
  • Podobné články
0

Rozhovor s Kateřinou Karáskovou o její pouti v zemích, kde vládnou ženy

0

Zapomenuté hrady a zámky Slovenska, na kterých nebývá rušno

0

Zrušení letenek, jízdenek a ubytování kvůli koronaviru. Poradíme vám, jak na to

Navigácia

Magazíny